İşletim sistemi olmayan HDD'yi sökünce Windows açılmıyor

Otrivine

Decapat
Yer
Aydın
Daha fazla  
Meslek
Gemi Operasyon Uzmanı
Kullanmadığım boş olan bir HDD var onu sökmek istiyorum fakat onu sökünce Windows boot etmiyor. Windows C de M22 SSD de kurulu. Boş olan hard diski sökünce neden BIOS'a atıyor olabilir?

1673382675554.png

1673382688958.png

Kullanmadığım boş olan bir HDD var onu sökmek istiyorum fakat onu sökünce Windows boot etmiyor. Windows C de M22 SSD de kurulu. Boş olan hard diski sökünce neden BIOS'a atıyor olabilir?

Eki Görüntüle 1629114

Eki Görüntüle 1629115

Windows'u kurarken bu disk sistemde takılıydı sanırım?
Kurulum esnasında boot kısımları HDD de oluşturulmuş bu sebeple diski sökünce SSD de boot kısımları olmadığından boot etmiyor.
Disk yönetiminin ekran görüntüsünü atar mısınız?

Disk yönetimi kısmından bir SS atar mısınız? Windows'un saçmalıklarından birine denk gelmiş olabilirsiniz. EFI bölümünü bazen farklı bir diske oluşturabiliyor.

Buradan mı bahsediyorsunuz? Sanırım HDD disk 0 SSD ise disk 1. Bu yüzden oluyor olabilir mi? SSD'yi nasıl disk 0 konumuna alabilirim?

1673383579620.png

BIOS boot sırasını tekrar kontrol edin sırayı güncelleyin.

Boot optionsda sadece HDD'yi görüyor. SSD de sorun olsa HDD ttakılıyken hiç boot etmezdi ama bu sorunu nasıl giderebilirim?

Son düzenleme:
Buradan mı bahsediyorsunuz? Sanırım HDD disk 0 SSD ise disk 1. bu yüzden oluyor olabilir mi? SSD'yi nasıl disk 0 konumuna alabilirim?

Eki Görüntüle 1629133

Boot optionsda sadece HDD'yi görüyor. SSD de sorun olsa HDD ttakılıyken hiç boot etmezdi ama bu sorunu nasıl giderebilirim?

Aynen benim dediğim gibi bir durum var.
Sistem kurulurken boot yani EFI bölümünü HDD'ye kurmuş.

Sistem kurulum USB'si ile başlangıç onarma yapmayı deneyin.
Olmazsa format atmalısınız HDD'yi sistemden çıkarıp format atın.

Sistem kurulum USB'si ile başlangıç onarma yapmayı deneyin.
Olmazsa format atmalısınız HDD'yi sistemden çıkarıp format atın.

Bununla ilgili bir rehber var mıdır bildiğiniz? Daha önce yapmadım sistem kurulum USB'si ile başlangıç onarma. Bahsettiğiniz Windows çekili bir disk ile boot edip mi onarım yapma?

Bununla ilgili bir rehber var mıdır bildiğiniz? Daha önce yapmadım sistem kurulum USB'si ile başlangıç onarma. Bahsettiğiniz Windows çekili bir disk ile boot edip mi onarım yapma?

Aynen zayıf bir ihtimal düzelmesi ama yine de deneyin.
Bu işlemde diski çıkarın SSD kalsın.
Ayrıca SSD de önemli veri var ise yedek alın.

Referans için bunu inceleyin. EFI söktüğün diskte olduğu için sistem açılmıyor.

Geri
Yukarı