İşlemciye yapışan termal macun nasıl çıkarılır?

NemesiS_81

Kilopat
Arkadaşlar bilgisayarın temizliğini yapmak ve macununu değiştirmek için kasayı söktüm ve CPU fanını çıkarmak istedim. Başlamadan önce oyun oynayıp stres testi de yapmama rağmen macun öyle bir kurumuş ki asla oynama yapmadı ve en sonunda fana yapışık bir şekilde anakarttan çıktı işlemci. Şu an da ise ne yaparsam yapayım işlemci asla yerinden kımıldamıyor. Fanı ısıttım ama işe yaramadı. Araya bıçak veya maket bıçağı benzeri maddelerde sokmak istemiyorum bu yüzden fikirlerinize açığım bu macun nasıl yumuşar?

Hocam çıkartmadan önce soğutucuyu döndürüp macunu kıracaktınız. Plastik bir eşya varsa arasında sokmayı deneyin.

Hocam çıkartmadan önce soğutucuyu döndürüp macunu kıracaktınız. Plastik bir eşya varsa arasında sokmayı deneyin.
Hocam şöyle söyleyeyim döndürmekten anakartı kıracaktım artık yani işlemciyi de ısıttım ona rağmen işlemedi en sonunda komple geldi şuanda da duruyor o şekilde.
İşlemciyi yüke sokun iyice ısınınca hızlıca kapatıp sökün.
Zaten yüke soktuğumu yazdım yukarıda ona rağmen çıkmadı en son denemede fana yapışık şekilde çıktı anakarttan ve o şekilde duruyor şuan.

Hocam şöyle söyleyeyim döndürmekten anakartı kıracaktım artık yani işlemciyi de ısıttım ona rağmen işlemedi en sonunda komple geldi şuanda da duruyor o şekilde.

Zaten yüke soktuğumu yazdım yukarıda ona rağmen çıkmadı en son denemede fana yapışık şekilde çıktı anakarttan ve o şekilde duruyor şuan.
Hocam yük var yük var kaç derece oldu siz yüke koyunca 70 üzerine çıkarıp denediniz mi ? Gerekirse fan kablosunu söküp bir müddet ısıtın.

Hocam vidaları söküp döndüreceksiniz, elinize geliyor zaten. Cuma kendi stok soğutucumu öyle söktüm.
Hocam vidaları söktüm herşeyi söktüm yani size şöyle söyleyeyim macun nasıl kurumuşsa artık asla hareket etmedi ilk defa görüyorum bende böyle bir şey.
Hocam yük var yük var kaç derece oldu siz yüke koyunca 70 üzerine çıkarıp denediniz mi ? Gerekirse fan kablosunu söküp bir müddet ısıtın.
Yarım saat boyunca 70 derece de çalıştı onun öncesinde oyun da oynamıştım hatta PC yi sökerken fanın sıcaklığı üzerindeydi ancak macun nasıl birşeyse artık asla bırakmadı fanı. Söküldükten sonra ısıttım işe yaramadı milim dahi hareket etmiyor ne yapacağımı bilmiyorum şuan.

Hocam vidaları söktüm her şeyi söktüm yani size şöyle söyleyeyim macun nasıl kurumuşsa artık asla hareket etmedi ilk defa görüyorum bende böyle bir şey.

Tüm gücünüzle çevirecektiniz hocam. Yukarı çekince işlemcinin çıkacağını biliyor olmanız gerek. Dediğim gibi plastik ve düz bir cismi arasında sokmanız gerek.

Tüm gücünüzle çevirecektiniz hocam. Yukarı çekince işlemcinin çıkacağını biliyor olmanız gerek. Dediğim gibi plastik ve düz bir cismi arasında sokmanız gerek.
Sağa sola çevirdim zaten ama hiç hareket etmeyince anakarta zarar vermekten korktum. Dediğiniz gibi arasına zarar vermeyecek birşey sokmam lazım yoksa açılacak gibi değil ısıtma işe yaramıyor çünkü.

Sağa sola çevirdim zaten ama hiç hareket etmeyince anakarta zarar vermekten korktum. Dediğiniz gibi arasına zarar vermeyecek bir şey sokmam lazım yoksa açılacak gibi değil ısıtma işe yaramıyor çünkü.

Hocam bir şey olmaz da çarparsa diye korkuyorsanız kuru bez falan yerleştirebilirdiniz etrafına. İşlemciyi döndürmeye çalışın hocam. Dikkat edin pinlere dokunmayın. Isıtma zarar verebilir işlemciye.

Yeni konular

Geri
Yukarı