İşlemciye termal macun sürmezsek ne olur?

Macunsuz kullanıyorum şu anda. Sıcaklık boşta 28-30 derece, oyundayken 50-65 derece civarı. Stok soğutucu kullanmadığımı belirteyim. Aşırı ısınırsa sistem kendini kapatıyor zaten.

Isı iletimini kolaylaştıracak olan tabaka bulunmadığı için yük altında aşırı ısınma sonucu sistemde istikrarsızlık ve mavi ekranla karşılaşabilirsiniz. Yine de kullandığınız işlemcinin güç tüketimi ve ısı salınımı, soğutucunun kalitesi ile kasa içi havalandırma gibi diğer unsurların da etkisi bulunmaktadır.

Bilgisayarımı temizlemek için açmıştım her şeyi temizledikten sonra sıra işlemciye gelmişti kurumuş macun vardı. Bende temizleyeyim dedim elimin altında herhangi bir termal macun yoktu öylece stock fanı koydum ve kapattım. Ama oyunlarda öyle bir FPS düşüşü yaşadım ki bende inanamadım.

Yanıtlarınız için teşekkür ederim, bu kadar hızlı cevap geldiği içinde.

Saygılar.

Son düzenleme:
Her ne kadar işlemci üstlerinde bulunan metal plaka ve soğutucu tabanlarında ki metal plakalar ince ince işlense de mikron seviyesinde dr olsa yüzey pürüzlülüğüne sahiptir. Bu yüzey pürüzlülükleri 2 metal üst üste geldiğinde yüzeylerin tamamen birbirine oturmasına izin vermezler. Doğal olarak bu yüzry pürüzlülüklerin ararasından ısı iletim katsayısı çok düşük olan hava geçer/kalır.

Sıvılar sıkıştırılamayacağı için bu yüzeyler arasında ki boşlukları doldurur ve hava kalmasına/geçmesine izin vermez. Doğal olarak daha verimli ısı iletimi gerçekleşir.

Peki sürmezseniz ne olur? Muhtemelen aşırı ısınmadan dolayı sürekli bilgisayar kendini korumaya alır ve kapatır. Yanacak seviyeye gelmeden önce mutlaka kendini korumaya alır. Stabil çalışan bir sistem olmaz.
Her ne kadar işlemci üstlerinde bulunan metal plaka ve soğutucu tabanlarında ki metal plakalar ince ince işlense de mikron seviyesinde dr olsa yüzey pürüzlülüğüne sahiptir. Bu yüzey pürüzlülükleri 2 metal üst üste geldiğinde yüzeylerin tamamen birbirine oturmasına izin vermezler. Doğal olarak bu yüzry pürüzlülüklerin ararasından ısı iletim katsayısı çok düşük olan hava geçer/kalır.

Sıvılar sıkıştırılamayacağı için bu yüzeyler arasında ki boşlukları doldurur ve hava kalmasına/geçmesine izin vermez. Doğal olarak daha verimli ısı iletimi gerçekleşir.

Geri
Yukarı