ISS'lerin kendi modemlerini kullandırtmaları

FlexiDesign

Hectopat
Yer
İzmir
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Asus ROG B550-A | Ryzen 7 3800x | Gigabayte Vision RTX 3070 | Gskill TridentZ Neo 3600mhz 32GB | Aorus 500gb m2 SSD | Samsung EVO 970 1TB m2 SSD | Asus ROG LC360 Aio | FSP Aurum 1200W | Phanteks P500A White
Meslek
Game 2D Artist
Merhaba arkadaşlar, uzun zamandır aklımda olan ama bu soruya internette dahi cevap bulamadığım bir soru/sorunu sormak istiyorum bilgili kişilerin yardımcı olmasını umuyorum.

Geçen sene başka bir evde Kablonet kullanırken daha iyi antenleri olan bir modem sipariş ettim. Fiber modem olarak geçen bu modemi aldıktan sonra Kablonet kafama göre modem takamayacağımı söyledi ve o zaman çok açıklayıcı olmayan karmaşık bir şey söyleyerek konuyu geçiştirdiler. Ve modem elimde kaldı.

Bir sene sonra başka bir eve taşındıktan sonra Turkcell Superonline müşterisi oldum ve burada da aynı sorun oldu yine kendi modemlerini getirdiler. Ve bağladılar. Benim aldığım modem yine boşa çıkınca o dönemde sıkıldım bu mevzudan ve sattım modemi.

Şimdi anlamadığım kısım şurası. Türkiye'de birçok firma kendi modemini kullandırtıyor herhalde, ASUS, TP-Link vb. firmalar çok büyük paralara sattıkları kaliteli modemler var bilenler bilir. Bu modemler nasıl kullanılıyor Allah aşkına anlamıyorum. Bu mesele nasıl oluyor? Bilen bir kişi varsa açıklasın, bu konuda cahil kaldık.

Yanlış bilgi
Turkcell kısmını bilmiyorum. Ama Uydunet LNB girişinden internet alıyor. Standart ev tipi modemler ADSL/VDSL portu içeriyor. Belki aldığınız modem ADSL, Turkcell'in sunduğu altyapı VDSL ya da tam tersi aldığınız modem VDSL, Turkcell'in sunduğu altyapı ADSL olabilir.

ADSL modemler RJ11 kablo kullanır:
1618062252015.png

VDSL modemler RJ45 kablo kullanır:

1618062294349.png

Uydunet modemler LNB çanak kablosu kullanır:
1618062354299.png

Günümüzde bazı modemlerde hem VDSL hem ADSL portu bulunur. Ama Uydunet için kendi modemleri dışında alternatif bulamazsınız (MAC adresi doğrulaması yaparak Internet sağlar)

Dostum parayı modeme yatıracağına routera yatırsaydın keşke.
Kablonet'in kendi çöp Docsis modemini bridge moda alıp, yanına da bir router taksaydın emin ol paranı değerlendirmiş olurdun. Modemler çöp olsa da router/switch konusunda İSS'ler bir şey yapamaz.

Diğer operatörlerin dayatmasına gelmeyip kendi modeminizi kullanabilirsiniz. Zaten verdikleri modemi de hayrına vermiyorlar faturaya ek ücret karşılığı taksitli satıyorlar aslında. Kablonet'de durum farklı onlar gerçekten de kendi modemine ihtiyaç duyuyor bağlantı türünden dolayı.

Elinizdeki fazla modemler ile uygunsa WI-FI ağınızı genişletebilirsiniz. Benim eski Tttnet modemini öyle değerlendirdim.

Turkcell kısmını bilmiyorum. Ama Uydunet LNB girişinden internet alıyor. Standart ev tipi modemler ADSL/VDSL portu içeriyor. Belki aldığınız modem ADSL, Turkcell'in sunduğu altyapı VDSL ya da tam tersi aldığınız modem VDSL, Turkcell'in sunduğu altyapı ADSL olabilir.

ADSL modemler RJ11 kablo kullanır:
Eki Görüntüle 967535

VDSL modemler RJ45 kablo kullanır:

Eki Görüntüle 967536

Uydunet modemler LNB çanak kablosu kullanır:
Eki Görüntüle 967538

Günümüzde bazı modemlerde hem VDSL hem ADSL portu bulunur. Ama Uydunet için kendi modemleri dışında alternatif bulamazsınız (MAC adresi doğrulaması yaparak Internet sağlar)
VDSL modemler tıpkı ADSL modemlerde olduğu gibi RJ-11 üzerinden kabloyu bağlıyorsunuz. Yanlış bilgi vermeyin!

Çanak anten kablosu alırsanız elinizde patlar ve olmaz çünkü çanak anten kablosu ile boyut farkı vardır. Kablonet RG-11 kullanırken çanak için RG-9 kullanılır. Mesafe kısa ise patlamaz ama belli olmaz.

Yorumsuz...

VDSL modemler tıpkı ADSL modemlerde olduğu gibi RJ-11 üzerinden kabloyu bağlıyorsunuz. Yanlış bilgi vermeyin!

Çanak anten kablosu alırsanız elinizde patlar ve olmaz çünkü çanak anten kablosu ile boyut farkı vardır. Kablonet RG-11 kullanırken çanak için RG-9 kullanılır. Mesafe kısa ise patlamaz ama belli olmaz.

Yorumsuz...
Kullanmasam inanacağım hocam? Eski evimde VDSL modem kullandım ve RJ45 portundan bağlanıyordu. Ayrıca Türksata geçtikten sonra internet için gelen kurulum ekibinden biraz kablo isteyip balkondan salona LNB çekmişliğim de var. Baya bildiğin LNB kablo. Ucu değişik olabilir onu bilemem.

1618066836215.png

Yahu kullandım diyorum yalan borcum mu var? Sol en baştaki port RJ11 portuna benziyor mu? (Sağda iki tane RJ11 port var. İkisi de ev telefonu bağlamak için :))

Hala inatla savunmaya devam mı edeceksiniz? Onlar VoIP çıkış oluyor.

VDSL'de telefon kablosu üzerinden hizmet verilir. Dolayısıyla RJ-11 üzerinden bağlantı sağlanır.

Siz Fibernet kullandığınız için modeme CAT-6 giriyor.

Hala yanlış bilgilendirme yapıyorsunuz. Bende de aynı şekilde modeme CAT-6 giriyor. O zaman VDSL mi kullanmış oluyorum? Böyle bir mantık mı var?

Aziz Yıldırım bu kadar hızlı nasıl yaşlandı şimdi daha iyi anlıyorum...

Geri
Yukarı