95W TDP değerine sahip anakarta 125W işlemci uyar mı?

NEKİ arkadaşımızın sorusu gayet doğal bu arada. PC' de, işlemciden de önce en fazla güç tüketimini ekran kartı yapar.
İşlemcinin maximum TDP değeri demek, işlemci yük altına girdiğinde harcayacağı en fazla güç demek.
Abi yok işlemcim 125 biliyorum da anakartın sayfasında CPU 95 W'a Kadar Destekler yazıyor yani oradaki 95 nedir ben mi anlamadım acaba biraz fazla soru soruyorum ama başka cevap alabileceğim bir yer yok.

Normal masaüstü kullanımında sorun olmaz ama işlemci 95 watt'ın üstüne çıkarsa bilgisayarın reset atar.

Peki abi saolasın umarım dediğin gibi olur da sıkıntısız kullanırım
Senin anakartına bakıp inceledim netten. Ordaki 95 Watt'ın anlamı şu. Her anakartta VRM ve FAZ'lar mevcuttur ve bunların kaldırabileceği belli bir akım vardır .Senin bahsettiğin ikinci anakartında desteklediği watt değeri 95 watt. Yani bu, şu demek oluyor. Senin elindeki 125 Watt'lık işlemciyi, o anakarta takıp kullanırsan, VRM'lerin ve FAZ'ların aşırı ısınmasına sebep olursun. Buda beraberinde işlemcinin stabil çalışmamasına, sistemin ikide bir kapanmasına ve hatta işlemcinin yanmasına bile sebep olabilir. Şöyle bir durum da olabilir. Anakartın 95 watt desteklediği için, işlemcinde 125 Watt istediği için, anakartın işlemciyi yeteri kadar besleyemez ve bu da beraberine işlemcinin tam performansıyla çalışamayacağı anlamına gelir. Buda sana sistemsel olarak çok kötü bir geri dönüş sağlar.

Normal masaüstü kullanımında sorun olmaz ama işlemci 95 watt'ın üstüne çıkarsa bilgisayarın reset atar.
Ben geçenlerde watmetre aldım taktım çalıştırdım pcyi boşta 120-130w çekiyor yükte 200 watta kadar çıktı yarım saat test yaptım anakartım 95w tdp CPU destekleyen anakart hiçbirşey olmadı. Ya bende farklı bir şey oluyor yada millet biraz yanlış anlamış olayı.
Senin anakartına bakıp inceledim netten. Ordaki 95 Watt'ın anlamı şu. Her anakartta VRM ve FAZ'lar mevcuttur ve bunların kaldırabileceği belli bir akım vardır .Senin bahsettiğin ikinci anakartında desteklediği watt değeri 95 watt. Yani bu, şu demek oluyor. Senin elindeki 125 Watt'lık işlemciyi, o anakarta takıp kullanırsan, VRM'lerin ve FAZ'ların aşırı ısınmasına sebep olursun. Buda beraberinde işlemcinin stabil çalışmamasına, sistemin ikide bir kapanmasına ve hatta işlemcinin yanmasına bile sebep olabilir. Şöyle bir durum da olabilir. Anakartın 95 watt desteklediği için, işlemcinde 125 Watt istediği için, anakartın işlemciyi yeteri kadar besleyemez ve bu da beraberine işlemcinin tam performansıyla çalışamayacağı anlamına gelir. Buda sana sistemsel olarak çok kötü bir geri dönüş sağlar.
Bu dediğinide doğruluyorum abi işlemciyi besleyen mosfetmi deniyor vrm mi deniyor tam olarak bilmiyorum stress testinde 102 derece gördüm evet dediklerin dorğu xD ama bunlara pasif soğutucu aldım 80 i geçmediler bu şekilde mantıklı oldumu ? boştada 45 derece.

Geri
Yukarı