İşlemciyle ekran kartı arasındaki darboğaz en fazla % kaç olmalı?

Elbette ki ekran kartının tam performansı alınmayınca olması gerekenden daha düşük fps değerleri ortaya çıkıyor ama darboğazın asıl sorunu performans kaybı değil %100 cpu kullanımı sonucu gelişen anlık droplar ve kasılmalardır. Bu sebeple cpu'nun %100 olduğu hiçbir senaryo geçerli değildir. Oyun olarak düşünmeyin sadece, programda işlem yaparken bile %100 cpu olsa sisteminiz tepki vermemeye başlar.

Hocam Valorant'da ekran kartım %95 ile %100 arası kullanılıyor. İşlemcim ise 45'i geçmiyor genelde. İ7-7700HQ ve GTX 1050 Mobile bence darboğaz yapmaz ama sorayım dedim. Sizce bir sorun var mı?

İ7-7700HQ işlemcisinde bir limit yok aksine güçlendirilmiş bir İ7-7700HQ söz konusu. GTX 1050 Mobile ise 250 Core, 600 Memory Speed olarak Overclock'lu. FPS olarak 170-230 arası alıyorum. Ayarlar orta düzeyde.

Darboğaz yok ekran kartın ne verebiliyorsa onu alıyorsun yüksek yüzde iyidir. Rekabetçide düşük olması genelde ekran kartlarının o oyuna fazla güçlü gelmesinden kaynaklı yaşanır. 1050 mobile giriş seviyesi bir kart olduğundan o FPS değerlerini Valorant'ta vermesi çok doğal.

AAA yapımlarda maksimum sınırım genelde %10-12 civarı, GPU odaklı yapımlarda ise mümkünse kayıp yaşamamayı tercih ederim, tabii diğer ufak rekabetçi oyunlarda @kino'nun da net ve anlaşılır şekilde ifade ettiği gibi net bir aralık kriterim yok. İhtiyaca yönelik işlemci + ekran kartı seçimi önemli bir nokta, işlemci tarafında çok sınırda kalan kombinler de özellikle ilerleyen zamanlarda sıkıntıya düşebiliyor, tabii bu biraz da ilerlenilen gereksinimlere de bağlı bir olay, neyin ne olacağı pek belli olmuyor.

@erengore , konu dışı olacak ama termal macun yenilemesi sonrası i7-7700HQ'e UV yapmadan artık otomatik downclock yapmıyor, tabii sıcaklıklar yine 95-97'lere fırlıyor ama eskisi gibi değil şaşırtıcı bir şekilde. Ekran kartı tarafında da yine 1 saatlik stres stress testi sonunda sıcaklık değerleri 87-88 derece bandını geçmediği gibi maksimum yük altındaki çekirdek & bellek frekans değerleri de mümkün olduğunca kayıpsız bir şekilde korundu, ama cihazın alt kısmı ateş gibi yanıyor resmen, bir ara harici iyi bir fan alırım altına. Neyse sorun olursa yine ayrı bir konuda yazarım :)

Son düzenleme:
@Jonathan North hocam macun olarak ne aldınız? Ben de macun yenilemesi yapmayı düşünüyorum.

Değerler korunduysa güzel. Soğutmanızı optimum hale getirseniz aslında çok rahat edersiniz. Sizin sistem epey ısınıyor gördüğüm kadarıyla. Kasanın altını mı açsanız? :) İşe yaradığını gördüm. Güzel bir laptop soğutucu almanız iyi olacaktır. Zalman'ın NS2000 miydi ne? O modeli var bende. İşimi fazlasıyla iyi bir şekilde görüyor. Önerebilirim. Kasanın altını da açmak epey yararlı olacaktır. Hatta tahmin ediyorum 5 dereceye varan bir düşme sağlayabilirsiniz.
Soğutmanızı optime ettikten sonra aslında OC gibi işlere de kalkışabilirsiniz benim gibi. Aldığım FPS değerleri ortada. Epey iyi bir verim alıyorum sistemimde. Yeni nesil sistemlere taş çıkaracak bir seviyede.

Macun olarak masaüstü GTX 1060 6GB kartıma da uyguladığım 30gr plastik kavonoz tip GD900 ile başarılı bir sonuç aldım, macun ülkemizde pek tanımıyor, sanırım Rusya'da sık kullanılan bir modelmiş bilemiyorum ben de alternatif olarak Cooler Master MasterGel Pro'yu da kuzenden temin edip kullandım, aralarında pek fark yok gibi hatta GD900 1-2 derece daha iyi sonuç vermişti bende.
Ayrıca o laptop soğutucu olayı da kafamda zaten, masanın üstünden havaya kaldırdığımda yine en azından bir 3-4 derece soğuduğunu fark edebiliyorum :) Önerin için teşekkür ederim dostum, laptop ekran kartı OC'u için ilerleyen zamanlarda belki konu açıp etiket atabilirim sana 👍🏻

Yeni konular

Geri
Yukarı