Çözüldü ISO dosyalarını yapılandırma

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

HABAR

Kilopat
Makaleler
18
Daha fazla  
Merhabalar.
Sorum şudur: Bir işletim sisteminin. ISO dosyasının içine, işletim sistemi ile beraber kurmak istediğimiz programları ekleyebilir miyiz?
Mesela bir ofis programı diyelim, bunu. ISO dosyasına ekleyip (yöntem hakkında bir bilgim yok) sistemi USB'ye yazdığımız. ISO üzerinden Boot ederken aynı zamanda bu programların da kurulmuş olmasını sağlayabilir miyiz? Eğer cevap evet ise bunu nasıl yapabileceğim hakkında da bilgi verebilir misiniz?
Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşın dediği gibi NTLite ile yapabilirsiniz ancak katılımsız kurulum hakkında araştırma yapmanız gerek.​

--
Oluşturduğunuz katılımsız programı ISO dosyasına eklemek için "Kurulum-sonrası" sekmesinde iken "Ekle-Dosya" seçeneğini seçin.​
1587581585785.png

Son düzenleme:
Yıllardır Windows ISO'larının modifiyesiyle, Sysprep ile ve türlü katılımsız programlardan tutun birçok Multiboot yöntemleriyle uğraşırım. Size önerebileceğim en düzgün program entegre yöntemi (NT6'ta geçerli bu dediklerim) sources > $OEM$ içine SETUPCOMPLETE.CMD açıp kurulum bittikten sonra bu dosya çalışacağı için içerisine programı katılımsız olarak kurduracak komutları yazmak. Tabii ben Sysprep gibi şeyler kullanıyorum, daha kullanışlı geliyor bana. Bu konu hakkında daha fazla sorunuz varsa muhtemelen bu işlerle bu forumda en çok ilgilenmiş kişilerde başı çekiyor olabilirim.​

Rehberdeki uygulama bazı programların silent switch parametresini bulamıyor. İnternette aratırsanız belki bulabilirsiniz.
Örneğin K-Lite Codec Pack için rehberdeki uygulama işe yaramadı (yada ben yanlış bir işlem yaptım) internette aratınca INSTALLERFILENAME /unattended ve INSTALLERFILENAME /verysilent şeklinde iki adet komut buldum.​

Rehberdeki uygulama bazı programların silent switch parametresini bulamıyor. İnternette aratırsanız belki bulabilirsiniz.
Örneğin K-Lite Codec Pack için rehberdeki uygulama işe yaramadı (yada ben yanlış bir işlem yaptım) internette aratınca [B][I]INSTALLERFILENAME[/I] /unattended[/B] ve [B][I]INSTALLERFILENAME[/I] /verysilent[/B] şeklinde iki adet komut buldum.​
Kendi katılımsız programınızı yapmak zorunda değilsiniz. Bu işi nereden baksanız Autoit çıktığından beri yapan Türk forumcular var. Onların mükemmel çalışmalarına göz atabilirsiniz.

Kendi katılımsız programınızı yapmak zorunda değilsiniz. Bu işi nereden baksanız Autoit çıktığından beri yapan Türk forumcular var. Onların mükemmel çalışmalarına göz atabilirsiniz.
Daha önce hazır katılımsız program kullanmadım. Güvenilir bir kaynak varsa tabi ki faydalı olacaktır.
Ninite - Install or Update Multiple Apps at Once
Ben genelde bunu kullanıyorum. İstediğim her uygulama yok elbet. ISO'nun boyutunu artırmadığı için işime geliyor.

NTLite ile bunları yapabiliyorsunuz diye biliyorum, bir göz atın.
Arkadaşın dediği gibi NTLite ile yapabilirsiniz ancak katılımsız kurulum hakkında araştırma yapmanız gerek.​

--
Oluşturduğunuz katılımsız programı ISO dosyasına eklemek için "Kurulum-sonrası" sekmesinde iken "Ekle-Dosya" seçeneğini seçin.​
Eki Görüntüle 543165
Yıllardır Windows ISO'larının modifiyesiyle, Sysprep ile ve türlü katılımsız programlardan tutun birçok Multiboot yöntemleriyle uğraşırım. Size önerebileceğim en düzgün program entegre yöntemi (NT6'ta geçerli bu dediklerim) sources > $OEM$ içine SETUPCOMPLETE.CMD açıp kurulum bittikten sonra bu dosya çalışacağı için içerisine programı katılımsız olarak kurduracak komutları yazmak. Tabii ben Sysprep gibi şeyler kullanıyorum, daha kullanışlı geliyor bana. Bu konu hakkında daha fazla sorunuz varsa muhtemelen bu işlerle bu forumda en çok ilgilenmiş kişilerde başı çekiyor olabilirim.​

Biraz daha araştırma yapacağım bu konu hakkında, sonra sizlere dönerim hocam, yardımlarınız için teşekkür ediyorum.

Daha önce hazır katılımsız program kullanmadım. Güvenilir bir kaynak varsa tabi ki faydalı olacaktır.
Ninite - Install or Update Multiple Apps at Once
Ben genelde bunu kullanıyorum. İstediğim her uygulama yok elbet. ISO'nun boyutunu artırmadığı için işime geliyor.
Ben katılımsız da kullanmıyorum yaklaşık bir 5 yıldır falan. Önce Windows'u normal şekliyle kuruyorum, sonra kullanıcı adı ve şifre belirlemem gereken yere geldiğimde CTRL + Shift + F3'e basıp bilgisayarın ortak kullanıcı hesabı ile açılmasını bekliyorum. Sonra istediğim değişiklikleri yapıyorum Windows'ta, her türlü programı kuruyorum. Bu sırada kenarda açık olan Sysprep uygulamasıyla da imajı genelleştirip yedeğimi WIM veyahut Acronis imajı olarak alıyorum. Elde ettiğim Windows'u nerede kullanırsam kullanayım çalışıyor. Sonuçta genelleştirilmiş, sürücü problemi çıkarmıyor. Ayrıca Sysprep tamamen Microsoft'un aracı. Sistem kurulum bitmeden belirttiğim tuş kombinasyonuyla açılırsa otomatik olarak Sysprep'i de açıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı