İstanbul Havalimanı Avantajları ve Dezavantajları

Makaleler
24
Yer
İstanbul
Kendi deneyimime göre yorumlamak istedim. Siz de memnun kalıp kalmadığınızı yazabilirsiniz.

Devasa büyük bir yer. Apronu, terminali, bekleme salonları, lavaboları... Kısacası aşırı büyük bir yer.

Öncelikle bu havalimanının en büyük yapılma amaçlarından biri hızla büyüyen THY için yetersiz kalmasıdır. Atatürk Havalimanı her şeye rağmen büyütülebilir miydi? Belki ama yine de yeterli geleceğini düşünmüyorum.

Bir diğer amacı ise Atatürk Havalimanı için uygun olmayan A380 gibi uçaklara ev sahipliği yapabilmek. Bu madde çok lüzumlu bir şey değil çünkü bu havalimanına gönderse gönderse 2-3 şirket A380 gönderir. Aşırı bir A380 yoğunluğu yaşanabilecek yer değil. Ki zaten 10-15 yıla kalmadan piyasadan silinecekler.

Dezavantajları:

• Ulaşım yetersiz. Şu an bildiğiniz üzere tam olarak bütün pistleri açılmadı zaten. Bana kalırsa hizmete hemen geçmeyip önce metrolar, metrobüsler, otobüs hatları ile ulaşım sağlanabilirdi. Daha sonra açılırdı, şirketler de tamamlanmış pistler ile tam bir şekilde taşınırdı. Bu belki 2 yıl belki 3 yıl sürerdi ama insanlar ulaşım konusunda mağdur olmazdı. Alternatiflere yönelebilirdi.

Bildiğim kadarıyla sadece HAVAİST ile ulaşım sağlanılabiliyor (taksi vs. hariç). Fiyatlarını ve doluluğunu bilmiyorum pek. Bilen varsa yazabilir, yetersiz kaldığı konusunda hemfikiriz.

Benim evim de çok ters. Atatürk Havalimanı 5 dk yerde iken şimdi 1 saat erken kalkıyorum gidebilmek için 😶

• Uçakların taksi sürelerinin uzun olduğunu söyleyenler var. 3 aylık İstanbul Havalimanı deneyimde bu cümleye mesleki olarak baktığımda kısmen katıldım, mesleki açıdan değil de yolcu olarak baktığımda ise katılmadım. Taksi süreleri öyle ayarlanmış ki yerdeki bir uçak asla taksi sırası beklemiyor. Atatürk Havalimanı'nda ise taksiler çok yoğun oluyordu. Taksi sırası bekleyen uçaklar 30 dk - 1 saat kadar gecikebiliyordu ki bu da yolcular açısından inanılmaz gıcık bir olay.

• Mesleki açıdan baktığımda ise uçaklara çok fazla taksi yapılması istenmez. Uçaklar yerde değil, havada gitmek için tasarlanır en başta. Taksi süreleri İstanbul Havalimanı'nda olduğu gibi uzun olursa iniş takımlarında, frenlerde gereksiz bir stres başlıyor. Dur kalk dur kalk frenleri ile de sistem iyice ısınıyor ve bunun soğutulması gerekiyor. Uçaklarda bu soğutma işlemi uçak hareketsiz yani sabitken yapılır. Uzayan taksi süreleri yine buna izin vermez.

Tonlarca ağırlıktaki uçağı durdurmak isteyen pilotlar da iyice frene abanıp sistemi zorlarsa sorunlar baş gösterir. Geçenlerde THY'nin uçağında olay olmuştu. (Bkz: THY Uçağında Yangın Çıktı - Technopat Sosyal) Ben bunun taksinin fazla uzamasından ve fren sistemlerinin sogutma islemine girene kadar dayanamamasından kaynakladığını düşünüyorum.

Körüklere arılar gelmiş, 365 günün x veya xx günü rüzgarlı geçecekmiş vs. gibi olaylara girmiyorum. Benim uzmanlık alanım bu konular değil. Projeyi yapanlar Almanlar ve Türkler. Onlara sormak lazım.

Avantajları:

• Binlerce kişiyi istihdam sahibi etti.
  • THY'nin büyümesi için ''base'' görevi görecek.
  • Uçaklar taksi için Atatürk Havalimanı'ndaki gibi dakikalarca sıra beklemeyecek.
  • Paralel kalkış ve iniş.
  • Büyük uçaklara uygun olması.
  • Güvenlik sistemlerinin yenilenmesi

Daha da aklıma gelirse sıralarım. Ben ''plansız açılması ve yapılması'' dışında genel anlamda memnunum.

Son düzenleme:
Dışarıdan ulaşımın yetersiz olduğu kadar içerisi de yetersiz. Yürü, yürü bitmeyen bir havalimanı. Uçacak olanların çok daha erkenden gelmesi iyi olur. HAVAİST'e İstanbul Kart geçerli, fiyatları da sitesinde mevcut. Yiğidi öldürelim hakkını yemeyelim güzel bir havalimanı olmuş.

2 defa Amerika'ya gittim geldim, deneyimlerim:

Kotuler:

Ulasim inanilmaz kotu. O buyuklukte bir havaalani icin yalnizca karayolu ulasiminin olmasi cok buyuk planlama hatasi.

Havaalaninin icinde ne nerede net belli degil. Ornegin en yakin tuvalet nerede, harc pulu nerede, bunlari hep birilerine sorarak buldum ben.

Cok buyuk bir Duty-Free var iceride, fakat oturacak yeterince yer yok. Sanki metrekareyi yeterince optimize edememisler. Bu zamanlar duzelir diye dusunuyorum.

Elektronik ekranlar yeterince guzel dagitilmamis.

Elektronik ekranlardaki bilgiler eksik ya da guvenilir degil. Her iki seyahatimde de Kontuar acik yazmasina ragmen acik degildi.

Dev gibi bir "Dis Hatlar" terminali yapmaktansa, Terminal 1,2,3... seklinde yapmalari gerekirdi. Boylece Ukrayna'ya gidecekler Terminal 2 de sira beklerken, Hollanda'ya gidecekler Terminal 3 e giderlerdi. ( Cogu buyuk havalimaninda boyle bu isler ) Bu sebepten yurume mesafeleri cok uzun. Terminalleri parcalara bolup, terminaller arasi havaalani ici ulasim seferi olmasi gerekiyor. Tren gibi. JFK havaliminda boyle. Ayrica havalimani boyle devasa olunca, anons olayini da halletmek zor olacak. Zirt pirt anons yapilmasi gerekiyor, halbuki yalnizca terminal ici anons yapilabilse insanlar da rahatsiz edilmemis olur.

Ben iceri girdigim zaman kendimi Dubai'deki luks AVM lerde gibi hissettim. Şatafat olayinin fazla abartildigini fakat fonksiyonalitenin o kadar da fazla olmadigini dusunuyorum.

Tuvaletler yakismiyor oraya.

Bazi yerlere gitmek icin asansor kullanmak zorundasiniz. Aksi halde cok yuruyorsunuz. Halbuki asansorun yalnizca engelli insanlar ya da yuk tasiyan kimseler icin olmasi gerekiyor.

Taksi suresi biraz uzun, ama korktugum kadar degil.

Yiyecek bolumu yetersiz.

Yeri cok sapa.

Iyiler:

Tavan yuksekligi cok iyi. Havalandirmalar cok iyi calisiyor. Icerisi cok ferah.

Turkiye adina guzel bir yatirim, ilk defa goren yabancilarla konustugumda cok begendiklerini soyluyorlar.

Her yere "Bana Sorabilirsiniz" elemanlarindan koymuslar. Aslinda buna gerek olmamali bence ama yine de dusunulmesi guzel.

Aktarma ve dış hat uçuşları için kötü değil fakat iç hat uçuşlarında Atatürk'ün kullanılması en iyi tercih olurdu diye düşünüyorum. Yurt dışı aktarması ve iç hat uçuşları için toplam 8 defa gözlem yapma şansım oldu, bana göre eksileri ve artıları şunlar:

+ Havalimanı kapasitesi muazzam. Şimdiki haliyle oldukça boş görünüyor, kapasitesinin yarısını bile kullanmadığını hissettiriyor.
+ Vakit geçirebilecek yeterli imkanlar var, business lounge rahat.
+ Kapılar arası yürüyen bant sayısı ve aralıkları yeterli.
+ Aktarmalar rahat ve havalimanını bilmeyen birinin sorun yaşamasını engelleyecek yönergeler yeterli. Sadece dış hat aktarma kapısını ayırt etmesi daha kolay yapabilirlermiş.
+ İç mekan dizaynını beğendim, uzun süre kapalı yerde kalmakla ilgili sorun yaşayanları bunaltacağını sanmam.

- Atatürk Havalimanı gibi taksi süresi uzun fakat birinde trafik yüzünden diğerinde mesafe yüzünden bu süre sorunu var. Uzak pistten taksi süresi 25 dakika civarında sürüyor.
- Tuvaletler genel anlamda pis. (Çoğu havalimanında böyledir maalesef)
- Havalimanı tek bir binadan oluştuğu için yürünmesi gereken mesafeler aşırı fazla. Özellikle omuzda 10+ kg. çanta varken küfrettiriyor.
- Sesli anons yok. Aslında buna eksi denmeyebilir fakat ekran takip etmeyen bazı kişileri son 5 dakika kala 1 km'lik bir koşu bekliyor. :)
- "Kapılar hariç" ortak alanlardaki oturma ve dinlenme yerleri gördüğüm kadarıyla yetersiz. Uçuştan saatler öncesinde kapıya gitmek istemiyorsanız ve business yolcusu değilseniz oturacak yer bulma sıkıntısı yaşayabilirsiniz.
- Ulaşım seçenekleri yetersiz, en kısa zamanda metronun bitirilmesi gerekiyor. Şehre mesafesi çok fazla. Taksim'e taksi ücreti 115 TL civarı tutuyordu, son zamdan sonra şimdi 150 TL civarına çıkmış olabilir. 16 Haziran'da yeni tarife fiyatlarını göreceğim.

Bu maddeyi havalimanından bağımsız yazıyorum, bu konuda bir şey söylemezsem içimde kalır. Çalışanlar (özellikle 20 yaş civarı) inanılmaz derecede sorumsuz, saygısız ve gevşek! Bir müşteri bir masadan kalktıysa ne yapılması gerekir? O masanın başka bir müşteri oturmadan önce temizlenmesi gerekir. Çok yoğun olsalar gene bir yere kadar anlarım fakat bu HIYARLAR sohbet etmeye ara verip o işi yapmaya bile gocunur durumdalar. Söylendiği zaman ise içinden küfrettiği belli şekilde zorla iş yapıyorlar.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı