İSS'ler arama geçmişini kullanıcılara gösterebilir mi?

WronzG

Hectopat
Aklıma takıldı, ben de sorayım dedim. YouTube'den bir şeyler izlerken genelde algoritma bozulmasın diye şarkıları vb. gizli sekmeden izliyordum. Arkadaşlarla konuşurken konu buraya geldi. Evdekiler girdiğin siteleri arayıp öğrenebilir falan diyorlardı.
Mesela ücretsiz bir VPN ve gizli sekme ile bir siteye girdik, internet servis sağlayıcımızla konuşunca bize arama geçmişimizi gösterebiliyor mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Aklıma takıldı, ben de sorayım dedim. YouTube'den bir şeyler izlerken genelde algoritma bozulmasın diye şarkıları vb. gizli sekmeden izliyordum. Arkadaşlarla konuşurken konu buraya geldi. Evdekiler girdiğin siteleri arayıp öğrenebilir falan diyorlardı.
Mesela ücretsiz bir VPN ve gizli sekme ile bir siteye girdik, internet servis sağlayıcımızla konuşunca bize arama geçmişimizi gösterebiliyor mu?

Arama geçmişinizi görüntüleme izinleri yok diye biliyorum.

Artı -1 Eksi
İnternetteki her adımını kaydediyorlar.

Artı -1 Eksi
Bende aynı şeyi düşünüyordum birkaç ay önce. Sanırım ISS trafiği izleyebiliyor ama VPN'de ise yanılmıyorsam sadece senin IP adresin ile VPN sağlayıcısının IP adresi arasındaki şifreli bağlantıyı izleyebiliyorlar. Öğrenmek içinse deşifre etmeleri gerekir 😀

Servis sağlayıcılar sizin örneğin https://www.technopat.net'e girdiğinizi görebilir ancak https://www.technopat.net/sosyal/konu/issler-arama-gecmisini-kullanicilara-goesterebilir-mi.1132922/ adresini görüntülediğinizi, hangi sayfadan ne gönderdiğinizi görüntüleyemez. Tabi bu durum siz SSL sertifikalı bir siteye girdiğiniz sürece geçerli. Eğer SSL sertifikası yoksa yan komşunuz bile ne yaptığınızı öğrenebilir.

Başka biryerde daha buna benzer bi konu açmıştım. Onda da herkesten farklı bi ses çıkmıştı. Burda da aynısı oldu. Bilgi kirliliğini azaltırız enazından.

Yeni konular

Geri
Yukarı