İşlemcinin referans TDP değerine yaklaşamama sorunu

fvzyvz

Hectopat
Daha fazla  
i5 7400 işlemciye sahibim ve fabrika verisinde 65W TDP değeri görünmekte. İşlemci %100 kullanımdayken ise RivaTuner'da max 30W görmekteyim. GHz olarak 3.2 gösteriyor fakat performans olarak örneğin CoD Warzone'da sürekli %100 durumunda çalışmakta. İşlemci stres testlerinde de durum aynı ve ısınma 65 derecelerde. Bu normal mi yoksa güç kaynağında sorun var da bundan mı yapıyor?

Artı olarak arada sırada elektrik dalgalanması olduğunda ekranım kapanıp geri geliyor. Bana sorun PSU'da gibi geliyor ama emin olamadım. Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Takibi bırakıyorum.

:D hocam kızmanıza gerek yok muhtemelen dedikleriniz karışık geldi sizi takmadığı için falan değil. Yazdıklarınız boşa gitmiyor konu sahibi uygulamasa bile bu konular hep duruyor yıllar içinde sayısız benzer sorunlu kişiler girip dediklerinizden bir şey öğrenecektir. Ben bile okudum iyi oldu açıkcası. Fakat işlemciye turboboost yaparsa çözüm olsa bile bu sefer de ısınma problemleri başlayacak gerek yok sanki 65-70 de kullanması daha sağlıklı olacaktır. Zaten işlemcinin güçsüz olması da elektrik dalgalanmasına sebep olmaz.

b
:D hocam kızmanıza gerek yok muhtemelen dedikleriniz karışık geldi sizi takmadığı için falan değil. Yazdıklarınız boşa gitmiyor konu sahibi uygulamasa bile bu konular hep duruyor yıllar içinde sayısız benzer sorunlu kişiler girip dediklerinizden bir şey öğrenecektir. Ben bile okudum iyi oldu açıkcası. Fakat işlemciye turboboost yaparsa çözüm olsa bile bu sefer de ısınma problemleri başlayacak gerek yok sanki 65-70 de kullanması daha sağlıklı olacaktır. Zaten işlemcinin güçsüz olması da elektrik dalgalanmasına sebep olmaz.
Ben arkadaştaki asabiyeti anlamıyorum...Turboboost değil diyorum benim sorunum daha önce yaşamadığım şekilde performans düşmesi var diyorum hala bana boost frekansa çekmekten bahsediyor.Etu da w değeride kitli değil oradan test yaptığımda da 36w max olmakta.Yani kafasına silah dayamışızda zorla yardım istiyor gibi afra tafra yapıyor arkadaş.

Geri
Yukarı