İşlemciye Overclock Yapmak Diğer Parçalara Zarar Verir mi?

BeyadamOyuncu

Hectopat
Daha fazla  
OC model ekran kartına sahibim. İşlemcime overclock yaparsam ekran kartımın garantisi bozulur mu ? Ekran kartına overclock yaparsam ekran kartımın garantisi bozulur mu ? Overclock yapılan parçalar mı zarar görür? Yoksa anakartın üstündeki bütün her şey mi ?

Son düzenleyen: Moderatör:
O.C'un dengesine bağlı. Bilinçli yapılırsa sorun yaşamanız çok zor. Bilinçsiz biriyseniz yapmanızı önermem. Abartıp parçaları yakmadığınız sürece garanti bozulmaz. Voltajı aşırı veya dengesiz verirseniz kalitesiz ise tüm anakartı dahi yakabilirsiniz.

Diğerlerinin garantisi bunu karşılamaz diye biliyorum ama. Çünkü PSU elektrik git geli sonucu sisteme aşırı akım iletti parçalarda bir hasar oluştu böyle bir durumda diğer parçaların garantisi karşılamıyor. Sadece PSU'nun garantisi kendini karşılıyor diye biliyorum PSU da da bir arıza oluşursa. Bu mantıkla düşünürsek sizin durumunuzda da karşılamaz diye tahmin ediyorum. Eğer bir sıkıntı olmaz ise OC. sırasında yanmıyor tabiki. Birtek işlemcinin garantisi yanıyor sanırım. Bu konuda emin değilim OC. yapıldığından itibaren mi yoksa OC. de bir arıza oluşursa mı karşılamıyor bunu net bilen biri varsa yazarsa iyi olur.

Son düzenleme:
OC model ekran kartına sahibim. İşlemcime overclock yaparsam ekran kartımın garantisi bozulur mu ? Ekran kartına overclock yaparsam ekran kartımın garantisi bozulur mu ? Overclock yapılan parçalar mı zarar görür? Yoksa anakartın üstündeki bütün her şey mi ?

İşlemciye oc yaparsan ekran kartın garantiden çıkmaz, fakat işlemci veya ekran kartı oc yapımında garanti kapsamından çıkıyor yani yanlış bir işlem yaparsan servis ilgilenmez ama işlemciye oc yaptın diye ekran kartı, ekran kartına oc yaptın diye işlemci garantiden çıkmaz.

O.C işleminde hata yapmak o.c denemesi yapan bileşene zarar verir ama aşırı bir voltaj yüklemesi filan yaparsan diğer bileşenlerde etkilene bilir.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı