İşlemcinin yandığı nasıl anlaşılır?

Minimumaydia

Hectopat
Birkaç gün önce PC kendi kendine kapandı, tekrar açmaya çalıştığımda ise yanık kokusu geldi ve tekrar kapandı. İncelemek için kasayı açtım ve işlemci soğutucumun yerinden çıkıp SSD'ye doğru kaymış olduğunu gördüm. Ne zamandır o halde hiçbir fikrim yok belki de günlerdir o şekildeydi. Nitekim PC şu anda sanki elektrik yokmuşcasına Power tuşuna basınca hiçbir tepki vermiyor. İşlemci soğutucusu çıkmış olduğu için ondan şüpheleniyorum. İşlemci yanmış olsa PC hiç açılmamazlık yapar mı? Elimde hiçbir parçanın yedeği yok ancak birini alabilirim. Sizce sorun hangi parçadan kaynaklı? Hangisini almalıyım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bence patlamasının Ekran kartıyla alakası yok. İşlemci soğutucu yerinden çıkmış dedin ya. Bir yer ile temas edip. Buna sebep oldu bence. İşlemci dediğin şey patlamaz. Ben 4 yaşımda PC ile tanıştım yıl 2000'di o zamandan bu zamana tonlarca farklı PC kullandım. Eski yeni fark etmez. Şu an IT olarak çalışıyorum. Burada çok eski PC'ler var onlarda bile patlama vs. yok

Bence patlamasının Ekran kartıyla alakası yok. İşlemci soğutucu yerinden çıkmış dedin ya. Bir yer ile temas edip. Buna sebep oldu bence. İşlemci dediğin şey patlamaz. Ben 4 yaşımda PC ile tanıştım yıl 2000'di o zamandan bu zamana tonlarca farklı PC kullandım. Eski yeni fark etmez. Şu an IT olarak çalışıyorum. Burada çok eski PC'ler var onlarda bile patlama vs. yok
O zaman anakart alsam yeterli olur mu hocam. İşlemci ve ram almama gerek yok mu? Yardımcı olursan çok sevinirim

Deneyeceğim şimdi ama bozuk parça yüzünde sistem açılmıyorsa o parçayı çıkarınca yine açılmaz mantıken. Bunu yapmanın mantığı tam olarak nedir? Yine de deneyeceğim ama bilgisayarcıya 500 TL vermek son çare...

Hocam bir de son olarak bir önceki PSU'yu söktüğümde şurada bir kablo vardı fakat yeni taktığım PSU da oraya takılacak bir kablo bulamadım. Alakası olabilir mi?

Arkadaşlar az önce bilgisayarcıdan geldim. Deneme yaptık anakart patlamış. Az kalsın alev alıyordu, anakarta bağlı olarak özellikle RAM ve işlemcinin de patlamış olabileceğini söyledi. Elinde uygun anakart olmadığı için deneyemedik işlemciyi. Şimdi yeni anakart alacağım olmadı yeni RAM ve işlemci de alacağım. Siz siz olun ekran kartı güçlü olsun diye anakarttan kısmayın yoksa patlıyor böyle. Herkese iyi sosyaller.

Şimdi hocam bir parça bozulmuş ise kısa devreye sebep oluyor olabilir bu da sistemin açılmasını engeller zaten günümüz anakartlarında bu tür korumalar mevcut. Siz sorunlu parçayı çıkarttığınızda sistem o parçanın yerinde olmadığını bir şekilde belirtir bipleme gibi mesela.

Bizde deneme yanılma ile hangi parçayı çıkarınca sistem tepki veriyor ise o parçanın sorunlu olduğunu alıyoruz.

Anakartınız için üzüldüm bu arada emekli olmuş bu arada tüm parçaları kontrol edin tamircilerin parça çalma eğilimi var 😃 forumda gördüğüm konular kadarıyla.

Şimdi hocam bir parça bozulmuş ise kısa devreye sebep oluyor olabilir bu da sistemin açılmasını engeller zaten günümüz anakartlarında bu tür korumalar mevcut. Siz sorunlu parçayı çıkarttığınızda sistem o parçanın yerinde olmadığını bir şekilde belirtir bipleme gibi mesela.

Bizde deneme yanılma ile hangi parçayı çıkarınca sistem tepki veriyor ise o parçanın sorunlu olduğunu alıyoruz.

Anakartınız için üzüldüm bu arada emekli olmuş bu arada tüm parçaları kontrol edin tamircilerin parça çalma eğilimi var 😃 forumda gördüğüm konular kadarıyla.
😂😂🙂 biliyorum yanından ayrılmadım zaten. Bu arada dediğini yaptım işe yaramadı. Ondan sonra götürdüm. Anakart öldü fakat ölüşü ram ve işlemciye sıçrar mı? Tamirci bu tarz bir şey söyledi işlemci ve ram de zarar görmüş olabilir mi?

😂😂🙂 Biliyorum yanından ayrılmadım zaten. Bu arada dediğini yaptım işe yaramadı. Ondan sonra götürdüm. Anakart öldü fakat ölüşü RAM ve işlemciye sıçrar mı? Tamirci bu tarz bir şey söyledi işlemci ve RAM de zarar görmüş olabilir mi?

Olabilir hocam anakartınız gelince ya da başka birinin cihazında test ederek anlayabilirsiniz sadece.

Ya da bakın RAM'lere falan herhangi görünen bir hasar var mı kararma vs.

Hocam ben de onu düşündüm ama tak çıkar yapmak için bile deli gibi para alıyorlarmış. Tahmini ne kadar isterler sence?

Evet işlemci soğutucusu SSD'ye doğru kaymıştı. Nasıl çıktığına dair gram fikrim yok. Hocam ekran kartı falan deyip yüreğimi ağzıma getirme o bozulmuşsa hayattta alamam yenisini fiyatlar ortada

Sıradan normal bilgisayarcıya git. Tak çıkar ardı ötesi 50 lira alır belki de 30 bedava yapan bile olur ama 100 lira falan isterse boş ver hemen çık o dükkandan.

Geri
Yukarı