İşletim Sistemi Yapmak

Ne zaman böyle bir şeye destek oldular ki. Bizim ülkemizin sorunu kimse kimseye yardım etmiyor yapılamaz zaten deyip kestirip atıyorlar.

Yardım dan değil aslında kaynak az olduğundan dolayı, ama biz şunu hep unutuyoruz. Bilgisayar dilleri ingilizce olarak yazılmış bir dil ingilizce bilenlerin anlayacağı anlamına geliyor yani ne kadar Türkçe kaynak olursa olsun ingilizce şart, zaten ingilizce bildiğiniz zaman dili öğrenmekte kolay oluyor çünkü tüm fonksiyonlar ve sınıflar anlatıyorlar ne işe yaradıklarını.
Örnek;
NULL = Türkçe karşılığı "sıfır-hiç-işe yaramaz-geçersiz", programlama dilinde de fonksiyonlar dan birinde kullanmak istemediğiniz biz parametre varsa NULL kullanırız, yani sıfır-geçersiz demek istemiş oluruz ve bilgisayarda o parametreyi kullanmaz ve geçersiz olarak görür.

Programlama dillerinde aynı bir dil gibi binlerce anlam ifade eden cümleler vardır. Umarım bu yazdıklarım sadece size değil tüm programlama öğrenmek isteyenlere tavsiye olur.

Ve yardım etmiyecek olsak zaten burada birşeyler yazmayız.

Not: Eskiden gerçekten kaynak azdı örneğin microsoft gibi şirketlerin dökümanları açıkta değildi şimdi msdn yazıyorsun ve karşına kocaman bir döküman ordusu çıkıyor :)

Yardım dan değil aslında kaynak az olduğundan dolayı, ama biz şunu hep unutuyoruz. Bilgisayar dilleri ingilizce olarak yazılmış bir dil ingilizce bilenlerin anlayacağı anlamına geliyor yani ne kadar Türkçe kaynak olursa olsun ingilizce şart, zaten ingilizce bildiğiniz zaman dili öğrenmekte kolay oluyor çünkü tüm fonksiyonlar ve sınıflar anlatıyorlar ne işe yaradıklarını.
Örnek;
NULL = Türkçe karşılığı "sıfır-hiç-işe yaramaz-geçersiz", programlama dilinde de fonksiyonlar dan birinde kullanmak istemediğiniz biz parametre varsa NULL kullanırız, yani sıfır-geçersiz demek istemiş oluruz ve bilgisayarda o parametreyi kullanmaz ve geçersiz olarak görür.

Programlama dillerinde aynı bir dil gibi binlerce anlam ifade eden cümleler vardır. Umarım bu yazdıklarım sadece size değil tüm programlama öğrenmek isteyenlere tavsiye olur.

Ve yardım etmiyecek olsak zaten burada birşeyler yazmayız.

Not: Eskiden gerçekten kaynak azdı örneğin microsoft gibi şirketlerin dökümanları açıkta değildi şimdi msdn yazıyorsun ve karşına kocaman bir döküman ordusu çıkıyor :)
Bilgisayar programlamada ayrı bir ingilizce var resmen teşekkür ederim.

Şuan Microsoft Platformunda stajyer olarak çalıştığım için yazıyorum sana.
Microsoft'lu ablaların, abilerin bu işi aldı götürdü cidden, benim çalıştığım koskoca şirket bile Microsoft sayesinde ayakta kalabiliyor, onun alt yapısı ile bir şeyler yapabiliyor.
Hadi bir işletim sistemi yapalım ve Dünya'ya satalım fikri şuan için çooook uzaklarda bizim için.
Masamdaki biblo'dan üstümdeki T-Shirt'e kadar Microsoft yani.

Ayrıca o işletim sistemini güncel ve güvenli kılabilmek için Dünya'nın parası lazım.
Ciddi yatırım gerektirir, kumar oynamaya benzer, kaybetmen olasıdır :)

Ancak sen burada, benim gibi kendini geliştirmek isteyen bir genç olarak ortaya bir şeyler koymak istiyorsun, hayallerin var. Bence ulaşabileceğin hayaller kur şimdilik, benim gibi :)
Technopat için falan programlar yazmayı dene boş zamanın varsa, kendi hesap makineni kullan - Microsoft'unkini değil.

@technopol Avukatlardan falan konu açmışsın da şu aklıma geldi ben şimdi Visual Basic ile ufak bir "İŞLETİM SİSTEMİVARİ" bir program geliştirip bunu işte hiçbir ücret almadan bedava olarak herkesin indirebilmesine olanak sağlasam ve diyelim toplam 1000 defa falan indirildi atıyorum bu dediğin ceza olayları falan başıma gelir mi ?

Geri
Yukarı