İşletim sistemi olmadan herhangi bir programi bootable yapabilir miyiz?

ufukfatih35

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba, bilgisayarda çalişan herhangi bir programi bootable yapabilir miyiz? Mesela total commander dosya aktarma programini flash bellek ile grub4dos komutlarını kullanarak flash bellekten boot edebilir miyiz? Sadece bilgisayardaki işletim sistemi değil de o program çalişicak ama windows açıkmış gibi işlev görecek. Bunun hakkında bir şeyler önerebilir misiniz? Bilgilenmek istiyorum bu konuda, şimdiden sağolun.

Kendi multiboot flashimi yaptım, hiren boot acronis şifre kırıcı mevcut içerisinde. @kaurodono benim istemiş oldugum total commader gibi windows açıkken çalişan ve dosya kurtarma gibi işlevi olan bir programi windows ortamı olmadan boot edilebilir mi onu merak ediyorum.

Verebildigim örnek total commander oldugu için onu söyledim, yoksa başka bir örnek veremiyorum. Bu konu ile ilgili kafam biraz karıştı, hiren bootta anlattıkların mevcut fakat benim anlatmak istedigim şey mesela Winamp'ı düşün, Winamp bilgisayar açılmadan flash bellek ile boot olacak windows açılmıyacak. Fakat Winamp'a Hdd'den yol gösterip Winampta windows açılmadan müzik dinleyebileceğiz.

Tahminimce böyle bir şey mümkün değil yada mümkün ama programlama gerek :)Programlama bende yok fakat İngilizcem mevcut, programlamaya hiç bulaşmadım bazi işaretlerin ne anlama geldigini bilmiyorum. Birde programlama dilini bilmedigim için sıkıntı çekiyorum ama program yazmayı öğrenebilirsem güzel fikirlerim var :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Konu sahibi burada ne yazıyor:
Total Commander - home
Total Commander, Version 8.51a, is a Shareware file manager for Windows® 95/98/ME/NT/2000/XP/Vista/7/8, and Windows® 3.1.

Burada DOS yazdığını görebiliyor musun? Göremiyorsan çalıştıramazsın.
Windows üzerinde çalışan programı Windows olan uyumlu br sistemde açmanız lazım.

Seni ben anladım. O dediğin mümkün değil. Çünkü programların çalışabilmeleri için ana programa ihtiyaçları var. Programlar pc' nin donanımını kullanarak çalışır. Programın donanımla konuşabilmesi için ana yazılıma ihtiyacı vardır. Ana program yani yazılım olmadan, tek başına bir program; işlemci, ana kart, ramler vs. ile konuşup neye ihtiyacı olduğunu ve neyi nasıl kullanması gerektiğini söyleyemez. Yani programın çalışabilmesi için, Belli bir dille yazılmış işletim sistemi yada taban dili şart. Ayrıca o işletim sistemiyle aynı dili konuşması da şart. Kısaca Linux veya Mac için yazılmış program asla Windows'ta çalışmaz. Windows için yazılmış hiçbir virüs ama hiçbir virüs Linux'ta veya Mac'te çalışmaz. Etkisiz eleman olur.

Kısaca Linux veya Mac için yazılmış program asla Windows'ta çalışmaz. Windows için yazılmış hiçbir virüs ama hiçbir virüs Linuxta veya Macte çalışmaz.
Bu söylediklerin yanlış.
Çünkü programların çalışabilmeleri için ana programa ihtiyaçları var. Programlar pc'nin donanımını kullanarak çalışır. Programın donanımla konuşabilmesi için ana yazılıma ihtiyacı vardır.
Ana program dediğin nedir? Onun adı işletim sistemidir. Ana yazılım dediğin de işletim sistemi ve sürücülerdir.

Ben yanlış yazdım ama siz doğru anladınız :)

Ana program dediğim işletim sistemi. Windowstaki virüsün Linuxta çalışması için unix dilinde ayrıca yazılması şart.

Linux paketleri da Windoswta çalışmaz.

Dos tabanlı dahi olsa bütün programlar işletim sistemine ihtiyaç duyar.

Ayrıca söylediklerim doğru.

Son düzenleme:
Yanlış anlamazsan eğer Bios nedir? Ne işe yarar? Diye sorsam ne dersin?

Benim amacım kimseye bir şeyler öğretmek yada üstünlük sağlamak değil. Sakın yanlış anlama. Sohbet ettiğimizi farzet. Benim adımda Murat.

Bios nedir? Ne işe yarar? Diye sorsam ne dersin?
Bıos'un genel tanımı wiki'de ve birçok sitede var boşa şimdi yazmayayım.
Benim amacım kimseye bir şeyler öğretmek yada üstünlük sağlamak değil.
Öğretmek için biz çabalıyoruz. Öğretmek için değilse boşa konuşmuş oluruz. Bende üstünlük sağlamak için değil yanlışları doğruya çevirmeye çalışıyorum. Ancak bazı kişiler yanlışlarını kabullenemediği için sanki suçluyormuşum gibi görüyorlar yazdıklarımı :)
Sohbet ettiğimizi farzet.
Maalesef buraya katılmayacağım. Sohbet ortamı değil burası, çözüm için açılmış bir konuda sohbet gereksizdir. Ancak bilgi alışverişi dersen o olur :)

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı