İşletim Sistemi Yapmak İçin Gerekenler

Anladığım kadarıyla işletim sistemi yapmak istiyorsunuz.
İlk olarak klasik herkesin söylediği sözü söylemem gerekiyor. :)
Tek başınıza oldukça zor ve yıllarınızı alır ve saçma.
Bir işletim sistemini sıfırdan yazmak zor olacaktır.
İşletim sisteminden ziyade bir sürü donanım var bu donanımlara sürücüleri tek tek yazmak çok zamanınızı alır.
Sıfırdan bir kernel yazmak akıl karı değil. Var olan linux çekirdeği üzerinden bir işletim sistemi yapmak daha mantıklı olur.
Mesela Google sıfırdan bir işletim sistemi yazabilecek ekibe sahipti fakat android için linux çekirdeğini kullandı.
Diyelim ki sıfırdan bir işletim sistemi yaptınız bu işletim sistemini kaç kişi kullanacak ?
Bir yazılım yapacaksanız insanlara sizin ürününüzü kullanması için bir sebep vermelisiniz.
Umarım anlatabilmişimdir.

İşletim sisteminden ziyade bir sürü donanım var bu donanımlara sürücüleri tek tek yazmak çok zamanınızı alır.
Sıfırdan bir kernel yazmak akıl karı değil. Var olan linux çekirdeği üzerinden bir işletim sistemi yapmak daha mantıklı olur.
Mesela Google sıfırdan bir işletim sistemi yazabilecek ekibe sahipti fakat android için linux çekirdeğini kullandı.
Diyelim ki sıfırdan bir işletim sistemi yaptınız bu işletim sistemini kaç kişi kullanacak ?
Bir yazılım yapacaksanız insanlara sizin ürününüzü kullanması için bir sebep vermelisiniz.
Süre sıkıtım yok bilgimin olduğunu başaracağımı düşünüyorum
Özelliklerini anlattım.
Kullanan kişi önemli değil.Amacım Tecrübe ve Örnek Olmak . Yakınlarım Kullanır Yine Yeter.
Tabi Biraz Destek Çıkılmasını isterim.

Sent from my D6603 using Technopat mobile app

Google yeni çıkaracağı FuchsiaOS'ta kendi Magenta isimli kernelini kullanacak.

Linux varken sıfırdan işletim sistemi yapmak ömrümde duyduğum en mantıksız şey. Temel linux python ve C bilgisi ve uygun linux camiası çevresiyle(ki linux geliştiricilerine ulaşmak hiçte zor değil) 1 yılda sağlam bir dağıtım yazarsın. Eğer hazır skript vs kullanırsan bu iş bir haftada sürer ancak ben sıfırdan işletim sistemi yapacağım diyen birinden pekte bir şey beklemem.

Bunun çekirdeğini bir dönem Richard Stallman denen Uberman (Kendisi açık kaynak ve özgür yazılım akımının lideridir) dahi tek başına yazamamıştı, medyaya oyalayıcı cevaplar vermişti. Kazanız mübarek olsun diyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı