İşlemciyi Turbo Boost hızında nasıl çalıştırtabilirim?

Ersin Zor

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Evet arkadaşlar başlıktan anlamamış olabilirsiniz. Tam olarak demek istediğim şey işlemci tam hızında yani belirtilmiş en yüksek hızda hep çalışmasını istiyorum. Ancak sürekli ani dalgalanmalar oluyor. BIOS'tan birçok ayar açtım kapadım fakat olmadı. Throttle stop diye bir program var ancak onu da yaptığımda dalgalanmalar oluyor. Ne yapmalıyım?

Evet arkadaşlar başlıktan anlamamış olabilirsiniz. Tam olarak demek istediğim şey işlemci tam hızında yani belirtilmiş en yüksek hızda hep çalışmasını istiyorum. Ancak sürekli ani dalgalanmalar oluyor. BIOS'tan birçok ayar açtım kapadım fakat olmadı. Throttle stop diye bir program var ancak onu da yaptığımda dalgalanmalar oluyor. Ne yapmalıyım?
Laptop mu?

Core Performance gibi birşey vardı sanırsam BIOS'ta.Onu açınca turbo boost limitine kadar kullanabiliyordun.Ama çok emin olmadığım için diğerlerinin yorumlarını daha çok göze alarak yapmanızı tavsiye ederim.

Denetim masası>sistem ve güvenlik>güç seçenekleri>nihai performans veya yüksek performans. Daha sonra kontrol etmek için, görev yöneticisi>performans>CPU>hız. Turbo Boost sadece tek çekirdekte çıkabileceği maksimum GHz değerini gösterir.

Yaptım hala dalgalanma mevcut.

En yüksek turbo hıza sadece tek çekirdek ile çıkamazsın. 4 çekirdek aynı anda yüke girdiğinde çıkabileceği hız daha düşük olur.

Mesela 9100F modeli turbo olarak 4.2GHz hıza çıkabilir ama 4 çekirdek ile 4.0GHz hıza kadar ulaşabilir. Sistemin yük durumuna göre de işlemci bu hızlar arasında dalgalanır.

Yani bu bir sorun değil ve çözemezsiniz 😀

Geri
Yukarı