İstanbulkart'ı kardeşim kullandı diye 1250 TL ceza kesimi

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Ne var ki yani 12 yaşında kız kullansın 1 kere zaten sadece o günlük aldı ortak falan da kullanmıyoruz.
Anlamadığınız durum şu kurallar açık ve net güvenliğin bu durumu görmezden gelmesi olacak iş olmazdı. Ve güvenlik durum düzgünce açıklanmadığı sürece ortak kullanılıp kullanılmadığını bilemez. Umarım itiraz pozitif sonuçlanır.

Arkadaşlar merhaba, bundan 1 hafta önce kendi İstanbulkart'ımı benim gibi öğrenci olan kardeşime verdim. Kendi kartını kaybettiği için benim öğrenci kartımı ona verdim. O da öğrenci olmasına rağmen ve benim kardeşim olmasına rağmen güvenlik, kartı kardeşimin elinden alıp 1250 TL ceza kesmiş. Kardeşim benden 2.5 yaş küçük ve öğrenci olmasına rağmen kart onun değil diye elinden almak nedir? Benden büyük olsaydı tamam, ikimiz de öğrenciyiz ve o benim kardeşim. Güvenlik hangi hakla kartı elinden alarak 1250 TL gibi bir ceza kesiyor? Bugün yeni kart için başvurarken 1250 TL gibi bir ceza ücretiyle karşılaştık.

İtiraz falan edebiliyor muyuz? Babam çok sinirlendi. Benim gibi öğrenci olan kardeşime kartı verdiğim için 1250 TL ceza yedik resmen çok komik. Arkadaşım olsaydı tamam ama o benim kardeşim. Benim gibi öğrenci ve aileden.

Kullanıcı sözleşmesini çiğnemişsin şoför bunu görmezden gelse ve durum tespit edilse bu sefer ona soruşturma açılacak vs. Kart annene ve babana ait olsa bile "4 5 liranın lafı mı olur bir kere indirimli kullansa" diye düşünmek yanlıştır. Kural kuraldır sen uymasan koyun sürüsü gibi kimse kurallara uymak istemez.

Kullanıcı sözleşmesini çiğnemişsin şoför bunu görmezden gelse ve durum tespit edilse bu sefer ona soruşturma açılacak vs. Kart annene ve babana ait olsa bile "4 5 liranın lafı mı olur bir kere indirimli kullansa" diye düşünmek yanlıştır. Kural kuraldır sen uymasan koyun sürüsü gibi kimse kurallara uymak istemez.
Metroda kullandı otobüste değil.

Anlamadığınız durum şu kurallar açık ve net güvenliğin bu durumu görmezden gelmesi olacak iş olmazdı. Ve güvenlik durum düzgünce açıklanmadığı sürece ortak kullanılıp kullanılmadığını bilemez. Umarım itiraz pozitif sonuçlanır.
Bizim başımıza böyle bir anda kontrol olduğu sırada gelmesi şans meselesi oldu.

Aynısını sana da yaşatsınlar işini hakkıyla yapanları görelim bakalım 😀

Kurallara aykırı iş yapmazsam başıma iş gelmez. Yaparsam da hay şansıma tüküreyim der "Nasıl olur da bana ceza verirsiniz ulan!" demem.
Ayrıca eğer sizin orada böyle bir olay gerçekleşiyorsa arada sırada bile olsa, risk almasaydınız. Minibüs ile veya başka bir şekilde gitseydi. Yasak olan bir iş varsa yasal olan bir yol da illa vardır.

Kurallara aykırı iş yapmazsam başıma iş gelmez. Yaparsam da hay şansıma tüküreyim der "Nasıl olur da bana ceza verirsiniz ulan!" demem.
Ayrıca eğer sizin orada böyle bir olay gerçekleşiyorsa arada sırada bile olsa, risk almasaydınız. Minibüs ile veya başka bir şekilde gitseydi. Yasak olan bir iş varsa yasal olan bir yol da illa vardır.
Tamam kanka bi zeki sensin senden öğrenecek kardeşim nasıl gideceğini. Valla bu öğrettiğin şey için çok teşekkür ediyorum 1 saat yolu minibüsle gitsin zaten👍 bir daha olmasın.

Tamam kanka bi zeki sensin senden öğrenecek kardeşim nasıl gideceğini. Valla bu öğrettiğin şey için çok teşekkür ediyorum 1 saat yolu minibüsle gitsin zaten👍 bir daha olmasın.
En azından durduk yere kuralları çiğneyip 1250 lira ceza yedikten sonra "kuralları çiğnediğim için bana nasıl ceza keserler!" diye kudurmayacak kadar zeki.

Kanka galiba ondan öğreneceksin nasıl gideceğini. Sonuçta o 1250 lira ceza yememiş ama sen yemişsin.

Aynısını sana da yaşatsınlar işini hakkıyla yapanları görelim bakalım 😀
Hocam galiba kartımızı kaybetmemek, kaybetsek bile o an öğrenci kimliği almayıp normal kart alıp tam ödemek gibi durumları yaptığımız için, yani sizin deyiminizle 'salak gibi kurallara uyduğumuz' için bizim başımıza gelmiyor.

En azından durduk yere kuralları çiğneyip 1250 lira ceza yedikten sonra "kuralları çiğnediğim için bana nasıl ceza keserler!" diye kudurmayacak kadar zeki.
Aynısını yaşasaydınız şunu diyecek kadar düşer miydiniz merak ediyorum. Adamlar insanların parasını alıp maaşlarına eklemek için her türlü şeyi yapar olmuşlar 5 kişi masada oturup 12 yaşındaki kıza abisinin kartını kullanmasının çok kötü bir davranış olduğu gerekçesini başvurarak 1250 TL gibi bir ücret çıkarmışlar. Şu mesajları okuduktan sonra forum kitlesinin ne kadar vahim acınası durumda olduğunu anladım. Abisinin kartını kullanan bir kızın gerçekten trafikte makas atmış gibi bir ceza yemesini normal olarak görüyorsanız ben size acırım daha da bir şey demem. Konuyu takipten de çıkıyorum ne kadar boş yorum yaparsanız yapın artık mesaj yazmaya da gerek duymayacağım.

İnsanlar yaşamadıkça durumun farkına varamıyor maalesef. Gerçek hayatta kim bilir neler yapan insanlar burada gelmiş bana toplu taşıma kullanımını öğretiyorlar baya güldüm gerçekten.

Aynısını yaşasaydınız şunu diyecek kadar düşer miydiniz merak ediyorum. Adamlar insanların parasını alıp maaşlarına eklemek için her türlü şeyi yapar olmuşlar 5 kişi masada oturup 12 yaşındaki kıza abisinin kartını kullanmasının çok kötü bir davranış olduğu gerekçesini başvurarak 1250 TL gibi bir ücret çıkarmışlar. Şu mesajları okuduktan sonra forum kitlesinin ne kadar vahim acınası durumda olduğunu anladım. Abisinin kartını kullanan bir kızın gerçekten trafikte makas atmış gibi bir ceza yemesini normal olarak görüyorsanız ben size acırım daha da bir şey demem. Konuyu takipten de çıkıyorum ne kadar boş yorum yaparsanız yapın artık mesaj yazmaya da gerek duymayacağım.

İnsanlar yaşamadıkça durumun farkına varamıyor maalesef. Gerçek hayatta kim bilir neler yapan insanlar burada gelmiş bana toplu taşıma kullanımını öğretiyorlar baya güldüm gerçekten.
Hocam Hukuk öğrencisiyim. Anayasal olarak sonuçta kişiye özel tasarlanan kartlar kişiye aittir ve başkası kullanamaz. Çevirmede nasıl abimin kimliğini uzatamıyorsam abimden kartını almayıp kendim çıkarıyorsam, küçük yaşta birisi varsa gidip çıkarıp veriyorsam yani kurallara uyuyorsam bu suç mu? Sizin yaptığınız da suç, trafikte makas atan da suç. Su çalmakta suç, katliam yapmakta suç. İkisi de suç değil mi? birinin diğerinden daha düşük ölçekte olması bunu suç olmaktan, katlanılabilir olmaktan çıkarmaz. Herkes normal demiş siz bir düşünün. Ha kız kardeşiniz korktuysa ona çalışanlar adına ben özür dilerim. Ders olmuş oldu size. Ödersiniz unutmazsınız, yapmazsınız. Bu yaptığınızın 10 kişiyi öldürüp hapishanede ben kader mahkumuyum diyenlerden bir farkı yok.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı