İşlemcisi güçlü sistem önerisi

Yusuf Tulek

Picopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, ekran kartına şimdilik ihtiyacım yok, o yüzden güçlü CPU'lu bir bilgisayar kurmaya çalışıyorum. i7 12700 işlemciyi düşünüyorum fakat önerilerinize açığım. Bütçe derdi yok fakat verimli olmasını, paramın karşılığını da almayı istediğimden i9 12900 gibi bir işlemci alıp onun bir de soğutmasıyla uğraşmak istemiyorum. i5 12600 de çoklu çekirdekli işlemlerimde i7 12700 gerisinde kalabilir diye tercih etmek istemiyorum.

Benim gerekçem böyle, bunun çevresinde bir bilgisayar toplamaya çalışıyorum, kasa küçük olsa da iyi olur fakat ne kadar soğutmak gerekir onu kestiremediğimden kasa ve fan olarak ne almalıyım bilemedim. Her türlü önerilerinize açığım.

AMD Ryzen 9 5900X.
MSI MPG B550 Gaming Edge.
Lian Li galahad Black 360mm.
Be Quiet! Pure base 500DX.
XPG Core Reactor 750G-bkceu 750W.
Corsair Vengeance LPX 32 GB (4x8) 3200 MHz.

Screenshot_1.png

Bu şekilde bir üst düzey sistemde sorun yaşamazsın, bütçe belirtmediğin için kafama göre dizdim.

AMD Ryzen 9 5900X.

i7 12700'li bir sistem bu önerdiğiniz sistemden hızlı olacak. Bunu niye önerdiniz?

Eki Görüntüle 1350683
Bu şekilde bir üst düzey sistemde sorun yaşamazsın, bütçe belirtmediğin için kafama göre dizdim.
Burada da dediğim gibi i9 işlemci almak istemiyorum, ondan yeterince faydalanacağımı zannetmiyorum, soğutması da ayrı bir dert oluyor.

Çözümü basit 12900KF yerine 12700K seçebilirsin. Diğer parçalar sorun çıkarmaz.
Hocam benim yazıyı tam okumadınız sanırım, ekran kartına da ihtiyacım yok. DDR5 ram de DDR4'e göre pek hız farkı yaratmıyor, bütçe sınırım yok fakat verimlilik açısından, fiyat performans açısından iyi bir sistem kurmak istiyorum. Yoksa her şeyin en pahalısını almakta ne var.

Kasa tercihleri:
(Siyah seçenekleri de mevcut)
Sistem:
(Siyah seçeneği mevcut)
(SSD tercihen değişebilir.)

Kasa tercihleri:
(Siyah seçenekleri de mevcut)
Sistem:
(Siyah seçeneği mevcut)
(SSD tercihen değişebilir.)
Hocam ddr5 mantıksız geliyor diyorum siz bana ddr5 ram atıyorsunuz. Ekran kartı istemiyorum diyorum rtx 3080ti yolluyorsunuz, bot musunuz acaba siz?

AMD Ryzen 9 5900X.
AM5 soket çıkacekken ve PCIe 5.0, DDR5 gibi teknolojileri desteklemeyen 5900X toplanmaz bence. 12. Nesil daha mantıklı. Amd olacaksa am5 beklenmeli bence.

Hocam DDR5 mantıksız geliyor diyorum siz bana DDR5 RAM atıyorsunuz. Ekran kartı istemiyorum diyorum RTX 3080 Ti yolluyorsunuz, bot musunuz acaba siz?

Bütçe belirtmeden "İşlemcisi güçlü sistem" istediğiniz için render vs yapacağınızı düşündüm ve DDR 5 ekledim. Ancak siz hem DDR4 Almakta hem de i7 12700 almakta ısrarcıysanız sadece kasa ve fan önerisi konusu açabilirdiniz. Ekran kartı konusuna gelirsek; siz o mesajı yazarken zaten sistemi hazırlıyordum. Birine "bot musunuz?" demek nasıl bir mantığa sığıyor anlamadım, yardımcı olmaya çalışanları hep böyle kabaca eleştirirseniz size kimse yardımcı olmak istemez.

Geri
Yukarı