İşlemciyi anakarta monte etmek

Akfortisev

Kilopat
Daha fazla  
Selam arkadaşlar, ilk defa montaj yapacağım daha gelmedi parçalar ama sorum şu olacak saçma bir soru ama işlemcinin anakarta tam oturduğunu nasıl anlayabilirim? Sonra yanlış yapıp bozmamak adına 1-2 gündür epey video izledim hemen hemen her şeyi anladım ama işlemci anakarta tam oturdugunda herhangi bir ses falan çıkıyor mu? Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Selam arkadaşlar, ilk defa montaj yapacağım daha gelmedi parçalar ama sorum şu olacak saçma bir soru ama işlemcinin anakarta tam oturduğunu nasıl anlayabilirim? Sonra yanlış yapıp bozmamak adına 1-2 gündür epey video izledim hemen hemen her şeyi anladım ama işlemci anakarta tam oturdugunda herhangi bir ses falan çıkıyor mu? Teşekkürler.
Hayır ses çıkmıyor. İşlemciyi pinlere doğru bıraktığınızda üstüne çok hafif bastırarak sağa sola oynuyor mu diye bakabilirsiniz.

İşlemcinin soketi nedir? AM4 soketli işlemci çok yerleştirdim şöyle söyleyeyim: Sarı okla gösterilen ucu soketteki işaretli köşeye denk getirmen ilk yapman gereken şey. Yani işlemcinin yönü doğru olmalı. Bunu denk getirdikten sonra işlemciyi bastırmadan yavaşça serbest bırak. Pinler kendiliğinden oturacaktır. Oturduktan sonra işlemciyi çok güç uygulamadan hafifçe sağa sola oynatmaya çalış. Hareket etmiyorsa oturmuş demektir. Daha sonra demir çubuğu aşağı çekerek kapat ve yerine oturt. İşlem tamam. AM4 soket olduğunu varsayarak anlattım ancak diğerlerinde de benzer işlemler olacaktır.

İşlemciyi anakarta oturtunca bir ses çıkmaz. Doğru bir şekilde taktığına eminsen sıkıştırma çubuğunu indirebilirsin. Riske atmak istemiyorsan bilen birine yaptırabilirsin.

@dafry Joker fanları artsın mutlu oluyorum. :D

Yanlış bilgiler var işlemcinin kenarındaki üçgene göre hareket edeceksiniz, ses çıktığını söyleyenler tam olarak nasıl çıkıyor o ses? Ses çıkmaz.
AM4: İşlemciye bastırmayın o zaten oturuyor, sonra ise kenardaki çubuğu indirin tamamdır.

Geri
Yukarı