İsrail malı ürünleri alınca destek çıkmış oluyor muyuz?

Al dostum şu zihniyette olmayın. Adamlara milyonlarca dolar bağış yapan ülkeler ve markalar varken senin marketten aldığın 3-5 dolarlık market alışverişin adamların hiçbir işine yaramaz. Anca kimse bu ürünleri almayacak ve dışarıdan hiçbir yardım almayacaklar anca öyle ekonomik kriz yaşarlar.
Evet, geçen günlerde ABD meclisinde İsrail için 14,3 milyar dolarlık yardım paketi onaylandı. Bunun yanında yapılan boykot'un vereceği zarar 3-5 kuruş.

Ben çocuktun bunlar söylenirdi hala aynı şeyler söyleniyor. Değişen bir şey yok neredeyse dünyanın her yerinde bu markalar var ve çok büyükler rekabet edilebilecek gibi değiller.

Siz yine alternatifiniz var ise başka marka alın (bulabilirseniz)

Ronaldo'nun bir kola şişesini masadan kaldırması bile ne biçim değer kaybı yaşatmıştı. Bizim aldıklarımız belki çok etkilemeyebilir.

Ya vallahi bizim millet her şeye inanıyor sahipleri Hristiyan olan veya araplara ait olan markaları İsrail malı diye almıyorsunuz. 49 kromozom biri Facebook'da bir şey paylaşıyor herkeste inanıyor gidin o markaların sahiplerini araştırın %90ı israillide değil yahudide değil.

Sermaye büyük oranda küresel durumda. Bugün sosyal medyada İsrail markası denilen markaların çoğu İsrail markası bile değil, bağlantılı olanlar da ufak yüzdeli hisse ya da franchise ortaklıklarından ibaret. Boş boş gaza gelmenin anlamı yok, illa İsrail'in ürününe destek vermiyorum diyorsanız da ana sermayesi İsrail merkezli olan markalara bakmak lazım.

Yani, kısmen evet. Ama örneğin çeliğinin %65 kadarını bizden alan İsrail için bizim kişisel çabalarımız sonuçsuz kalır.

Daha büyük düzeyli boykotlarda destek verip vermemeyi konuşursun, orası ayrı. Mesela Tayyip Erdoğan hükumeti açıkça İsrail'i destekliyor. Bu yargıyı sizin adınıza söylememiz biraz ağır olur. İki çikolata aldın diye söylenemez yani.

Yakınlarımdan bazılarında da bu düşünce var. Deli oluyorum. Yav kıçıkırık 50 liramıza falan mı kaldı bu herifler? Al gitsin. Kola istiyorum ve içeceğim. Bu keyfime kimse engel olamaz.

Kardeşim, adamlar Türkiye'de çalışma izni almış. Devletimiz de çalışmalarına, faaliyet göstermesine izin vermiş. Bu yapılan boykot ve protestolar gereksiz. Kendinizce protesto edebilirsiniz ancak oradaki çalışanları zora düşürecek şekilde protesto etmemek gerek ve Filistin'deki masum insanlar için yazık oluyor, İsrail savaş suçu işliyor ancak aklı başında, tarih bilen birisi ne İsrail'i ne de Filistin'i destekler. Bu olayda tarafsızlığını korur. Diyelim ki siz İsrail malı almadınız, adamlar Türkiye'de faaliyet gösteriyor zaten ve para kazanmaya da devam edecekler. Sözde protesto var ama Coca-Cola Türkiye gelirlerini % bilmem kaç katlıyor. Nasıl protesto bu ya? :D

Yani, kısmen evet. Ama örneğin çeliğinin %65 kadarını bizden alan İsrail için bizim kişisel çabalarımız sonuçsuz kalır.

Daha büyük düzeyli boykotlarda destek verip vermemeyi konuşursun, orası ayrı. Mesela Tayyip Erdoğan hükumeti açıkça İsrail'i destekliyor. Bu yargıyı sizin adınıza söylememiz biraz ağır olur. İki çikolata aldın diye söylenemez yani.
Nasıl destekliyorlar ?

Yeni konular

Geri
Yukarı