İşlemcinin sürekli yüksek derecede çalışması sorun olur mu?

marfix

Decapat
Daha fazla  
Arkadaşlar ben FIFA 23 oyunu aldım ve son 1 haftadır yoğun bir şekilde oynuyorum günde en az 10 saat. Bu oyunda çok büyük bir optimizasyon sıkıntısı var menulerde kasma sorunları vardı bir nebze hafiflettiler fakat oyun hala işlemciye feci bir şekilde yük bindiriyor ve bütün gün işlemcim 90 derecede çalışıyor bu zararlı mıdır?

Screenshot_4.png

Fanlar otomatik uçak motoru gibi ses çıkarıyor zaten ona rağmen 90 derecede anca tutuyor sistem. Bu oyun gerçekten çok kötü durumda.

stabilitytest.png

Bu da PC boştayken stress testim.

Arkadaşlar ben FIFA 23 oyunu aldım ve son 1 haftadır yoğun bir şekilde oynuyorum günde en az 10 saat. Bu oyunda çok büyük bir optimizasyon sıkıntısı var menulerde kasma sorunları vardı bir nebze hafiflettiler fakat oyun hala işlemciye feci bir şekilde yük bindiriyor ve bütün gün işlemcim 90 derecede çalışıyor bu zararlı mıdır?

Eki Görüntüle 1543916

Fanlar otomatik uçak motoru gibi ses çıkarıyor zaten ona rağmen 90 derecede anca tutuyor sistem. Bu oyun gerçekten çok kötü durumda.

Eki Görüntüle 1543917

Masaüstümü yoksa laptop mu? Eğer masaüstüyse macun yenileyin fanları güzelce temizleyin. Ondan sonra hala ısınıyorsa yeni güçlü fanlar alın. Laptop ise macun yenileyin tozlarını aldırın veya alın, altına soğutmak amaçlı fan koyabilirsiniz.

Eki Görüntüle 1543916

Eki Görüntüle 1543917

Hocam bildiğim kadarıyla 90 derece bayağı yüksek bir derece işlemci için. Sıkıntı çıkartabilir ekstra soğutucu kullanın grafikleri düşürün mümkünse sadece FIFA 23'te oluyorsa FIFA 23 oynamayın 90 derece ne hocam yani.

Bir işlemci 70 dereceyi geçmese iyi olur. Amacımız soğutmaksa en son 70 derece ısınsın diyelim.
Maalesef bazı işlemciler turbo modu açılınca 90 derece olabiliyor. Ama aynı işlemciyi 65-70 yapmak ta mümkün olabilir.

İşlemcinizi tahmin ediyorum;

İşlemciyi yazmayı unutmuşsunuz.

Ama hocam maddi durumu olmayabilir. Bu biraz dalga geçmek gibi geliyor. Belki maddi durumu kötüdür işte oyun oynamak istemiş ısınmış o da konu açmış dalga geçmek yerine cevap verseniz? Ya da cevap vermeden gidebilirsiniz. Önerim 2.seçenek'dir.

Masaüstümü yoksa laptop mu? Eğer masaüstüyse macun yenileyin fanları güzelce temizleyin. Ondan sonra hala ısınıyorsa yeni güçlü fanlar alın. Laptop ise macun yenileyin tozlarını aldırın veya alın, altına soğutmak amaçlı fan koyabilirsiniz.

240mm sıvı soğutma var geçen haftada soğutmayı söküp macunu yeniden sürdüm fakat hala aynı. Geçenlerdede işlemci 100 dereceye kadar çıktı bir anlık PC kastı sonra kapatıp açtım düzeldi. Masaüstü bu arada.

Macunu daha geçen hafta yeniledim arkadaşlar çok aşırı sürmüyorum macunu ince bir kartla sıyırıyorum ince tabaka bırakıyorum üstünde. Bilmiyorum bunun sebebi nedir? Boşta 50 derecede oluyor işlemci.

Not: Isınma sorunu ve yük bindirme sorunu sadece bende olmuyor Reddit'de birçok kullanıcı CPU kullanımı %96'larda geziyor şeklinde SS atıyorlar zaten onlarda fanları sonuna kadar açtığını belirtiyor ama bu beni çok rahatsız ediyor.
İşlemci: Ryzen 5 5600X.
Sıvı soğutma: SilverStone PF240.

Kanka ben 110 derecede kullanıyorum ekran kartı nasıl hala yanmıyor ben bile şokeyim

Kanka ben 110 derecede kullanıyorum ekran kartı nasıl hala yanmıyor ben bile şokeyim

MC de böyle ayarları fullıyorum fandan uçak motorundan daha fazla ses geliyor yani benim işlemci bile 100'lere dayandıysa seninkiler 150'ye kadar dayanır ama ekran kartı dışında başka şeyler yanabilir :D

Yeni konular

Geri
Yukarı