İsteğe bağlı hazırlıkta ilk dönem devamsızlıktan kalırsak ne olur?

Nakredne1

Decapat
Daha fazla  
Merhaba. Bu yıl isteğe bağlı hazırlık okuyorum. Ancak ilk dönem devamsızlıktan kalacağım büyük ihtimal. Eğer kalırsam 2. Dönem düzeltme imkanım var mı? Eğer ilk dönem devamsızlıktan kalırsam KYK bursum kesilir mi? Genel olarak isteğe bağlı hazırlık sınıfında kalınca burs kesilir mi? Cevaplarsanız sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Öğrenci işlerini arayıp bilgi alın okuldan okula değişir. Genelde dönem sonları modül sınavları oluyo hazırlığın. Devamsız olup o sınava girip geçerseniz 2. dönem bi üst modüle devam edebilirsiniz belki. Ya da komple bırakıp yazın hazırlık sınavına girip geçerseniz direk bölüme başlarsınız.

Öğrenci işlerini arayıp bilgi alın okuldan okula değişir. Genelde dönem sonları modül sınavları oluyo hazırlığın. Devamsız olup o sınava girip geçerseniz 2. dönem bi üst modüle devam edebilirsiniz belki. Ya da komple bırakıp yazın hazırlık sınavına girip geçerseniz direk bölüme başlarsınız.
Teşekkür ederim. Peki 2. Dönem kendi bölümüme geçme imkanım var mı?

Teşekkür ederim. Peki 2. Dönem kendi bölümüme geçme imkanım var mı?
Hazırlığı atlama sınavları ocak veya şubatta varsa geçerseniz evet ama dediğim gibi yazın oluyo genelde. 2. dönem bölüme geçerseniz düzensiz öğrenci olursunuz. 2. dönem 1. dönem vs karışır.

Merhaba,
Öncelikle şunu belirtebilirim ki hazırlıkta kalma durumunda bursun kesiliyor. Ancak isteğe bağlı hazırlık olduğun için kalma geçme olayı zaten olmaz isteğe bağlı hazırlıkta. Üniversitenizin yönetmeliğine bakabilirsiniz.

Onun dışında üniversiteler devamsızlığı yıllık olarak tanımlar. Dolayısıyla devamsızlıktan kalman durumunda ikinci dönem düzeltme gibi bir durum maalesef olamaz. İsteğe bağlı hazırlık öğrencileri direkt olarak geçeceği için not ortalamasına bakılıyor. O not ortalaması da 4 üzerinden 2.00 olması lazım. 2.00 puanın altında olması durumunda kesiliyor.

İsteğe bağlı hazırlık öğrencileri dönem aralarında kendi bölümlerine geçemiyor, bir senenin bitmesini beklemeniz gerekmekte. Dönem ortalarında yapılan hazırlık atlama sınavını geçebilirseniz ne âlâ ancak dönem arasında kendi bölümünüze maalesef geçiş yapamazsınız. Aklıma gelenler bunlar.

Merhaba,
Öncelikle şunu belirtebilirim ki hazırlıkta kalma durumunda bursun kesiliyor. Ancak isteğe bağlı hazırlık olduğun için kalma geçme olayı zaten olmaz isteğe bağlı hazırlıkta. Üniversitenizin yönetmeliğine bakabilirsiniz.

Onun dışında üniversiteler devamsızlığı yıllık olarak tanımlar. Dolayısıyla devamsızlıktan kalman durumunda ikinci dönem düzeltme gibi bir durum maalesef olamaz. İsteğe bağlı hazırlık öğrencileri direkt olarak geçeceği için not ortalamasına bakılıyor. O not ortalaması da 4 üzerinden 2.00 olması lazım. 2.00 puanın altında olması durumunda kesiliyor.

İsteğe bağlı hazırlık öğrencileri dönem aralarında kendi bölümlerine geçemiyor, bir senenin bitmesini beklemeniz gerekmekte. Dönem ortalarında yapılan hazırlık atlama sınavını geçebilirseniz ne âlâ ancak dönem arasında kendi bölümünüze maalesef geçiş yapamazsınız. Aklıma gelenler bunlar.
Çok teşekkür ederim cevabın için. Bir sorum daha olacak mahsuru yoksa. Ben 2. dönem okula gitmeyip sınavlara falan girmeyip kendim çalışsam. Galiba sene sonu muafiyet sınavı olması lazım tam bilmiyorum öyle bir sınav oluyomuş sanırım. O sınavı başarıyla geçersem hazırlık sınıfını başarılı bir şekilde bitirmiş sayılır mıyım?

@Nakredne1, evet. Sayılıyorsunuz ancak KYK bursu için devamsızlık problem oluşturur mu onu bilemiyorum. Gene de üniversitenizin yönetmeliğine bir bakmanızı öneririm.
Teşekkür ederim. Bursun kesilme sebeplerinin birinde başarısız olması yazıyor. Ben muafiyet sınavını geçersem başarılı olarak gözükeceğim için bursum kesilmez diye düşünüyorum. Senin fikrin ne?

Dosya Ekleri

• Screenshot_2022-01-08-03-00-41.png
    Screenshot_2022-01-08-03-00-41.png
    135,3 KB · Görüntüleme: 160

Yeni konular

Geri
Yukarı