İşletim sistemi SSD'ye nasıl taşınır?

Spec1al

Centipat
Katılım
23 Mart 2019
Mesajlar
17
Merhabalar, ben yeni bir SSD aldım. Mevcut bilgisayarımda Windows harddiskte kurulu olduğu için SSD'yi taktıktan sonra format atarak Windows'u SSD'ye kurmak istedim. USB kullanarak bu işlemi gerçekleştirmeye çalıştığımda SSD'ye yaptığım kurulumdan sonra sürekli "kurtarma" ekranıyla karşılaştım. BIOS'tan Boot ayarlarına baktığım zaman işletim sistemim HDD'de olmamasına rağmen ilk seçenekte HDD vardı, Priorities'den SSD'yi seçerek ilk seçeneğe almaya çalıştım fakat Boot Manager olarak değil de normal SSD olarak alabiliyordum sadece, ben de Windows'u tekrardan HDD'ye kurup en azından olduğu gibi işletim sistemini SSD'ye aktarmak istedim fakat Macrium programından bunu yapmaya çalıştığımda sürekli Incompatible Disk Selected hatasıyla karşılaştım (HDD 1 TB, SSD 480 GB). HDD'yi yeni formatladığım için içerisinde ekstra yer kaplayan herhangi bir şey yok. Boyutunu küçülterek aktarmayı denesem de yine aynı hata ile karşılaştım. Acronis ile aynı işlemi yapmayı denedim fakat nasıl yapmam gerektiğini bilmediğim için yapamadım. Ben bu işletim sistemimi nasıl SSD'ye kurabilirim veya aktarabilirim?
 

wenX

Decapat
Katılım
10 Şubat 2019
Mesajlar
484
Makaleler
1
Çözümler
5
KS
Spec1al

Spec1al

Centipat
Katılım
23 Mart 2019
Mesajlar
17
Katılım
19 Mayıs 2020
Mesajlar
615
Çözümler
1
Yer
İstanbul
 

Yiğit KAMURAY

Centipat
Katılım
9 Mayıs 2020
Mesajlar
3.173
Makaleler
1
Çözümler
5
Yer
İstanbul / Maltepe / İdealtepe Mahallesi
SanDisk 480GB SSD Plus
Kronik sorunlu bir model.
 

BoomBookTR

Hectopat
Katılım
24 Haziran 2016
Mesajlar
494
Makaleler
1
Çözümler
3
Acronis True Image ile sistem yedeğini alınız.
SSD'ye yedeği kurunuz.
Sistem HDD'sini çıkarıp SSD'den çalışmasını sağlayın ve kontrol edin. Sorun yoksa HDD biçimlendirin :)

Bunu diğer Disk Backup tarzı programlarla da yapabilirsiniz.
Tabi burada Bootable ISO dosyalarını flash belleğe yazmak gerekiyor.
WinSetupFromUSB ile bu işlemi kolayca yapabilirsin. Aynı anda 20 program entegre edilebiliyor. Yani kullanışlı ISO dosyalarını atarsınız program ile.
Ardından flash ile başlatırsınız ve istediğinizi yapabilirsiniz.
 

Enes3078

Kilopat
Katılım
28 Nisan 2020
Mesajlar
8.897
Makaleler
2
Çözümler
195
Yer
Malatya
Bu arada SSD diskiniz biraz sorunlu bir model. Size disk klonlamayı önermem bu arada. Hele ki sorunlu bir modele uygulanacak klonlama işlemi sizleri hüsrana uğratabilir. Tavsiyem temiz kurulumdur fakat illa ki ben klonlama yaparım derseniz yukarıdaki arkadaşlar gerekli rehberleri paylaşmış. Ben sadece bilgilendireyim dedim.
 
Yukarı