İstanbul'da üniversite okunur mu?

Gerçekten iyi bir üniversite kazanırsan hem burs hem yurt imkanların olur cebinden 5 kuruş para çıkmadan okursun gayet mantıklı olur ama dandik bir bölüm ya da özel okul kazanıp ailene ayda 20-30.000 TL maliyet çıkaracağın kadar da değmez.
Aylık 2 bin TL bursla nasıl cebinden 5 kuruş çıkmadan okuyacaksın kanka İstanbul'da yaşamıyorum ama bir hamburger 150 lira daha ne olsun.

Sakın. Ankara'daysan Ankara'da devam et. Aklından bile geçirme. Burada kaldığım her güne lanet ediyorum. Mesleğimi Anadolu'nun herhangi bir yerinde yapabilecek fırsatı bulsam, bak bir dakika değil, 3 saniye içinde falan kabul eder 3 güne taşınmış olurum.

Aylık 2 bin TL bursla nasıl cebinden 5 kuruş çıkmadan okuyacaksın kanka İstanbul'da yaşamıyorum ama bir hamburger 150 lira daha ne olsun.
İyi üniversite kazanan adam sadece KYK ile hayatını geçirmiyor dostum. Şu an sırf devletten, tek kanaldan ayda 17k burs alabileceğin bölümler var. Bunun dışında özel vakıflardan derece öğrencilerine, iyi okul öğrencilerine burs yağıyor.

@emre_2280 bazı iyi okulların ücretsiz yurdu oluyor. Çeşitli durumlarda derece yapanlara burs veriliyor. Öyle KYK bursu gibi az değil. Tabii asgari ücret'ten az ama KYK'nın 2, 3 belki 4 katı oluyor.
O dereceyi yapan öğrenci sabah akşam gezemez zaten. Yemeğini çoğu zaman okuldan yer. Konaklama da cepte. Ulaşım ayakla. Çoğu masraf gitti.

İyi üniversite kazanan adam sadece KYK ile hayatını geçirmiyor dostum. Şu an sırf devletten, tek kanaldan ayda 17k burs alabileceğin bölümler var. Bunun dışında özel vakıflardan derece öğrencilerine, iyi okul öğrencilerine burs yağıyor.
Tek kanal derken anlamadım biraz daha açıklarsan iyi olur.

İstanbula 2018'de üniversite okumaya geldim. Ben geldiğimde kalabalık bu denli değildi. Hayat pahalılığı da normal şehirlere göre biraz vardı ama fazla değildi. Şu an işler çığrından çıkmış durumda. En alakasız evler 20.000 kiradan başlıyor. Marketler kasaplar restoranlar otoparklar kafeler her şey en az 1.5 2 kat pahalı. Deprem tehlikesi çok. Kalabalık akılalmaz seviyede. Şehrin her saatinde her yerinde trafik oluyor neredeyse. Ben iş yerimden müsaade alabilsem uzaktan çalışmayı kabul etseler (ki haftada sadece 1 gün ofise gidiyorum 4 gün uzaktan) bi dakika durmayacağım ama işte elimde değil.

Yerinizde olsam Ankara vs yazıp canım istediğinde 1 hafta kadar İstanbula gezmeye gelirim. Gerçekten çok zengin değilseniz burası insanca yaşamak için uygun bir yer değil. Sadece gezerken güzel geliyor içinde yaşamaya başlayıp her saat her saniye tıklım tıklım toplu taşımayla ya da arabayla günde en az 2-3 saatinizin (o da normal yani daha çok da olabilir yurt-evin konumuna göre) trafikte gidecek olması bana hiç mantıklı gelmiyor. İş imkanlarının çoğu burada ve Ankara'da o bir gerçek ama Ankara'da da azımsanmayacak kadar iş var. Ben bu şehrin acilen boşaltılması, nüfusunun ciddi oranda azaltılmaya çalışılması gerektiğini düşünüyorum. Ancak iş yerleri hem hala burada yoğunlaşmaya devam ediyor, hem de benim gibi çalışanlarına şehirden gitme fırsatı vermiyor.

Gerçekten iyi bir üniversite kazanırsan hem burs hem yurt imkanların olur cebinden 5 kuruş para çıkmadan okursun gayet mantıklı olur ama dandik bir bölüm ya da özel okul kazanıp ailene ayda 20-30.000 TL maliyet çıkaracağın kadar da değmez.
Katılmıyorum. Bence iyi bir üniversitede okudum (Galatasaray). Evet burs alabildim ama burda alabildiğim burs şu anın parasıyla maksimum 5.000 lira ediyordu. Onla da yemek bile zor yenir bir ay. Çok yüksek burs almak içni ya Türkiye'de ilk 100 vs yapılacak ve sıralamanın çok altı bir üniversiteye gidilecek (örneğin ben hazırlıktayken ilk 500 e girip İstinye üniversitesine giden ve deli gibi burs alan bir arkadaşım vardı) ya da Tübitak vs proje-olimpiyatlarında başarın olacak. Bunlar da çok ufak ihtimaller.

Tek kanal derken anlamadım. Biraz daha açıklarsan iyi olur.
Tek bir madde ile burs almaktan bahsediyor. Atıyorum "İTÜ'ye 1. girdiğin için sana aylık 17.000 veriyoruz" bursu. Tabii ki de bu kadar spesifik olanlar yok, özellikle de ismi böyle olanlar. Ama var. Sınavda 5. olup İTÜ'ye yerleşirseniz KYK'ya burs diyenlere gülersiniz.

Geri
Yukarı