İşten ayrılmalı mıyım?

smithblacksmith

Kilopat
Makaleler
10
Daha fazla  
Merhaba, ben 24 yaşındayım ve 3 yıldır havalimanında çalışıyorum fakat işe ilk giren kişi olmama rağmen beni sorumlu yapmıyorlar.

İşi öğrettiğim birini sorumlu yapacaklar ve bu işi çok iyi yaptığımı düşünüyorum ve herkes de söylüyor.

Ayrıca maaşım asgari ücrete oranla çok fazla değil, yeni giren biri benimle aynı ücreti alıyordur belki de.

Durumun özeti bu şekilde.
Burada kalırsam bir geleceğim olmayacak gibi düşünüyorum.

Askerliğim duruyor fakat yine önümde seçenekler kalıyor;

~12 ay paralı yapmak (keşke böyle olsa).
~6 ay gidip işten ayrılmak (maddi gelir yok, zaman ve psikoloji kaybı).
~43.000₺ verip bedelli yapmak (15.000₺ tazminatı alıp işten ayrılmak, dönünce yeni iş aramak).

Sizce ne yapmalıyım? 6 ay yapmak istemiyorum ama bedelli de çok pahalı.

Son düzenleyen: Moderatör:
43 bini karşılayabilecek bir işte çalışıyorsan bedelli yaparsın. Bir çok arkadaşım öyle yaptı. En az 5 milyar maaş alan arkadaşlarım bedelli yaptılar. Bunun harici eğer bir iş yeri sana kademe atlatmıyor veya kariyerine katkısı olmuyor ise çalışmanın bir anlamı yok. 3 yıllık tecrübe ile her yere girersin.

Öncelikle iş hayatındaki durumuna üzüldüm ama malesef hayat böyle. Ne yaptığın ve neler başardığın önemli değil bunları ve kendini nasıl sunduğun önemli iş hayatında. Bu yüzdende alanında bilgisi az olmasına rağmen güzel bir ambalaj ve jelatinle kendini sunanların iyi yerlere geldiğini görürsün :)

Askerlik konusuna gelince 6 ay ortalama bir insan hayatında uzun bir süre değil. Değişiklik olur sanada. Yaptığın yere göre değişir tabii durumlar ama keyif almasını bilirsen eğlenceli hoş anılar oluyor.

Üzme kendini birgün bir şekilde işler istediğin gibi gider.

Bedelli çok pahalı benim de imkanım yok bedelli için. Yoksa uçarak giderdim.

43 bini karşılayabilecek bir işte çalışıyorsan bedelli yaparsın. Bir çok arkadaşım öyle yaptı. En az 5 milyar maaş alan arkadaşlarım bedelli yaptılar. Bunun harici eğer bir iş yeri sana kademe atlatmıyor veya kariyerine katkısı olmuyor ise çalışmanın bir anlamı yok. 3 yıllık tecrübe ile her yere girersin.

Öncelikle iş hayatındaki durumuna üzüldüm ama maalesef hayat böyle. Ne yaptığın ve neler başardığın önemli değil bunları ve kendini nasıl sunduğun önemli iş hayatında. Bu yüzden de alanında bilgisi az olmasına rağmen güzel bir ambalaj ve jelatinle kendini sunanların iyi yerlere geldiğini görürsün :)

Askerlik konusuna gelince 6 ay ortalama bir insan hayatında uzun bir süre değil. Değişiklik olur sanada. Yaptığın yere göre değişir tabii durumlar ama keyif almasını bilirsen eğlenceli hoş anılar oluyor.

Üzme kendini bir gün bir şekilde işler istediğin gibi gider.

MVIMG_20210715_125051.jpg

Şöyle bir hesaplama yaptım;

~12 ay gidince döndüğümde 100.000₺ civarı para cebimde gelmiş olacağım ve asker olmak yerine daha rahat olmuş olacağım.

~6 ay gidince orada harcadığım para, 6 ay kazanamayacağım para derken yaklaşık 15.000₺ civarı kaybım olacak bir de zaman kaybedeceğim.

~Bedelli yaparsam 43.000₺ gidecek ama dönünce daha iyi iş bulma ihtimalim olacak, bulamasam bile kendi işimde kalıp 6 ayda yarısını ödüyorum yani vakit kaybı olmuyor, bir de tazminat almış oluyorum yani ortalama 7.000₺ civarı kaybım olacak.

Özet:

12 ay 100.000₺ kazanç
6 ay 15.000₺ kayıp.
Bedelli 7.000₺ kayıp.

O yüzden ya 12 aylık ya da bedelli gitmeyi düşünüyorum.

Umarım mantık hatası yapmamışımdır 🤗

Bizi bu hale sokanlar utanır umarım.

Eki Görüntüle 1108136

Şöyle bir hesaplama yaptım;

~12 ay gidince döndüğümde 100.000₺ civarı para cebimde gelmiş olacağım ve asker olmak yerine daha rahat olmuş olacağım.

~6 ay gidince orada harcadığım para, 6 ay kazanamayacağım para derken yaklaşık 15.000₺ civarı kaybım olacak bir de zaman kaybedeceğim.

~Bedelli yaparsam 43.000₺ gidecek ama dönünce daha iyi iş bulma ihtimalim olacak, bulamasam bile kendi işimde kalıp 6 ayda yarısını ödüyorum yani vakit kaybı olmuyor, bir de tazminat almış oluyorum yani ortalama 7.000₺ civarı kaybım olacak.

Özet:

12 ay 100.000₺ kazanç
6 ay 15.000₺ kayıp.
Bedelli 7.000₺ kayıp.

O yüzden ya 12 aylık ya da bedelli gitmeyi düşünüyorum.

Umarım mantık hatası yapmamışımdır 🤗

Bizi bu hale sokanlar utanır umarım.
Hocam 12 aylık iyidir. Ben de kara astsubaylık yazacağım bu sene. Bedelliye yanaşma bile bence.

12 aylık isteğine göre nasıl gidiyorsun anlatsana :D Dayın falan varsa paşa orası ayrı. Öyle 12 aylık giderim asteğmenlik yaparım diye bir şey yok, başvuruyorsun gelirse 12 ay gidiyorsun, yoksa 6 ay er olarak gidiyorsun :)

6 aylık paran bedelliye yetiyorsa bedelli gidersin, 1 ay acemliğini alıp dönersin, yoksa 5 ay daha ek olarak içeridesin. Şu dönemde yine ortalamanın üstünde bir yerde çalışıyorsan ayrılmanı önermem.

12 aylık isteğine göre nasıl gidiyorsun anlatsana :D dayın falan varsa paşa orası ayrı. Öyle 12 aylık giderim asteğmenlik yaparım diye bir şey yok, başvuruyorsun gelirse 12 ay gidiyorsun.

Ben isteğime gidiyorum diye bir şey demedim, ilk kısımda (keşke çıksa) yazmışım.

Yeni konular

Geri
Yukarı