İşlemcinin sıcak çalışması zarar verir mi?

Savunmak değil oyun ilk başlangıçta açılırken %100 kullanıyor yani benim bilgisayarımda da böyle sonradan oyun açıldıktan sonra bu oran düşüyor. Örnek Bf 2024'de bir oyuna gireceğimde ilk map yüklenene kadar falan kullanım %100 sonradan düşüyor.
O bazı oyunlarda normal, PUBG'de aynı mevzu var. 1 dakika render alana kadar %100 olur sonra kalıcı olarak düşer. FH5'de öyle bir mevzu yok.

Arkadaşlar tekrarlıyorum 2015 yılından kalma bir işlemci kullanılmıyor. İşlemci bazlı oyunlarda bile %80'in üzerine çıkamaz bu işlemci. Oyun ayarları yanlış ya da işlemcide sıkıntı var.

Bahsettiğim ayarları uygulayın.

En erken yarın deneyebilirim ama oyundaki ayarlarım her şey ekstrem çıkabildiği kadar en yüksekte oyunun kendi ayarlarından başka bir yerden ayar yapılıyorsa herhangi bir ayar yapmadım arkada hiçbir şey açık değil Chrome dışında.

Başka oyun varsa denesene onda kaç oluyor.

Valorant var yüklü olan isterseniz ondan da değerler atabilirim.

En erken yarın deneyebilirim ama oyundaki ayarlarım her şey ekstrem çıkabildiği kadar en yüksekte oyunun kendi ayarlarından başka bir yerden ayar yapılıyorsa herhangi bir ayar yapmadım arkada hiçbir şey açık değil Chrome dışında.

Monitör çözünürlüğünüz kaç? 1920x1080 çözünürlükte oynuyorsunuz değil mi?

Valorant olmaz o zaten işlemci tabanlı oyun yüksek kullanması normal olur da bu arada pek de dert etmeye gerek yok bu olayı çünkü yüksek kullanım olsa dahi sıcaklık gayet iyi.

Valorant olmaz o zaten işlemci tabanlı oyun yüksek kullanması normal olur da bu arada pek de dert etmeye gerek yok bu olayı çünkü yüksek kullanım olsa dahi sıcaklık gayet iyi.
Valorant'ta bu sistemde işlemci kullanımı max %40 falan olur. Bir oyunun işlemci tabanlı olması %100 kullanıma kadar çıkacağı anlamına gelmez, eski nesil işlemci değil bu.

Hangi oyunda hocam arkadaş belki Forza'da alıyordur bu FPS'i.
Konuda Forza Horizon 5 demiş, sonraki mesajında da FPS 75-90 arasında demiş.
Tekrardan Forza Horizon 5 diye belirtmeye gerek duymadım.

GTX 980 En düşük ayarlarda 70 fps verebilir evet fh5 te arkadaş ultrada oynuyor ama.
1080P Orta - Yüksek ayarlarda alıyorum. RTX 4060 ile 4K oynamıyorsa 75 FPS az geldi bana.

Gayet normal mi? %100 işlemci kullanıyor hocam darboğaz olmayan bir ikili. Nasıl oluyor normal ise?
@Berk Chelik Anormal bir olay var ama ne çözemedim.

Nesi normal hocam işlemcisi %100 kullanımda. i5 12400f ile bu değerler olamaz, i3 10100f gibi dandik işlemciyle bile bende %100 olmuyor.

Değiştirir, %100 işlemci kullanımı normal değildir ekran kartına yük binmediği takdirde işlemci fırlar daha az FPS almasına yol açar. i5 12400f'den bahsediyoruz sıradan giriş seviyesi bir işlemciden değil.
Ben derece hakkında dedim.

Geri
Yukarı