ISS ve modem önerisi

Xoenna

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
BT Takım Lideri - Gömülü Sistem Mühendisi - Yazılım Mühendisi
Merhaba, internet altyapım ekteki gibidir. TurkNet ve Netspeed gibi firmaları denedikten sonra asla ama asla kurumsal iş yürütmeyen, müşterisini önemseyen firmalar olduğunu anladım. Altyapım iyi fakat 2 gündür internet bağlantım kesik olmasına rağmen TurkNet'in bir geri dönüş yapmaması, arızanın sebebini bilmemeleri gibi durumlardan dolayı illallah ettim. Ben IT Lead olarak çalışıyorum. Hem şirkette hem akşamları toplantılarım oluyor ve bu durumun ne kadar etkilediğini az çok uzaktan (remote) iş yapanlar anlar. Aynı apartmanda bulunan ve aynı Türk Telekom altyapısı ile D-Smart hizmet sağlayıcısından hizmet alan komşumda aynı dağıtıcıdan dağıtılan internet olmasına rağmen bende yoktu. Çok ilginç değil mi? Aynı hat, aynı dağıtıcı, aynı altyapı sağlayıcısı, aynı modemler...
Her neyse bu durumdan sonra ben de yıllardır mobil cihazımda kullandığım Türk Telekom'a geçme kararı aldım. Kurumsal ve konuşabileceğim derdimi anlatabileceğim ve en azından arızanın neden kaynaklandığını söyleyen gerçek (real) teknik ekipleri bulunuyor.
Modem konusunda Türk Telekom'un sağladığı modemler faturaya ek 25 TL olarak sağlanıyor sanırım. Benim oturduğum binalarda Wi-Fi gerçekten sıkıntı. 5 metre ilerideki odada 2 duvardan dolayı çekmeme gibi durum söz konusu ve Türk Telekom'un sağladığı ZTE veya TP-Link modem kullanmak istemediğim için modem arayışına girdim. Tek kullanıcıyım, bazen evde 2 kişi oluyoruz. Yani Max kullanıcı sayısı 2 olacağı için çok çok iyi bir şeye ihtiyacım yok fakat en azından kaliteli olmasını da istiyorum.
1. İnternetim apartmana kadar fiber hat ile gelip aşağıdaki dağıtıcından katlara CAT-6 kablo ile dağıtılıyor. Türk Telekom harici önerebileceğiniz taahhütlü bir servis sağlayıcı var mı? (En azından müşteri hizmetleri olan. )
2. Bu altapıya uygun modem öneriniz nedir? Bütçe 800 civarı. Keenetic markası önceliğimdir.
3. Bazı yerlerde internet değişimi için 3 ay beklenmeli gibi şeyler okudum. Bu konuda bilgilendirme sağlayabilir misiniz? 2 Aydır TurkNet'ten hizmet alıyorum.
Şimdiden teşekkürler.

1671784644109.png

Türk Telekom saha ekipleri diğer ISS'ler için fazla ilgi göstermiyor kendi firması için ilgi gösteriyor, farklı bir taahhütlü internete geçiş sağlasanızda aynı durumlarla karşılaşabilirsiniz. Netspeed kullanan birisi olarak söylüyorum yaklaşık bir senedir kullanıyorum sadece bir kere kesintim oldu. Tamamen santral bölgesindeki saha ekipleri ile alakalı bir durum olduğunu düşünüyorum.

İşiniz gereğince iyi bir modem almanızı öneririm sonuçta yatırım gibi bir şey bu sizin için, Keenetic'in üst seviye modemlerini öneririm.

Türk Telekom saha ekipleri diğer ISS'ler için fazla ilgi göstermiyor kendi firması için ilgi gösteriyor, farklı bir taahhütlü internete geçiş sağlasanızda aynı durumlarla karşılaşabilirsiniz. Netspeed kullanan birisi olarak söylüyorum yaklaşık bir senedir kullanıyorum sadece bir kere kesintim oldu. Tamamen santral bölgesindeki saha ekipleri ile alakalı bir durum olduğunu düşünüyorum.
Sıkıntı saha ekibinde değil. Eminim. Saha ekibinin telefon numarası var, aradım. Evet çalışma var ve biz bunu tüm ISS'lere ilettik diyor. Yeni binalara fiber altyapı çekildiği için böyle bir durum varmış. Ondan sonra bende patladı zaten.
İşiniz gereğince iyi bir modem almanızı öneririm sonuçta yatırım gibi bir şey bu sizin için, Keenetic'in üst seviye modemlerini öneririm.
Öyle hocam. Önerebileceğiniz modemleri iletir misiniz?

Keenetic Hero DSL.
Keenetic Carrier DSL. (gigabit yok)
ZyXEL VMG3625-T50b.
Tenda v12.
Bu modemlere bakabilirsiniz.

Farklı bir taahhütlü internete geçerseniz arkadaşın dediği gibi aynı sorunları yaşayabilirsiniz o yüzden taahhütsüz firma daha iyi olacaktır TurkNet ve Netspeed önerirdim kullanmasaydınız ama kullanmışsınız bir de Comnet firmasına bakabilirsiniz.

3 ay konusu şöyle taahhütsüz firmalarda 3 ay kalman gerekiyor 3 ay sonrasında başka bir firmaya geçiş yapabiliyorsun eğer ki 3 ay dolmadan başka bir firmaya geçersen senden kurulum aktivasyon bedeli alınıyor.

Keenetic Hero DSL.
Keenetic Carrier DSL. (gigabit yok)
ZyXEL VMG3625-T50b.
Tenda v12.
Bu modemlere bakabilirsiniz.

Farklı bir taahhütlü internete geçerseniz arkadaşın dediği gibi aynı sorunları yaşayabilirsiniz o yüzden taahhütsüz firma daha iyi olacaktır TurkNet ve Netspeed önerirdim kullanmasaydınız ama kullanmışsınız bir de Comnet firmasına bakabilirsiniz.

3 ay konusu şöyle taahhütsüz firmalarda 3 ay kalman gerekiyor 3 ay sonrasında başka bir firmaya geçiş yapabiliyorsun eğer ki 3 ay dolmadan başka bir firmaya geçersen senden kurulum aktivasyon bedeli alınıyor.
Hocam attığınız modemleri inceledim fakat sanırım bana uygun değiller. Attıklarınız sanki DSL, tam inceleyemedim fakat dediğim gibi benim internet girişi CAT6 ve WAN girişi ile bağlanabiliyor.

Hocam attığınız modemleri inceledim fakat sanırım bana uygun değiller. Attıklarınız sanki DSL, tam inceleyemedim fakat dediğim gibi benim internet girişi CAT6 ve WAN girişi ile bağlanabiliyor.

Hero DSL ile ZyXEL olanda mevcut mavi renkli wan girişi.
Tenda olanda gigabit port mevcut yazıyordu ama sana uygun değil onun portları herhalde.

Hero DSL ile ZyXEL olanda mevcut mavi renkli wan girişi.
Tenda olanda gigabit port mevcut yazıyordu ama sana uygun değil onun portları herhalde.
Şimdi baktım, evet diğerleri uygun fakat tenda uyumlu değil.

Geri
Yukarı