Overclock yapmak anakarta zarar verir mi?

berkyoztrk

Kilopat
Daha fazla  
Herkese merhaba. MSI Gaming Pro anakartım var. Bu anakartımla idareten X4 950 işlemci taktım. Eğer ben bu işlemciye overclock yapmaya çalışırsam ve başaramazsam. Sonuçlarına anakartım da katlanır mı? Ekran kartım: RX 560. Teşekkürler.

İşlemci çekirdek hızına çeşitli yerli, yabancı kaynaklarda önerilen voltaj aralığında değerler verirsen sıkıntı yaşamazsın. En kötü bilgisayar yeniden başlar ilk haline geri döner. Ayarı tutturduktan sonra sıcaklığı HWinfo gibi yardımcı programlarla arada bir takip etmeyi ihmal etmemekte lazım.

Overclock eskisi kadar korkutucu ve tehlikeli değil pek birşey olmaz arkadaşın dediği gibi. En kotü mavi ekran hatası alırsın bence.

İnternet de çok yüksek değerler yok aslında. Sen denemek için bile olsa... Anakart hata verir ve varsayılan ayarlara geri döner. Artık yeni nesil anakartlar da 2 BIOS olduğu için. Biri zarar gördüğü zaman diğeri devreye giriyor. Korkulacak bir durum yok. Hız aşırtma deneme yanılma yönü çok fazla. Ben pentium G3258 işlemci kullanırken kaç kere hata aldım, söylemiyorum bile. :D 1.500V bile denedim. Anakart sadece uyarı veriyor. Hız aşırtma yaptıktan sonra Windows açılıyor ise süper hemen Prime95 uygulaması ile stres testi başlat. Kolay gelsin.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı