İstanbul'da özelde okumak mı? Küçük şehirde devlet mi?

Diş Hekimliğini okumak için:

• Oy verenlerin toplamı
    43

hakangu

Picopat
Yer
Konya
Diş hekimliği bana küçük şehirlerde geliyor. En iyi alternatif olarak İstanbul'daki özel üniversiteler tam bursulu geliyor.
Özelin devlete göre dezavantajları var mıdır?

Hangi özel? Koç var, İstanbul Gelişim Üniversitesi var.
Aynı şekilde hangi devlet? Küçük sayılabilecek iş görecek yerler var.

Okan, Gelişim, Galata, Kent ve Beykent ( daha ilerisi sıralamamı çok aşıyor.)

Devlette şunlar var: Adıyaman, Tokat, Rize RTE, Çankırı, Karabük, Kahramanmaraş, Sivas, Ordu,

Okan ve Gelişim yetkililieri ile konuştum bu sene büyük ihtimal bana gelimiş.

Evet çoğu apartman.

Burada kendine şunu sorman gerekir, İstanbul'da güzel bir üniversite hayatı mı istiyorsun yoksa başarılı bir iş hayatı mı? Çünkü o apartman üniversiteleri iyi bir eğitim sunmayabilir. Ayrıca diş hekimi bile olsan hemen iş bulamayacaksın, yıllarca başkasının yanında stajyer veya yardımcı hekim olarak kalma ihtimalin var. Devlet üniversitesi diploması o kişilerin gözünde daha iyidir.

Burada kendine şunu sorman gerekir, İstanbul'da güzel bir üniversite hayatı mı istiyorsun yoksa başarılı bir iş hayatı mı? Çünkü o apartman üniversiteleri iyi bir eğitim sunmayabilir. Ayrıca diş hekimi bile olsan hemen iş bulamayacaksın, yıllarca başkasının yanında stajyer veya yardımcı hekim olarak kalma ihtimalin var. Devlet üniversitesi diploması o kişilerin gözünde daha iyidir.

Yani devlet ileriki iş hayatı için daha iyi olur. Ben zaten mezun olunca uzmanlık yapmayı düşünüyorum. Başkasının yanında çalışmaktan iyidir.

Gidebileceğiniz bütün üniversitelerin kampüslerine ve konumlarına bakın. Adıyaman'da okumaktansa İstanbul'da kültür, aydın gibi ünilerde tam burslu okumak çok daha mantıklı.

Geri
Yukarı