İşlemciye O.C atılırsa işlemci GPU performansı artar mı?

ARDOWA

Kilopat
Yer
İzmir
Daha fazla  
Meslek
Öğretmen
Arkadaşlar merak ettiğim iki soru var. Doyurucu bilgi bulamadım bir de size sormak istedim. Konuyu nereye açacağımı bilemedim eğer yanlış yerdeyse taşırsanız sevinirim.

Gelelim merak ettiğim ilk konuya. Intel işlemcilerde grafik yongası olarak HD Graphics var biliyorsunuz. Örnek olarak i5 4690K'yı ele alalım. O işlemcide HD Graphics 4600 var. İşlemciye hız aşırtma uyguladığımız zaman, tümleşikgrafik yongasına da hızaşırtma yapmış oluyor muyuz ? Ya da normal hız aşırtma işlemi dışında bir şekilde HD Graphics'e hız aşırtma yapmak mümkün mü ?

Bir diğer sorum da AMD'nin APU'larından yola çıkarak aklıma takılan bir konudan geliyor. APU'larda RAM frekansının (Mhz) grafik yongası performansına etkisi olduğunu söylemişti @Recep Baltaş ve @Ali Güngör. Yanılmıyorsam A10-7870K incelemesinde. O da dahili grafik yongası HD Graphics de. Acaba diyorum APU'da etkili olan RAM frekansı HD Graphics'de de etkili olur mu ?

Son düzenleyen: Moderatör:
Hayır işlemciye overclock yaparsan sadece işlemciye overclock yapmış olursun grafik işlemciye ayrı overclock yapmalısın tabikide grafik işlemcininde overclock edilebilir olması gerekli. Bir APU kullanıcısı olarak grafik işlemcime overclock yapmak için AMD Overdrive'ı kullanıyordum. Ayrıca RAM grafik performansını direkt etkiler 2000MHz'nin üstünde RAM almalısın.

Eğer işlemci yüzünden GPU'yu tam performansını kullanamıyorsanız overclock GPU'nun hızını değil işlemci dar boğazını kaldırdığı için performans artışı gözlenir.

Eğer işlemci ekran kartından daha iyi ise;

Örneğin 5960X ile 750 Ti gibi pek bi şey değişmez.

@prohri bende apu almayı düşünüyorum kardeşime memnunmusun?
Aslında memnunum bir yere kadar her oyunu açabiliyor ayrıca ileride daha fazla performans istersen R7 250 GPU barındıran bir ekran kartı ile Dual Graphic yapa bilirsin ancak RAM'lerim ile darboğaz yaşadığım için tam bilgi veremeyeceğim :((Zaten yakın bir zamanda yeter bu medium ayarlar deyip ekran kartı taktım sisteme). Sana tavsiyem almışken en iyisini alman olacak mesela Kaveri serisi yerine yeni çıkan Godavari serisi işlemciler daha iyi duruyor ayrıca DX 12 desteği de bulunuyor bu sayede yeni çıkan oyunlarda çok daha yüksek performans sağlıyor.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı