İşlemcinin Meltdown & Spectre Tarafından Ele Geçirilmesi

Bu işlemci açıkları sebebiyle işlemciye sızılmış olup ön bellek vs. hepsi görünmüş olsaydı sonradan bilgisayarı yeniden başlatılınca işlemci önbelleği temizlenip işlemci sızıntısından kurtulunmuş olunur muydu?

İşlemci Meltdown ve Spectre aracılığıyla ele geçirilse bundan kurtulmak çok mu güç?

Sanal klavye ve tarayıcıları sanalda açmak Meltdown ve Spectre' den korunmada ne kadar işe yarar?

Öncelikle bu açıklar için güncel bir koruma programı yüklenmeli. İkinci olarakta bu açığı kullanarak bilgi çalmak sancılı ve yavaş bir süreç olduğunu okudum. Sanal makine kullanmayı soruyorsanız kulağa güvenli geliyor.

Bu bir güvenlik açığıdır ve bunca zararlı her gün çıkmaktadır. Diğerlerinden ayıran özelliği sadece fiziksel bileşene de etki etmesi ve yaygınlığının artması.
Korunma yollarını sosyalde ve anasayfada paylaşmıştık. Kısaca BIOS firmware ve yazılımsal güncellemeleri yapmak yeterlidir bundan sonrası genel güvenliğinizi almak harici bir şeye gerek yok.

Anakartımın modelinin desteği 2010 yılında son bulmuş, işlemci desteği de kesilmiş ve Meltdown ile Spectre açıklarından etkileniyor işlemci. Geriye sadece Windows güncelleştirmeleri ile antivirüsü güncel tutarak önlem almak kalıyor.

Sanal makine kullanmak değil de antivirüsün internet tarayıcısını sanal olarak kullanılmasından bahsetmiştim.

Eski sistemlerde daha çok açık olsa da desteklerini çoğu firma keser. Bu yüzden çok eski bir platforma sahipseniz birşey geleceğini beklemeyin.

Sanal makine kullanmak değil de antivirüsün internet tarayıcısını sanal olarak kullanılmasından bahsetmiştim.
Sanal makina da işlemci üzerinden çalıştığını hatırlatarak devam edeyim :)
Sanalın açığa bir katkısı olmaz.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı