İsviçre'den laptop getirtmek

msport

Centipat
Makaleler
1
Merhaba. Bir tanıdığım İsviçre'de yaşıyor. Kendisinin oturum izni var. Buradaki laptop fiyatlarının saçma bir hal alması yüzünden İsviçre'den almayı düşünüyorum. Birkaç sorum olacak bu olayla ilgili:

1-) Türkiye'ye hava yolu ile geliyor. Laptopu getirirken havaalanından ya da başka bir büro vs. üzerinden tax freeden yararlanabilir mi?
2-) Eğer Türkiye'ye araç ile gelen birisi vasıtasıyla yollarsa gümrükte tax free işlemi yapılabiliyor mu?
3-) Tax Free'den yararlanırken veyahut laptopu direkt getirirken nasıl getirmeli? Kimileri kutu açık vs. olmazsa sıkıntı yaşar diyor.
4-) İsviçre'de tax free oranı ne kadar?

Daha önce tecrübesi ola ya da bu konuda bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olabilir ise çok sevinirim. Şimdiden yardımcı olacak arkadaşlara teşekkür ediyorum.

TaxFree fatura kestirebilmek için başka bir ülke vatandaşı olup ülkene dönüyor olman lazım örnek bir alman vatandaşı Türkiye den laptop alırken taxfree fatura kestirirse havaalanındaki yada gümrüklerdeki globaltaxfree noktalarından kdv iadesi alabilir çünkü bu kişi bu ülkede yaşamadığı için devlet böyle bir kolaylık sunmuş.

İsviçre vatandaşı birinin taxfree alabileceğini sanmıyorum çünkü o ülkeye vergi mükellefi.

Taxfree fatura kestirebilmek için başka bir ülke vatandaşı olup ülkene dönüyor olman lazım örnek bir alman vatandaşı Türkiye'den laptop alırken taxfree fatura kestirirse havaalanındaki ya da gümrüklerdeki globaltaxfree noktalarından KDV iadesi alabilir çünkü bu kişi bu ülkede yaşamadığı için devlet böyle bir kolaylık sunmuş.

İsviçre vatandaşı birinin taxfree alabileceğini sanmıyorum çünkü o ülkeye vergi mükellefi.

Oranın vatandaşı değil kendisi. Oturum ya da çalışma izni var. Bu durumda nasıl oluyor?

Geri
Yukarı