İstanbul'da iş yeri açılır mı?

ÖylesineBiri01

Centipat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, sizden bir görüş almaya geldim ve bu yüzden yazıyorum. Neyse sadede gelelim, şimdi biz İstanbul'da iş yeri açsak örneğin dönerci açtık diyelim, döner 100 TL olsa günde 50 tane döner sattık diyelim, 100x50 5000 ve her gün 5000 kazansak 5000x30 150.000 TL brüt gelir.

Giderler:
1. Dükkan kirası 30.000
2. Döner masrafı 20.000
3. Elektrik su doğal gaz vs 15.000
3. İşçi maaşı (asgari ücret) 35.000
4. Soğan, turşu, biber, içecekler vs 15.000

Net gelir: 35.000 sizce mantıklı mı? Eğer yanlış hesap yaptığımı düşünüyorsanız belirtin :D

Son düzenleyen: Moderatör:
maalesef istanbulda o kadar ucuza dükkan kirasi olacagini düşünmüyorum, olsa bile küçük veya kalitesiz olur, onun disinda döner masrafi daha fazla olur onun disindaki hesaplamalar doğru olmuş eğer kiraya en az 50k verebilecek gücünüz varsa acarsiniz rahat :D

35 bin TL net hesaplarken gider kalemini eksik girmişsiniz, muhasebe bürosunda çalışıyorum ve dönercilerin hepsi her ay 5-6 bin TL vergi ödüyor. Sebebi de %1 KDV çiğ mal alışı yapıyorlar %10 KDV pişmiş mal satıyorlar aradaki KDV farkını ceplerinden ödüyorlar. Son KDV düzenlemesinden sonra bu düzen iyice bozuldu. Vergileri, muhasebe giderlerini vs. düşerseniz net gelir 20-25 bin TL'ye kadar düşer. Bir de işçi maaşını 35 bin TL demişsiniz ama 2 işçi olarak varsayarsak 35 bin TL maaş + SGK gideri size 45 bin TL işçi gideri olur, eh bu durumda da 15 bine kadar gerilediniz, ya çok iş yapan bir yerde dükkan açacaksınız ya da hiç bulaşmayacaksınız.

Giderlerde dükkan kirası artacaktır. Döner masrafı daha çoktur bence. Soğanı , salatası , içeceği 15k dan fazla tutar. Açacağın konuma göre değişir.

35 bin TL net hesaplarken gider kalemini eksik girmişsiniz, muhasebe bürosunda çalışıyorum ve dönercilerin hepsi her ay 5-6 bin TL vergi ödüyor. Sebebi de %1 KDV çiğ mal alışı yapıyorlar %10 KDV pişmiş mal satıyorlar aradaki KDV farkını ceplerinden ödüyorlar. Son KDV düzenlemesinden sonra bu düzen iyice bozuldu. Vergileri, muhasebe giderlerini vs. düşerseniz net gelir 20-25 bin TL'ye kadar düşer. Bir de işçi maaşını 35 bin TL demişsiniz ama 2 işçi olarak varsayarsak 35 bin TL maaş + SGK gideri size 45 bin TL işçi gideri olur, eh bu durumda da 15 bine kadar gerilediniz, ya çok iş yapan bir yerde dükkan açacaksınız ya da hiç bulaşmayacaksınız.

Giderlerde dükkan kirası artacaktır. Döner masrafı daha çoktur bence. Soğanı, salatası, içeceği 15kdan fazla tutar. Açacağın konuma göre değişir.

Maalesef İstanbul'da o kadar ucuza dükkan kirasi olacagini düşünmüyorum, olsa bile küçük veya kalitesiz olur, onun disinda döner masrafi daha fazla olur onun disindaki hesaplamalar doğru olmuş eğer kiraya en az 50k verebilecek gücünüz varsa acarsiniz rahat :D

Yorumlarınız için teşekkür ederim hepiniz haklısınız maalesef şu an ülkede çok büyük sıkıntılar var iş yeri açmak istesem para kalmaz okusak üniversite mezunu işsiz oluruz ne yapacağım bilmiyorum.

Yorumlarınız için teşekkür ederim hepiniz haklısınız maalesef şu an ülkede çok büyük sıkıntılar var iş yeri açmak istesem para kalmaz okusak üniversite mezunu işsiz oluruz ne yapacağım bilmiyorum.
Eğer hazır ve birikmiş paranız varsa atın faize dursun veya risk alayım diyorsanız altın alın.

Geri
Yukarı