İşlemciyi sürekli Turbo'da çalıştırmak zararlı mı?

Yer
Denizli
Daha fazla  
Merhaba R5 3600 kullanıcısıyım, birkaç haftadır aşırı ısınma nedeniyle sabit 3.6 GHz ile kullanıyordum (voltaj düşürme işe yaramadı) ama bugün elime ID-Cooling SE 224-XT geçecek. Isınma sorunum büyük oranda çözüldüğüne göre işlemciyi sürekli 4.2 GHz'de sabit kullansam bir zararı olur mu? İşlemcinin ısısını takip ederim 85 derece üstüne çıkarsa otomatiğe çeviririm ama dikkat etmem gereken tek şey bu mu emin değilim.

Merhaba R5 3600 kullanıcısıyım, birkaç haftadır aşırı ısınma nedeniyle sabit 3.6 GHz ile kullanıyordum (voltaj düşürme işe yaramadı) ama bugün elime ID-Cooling SE 224-XT geçecek. Isınma sorunum büyük oranda çözüldüğüne göre işlemciyi sürekli 4.2 GHz'de sabit kullansam bir zararı olur mu? İşlemcinin ısısını takip ederim 85 derece üstüne çıkarsa otomatiğe çeviririm ama dikkat etmem gereken tek şey bu mu emin değilim.

Soğutma sistemin sorunsuz ise sorun olmaz kullanabilirsin.

Yüksek frekans ile çalışmanın bir zararı yok.
Sadece ısı kaynaklı işlemcinin ömrü kısalır. Bunun için sıvı soğutma ile çözüm sağlayabilirsiniz.

Isı kaynaklı işlemcinin ömrü nasıl kısalır diye düşüneceksin.
Termal macun kuruması ve yapısının bozulmasından kaynaklı ısı soğutma bloğuna doğru şekilde ulaşamaz.
Bu olduğunda işlemci üzerinde ısı birikimi olur. Bu ısı birikimi uzun vadede işlemcinin ömrünü kısaltır.

Pahalı ama yapacak bir şey yok.
Ben şu an Ryzen 1800X sistemi 3600 MHz de tutuyorum. Herhangi bir sorunu dahi görmedim performans bakımından.
FPS kaynaklı fark olur mu kafasında illa ki olur. Ancak AMD sistemde bellek frekansı çok daha önemli bence.

Neden sürekli turbo modda kullanıyorsunuz ki?
O işi otomatiğe bağlasanız olmuyor mu? Gerektiğinde turbo güce kendisi ulaşır.
Batıl inanç sanırım. 3.6 GHz'de çalışan işlemcinin yük altında girip turbo hıza ulaşana kadar arada zaman geçiyormuş gibi hissediyorum. Bi nevi lag gibi. Sanki 4.2 GHz sabit olsa normal otomatik 4.2 GHz'den daha iyi performans verecek diye düşünüyorum.

Batıl inanç sanırım. 3.6 GHz'de çalışan işlemcinin yük altında girip Turbo hıza ulaşana kadar arada zaman geçiyormuş gibi hissediyorum. Bir nevi lag gibi. Sanki 4.2 GHz sabit olsa normal otomatik 4.2 GHz'den daha iyi performans verecek diye düşünüyorum.

İşlemci boştayken temek saat hızında çalışmalı. Yük altındayken kendisi zaten 4.2 GHz'ye çıkar. Sabit çalıştırırsanız hem boş yere güç tüketmiş olursunuz hem de işlemcinin ömrü kısalır.

Yeni konular

Geri
Yukarı