Çözüldü İşyeri Açmak Hakkında

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

EmirAkdemir

Kilopat
Yer
İstanbul
Herkese selamlar. Meslek lisesi mezunuyum. Dün arkadaşım arayıp bilgisayar tamiri üzerine dükkan açmak istediğini söyledi. Kendisinin işyeri açma belgesi yok. Benimkini kullanacakmış, beni de ortak yapacakmış. Arkadaşın para yönetmekle ilgili sıkıntıları olduğunu bildiğimden ortak olarak girmek istemedim. O zaman çalışan olarak gösteririz seni dedi. Kazançtan belli bir payı da bana vereceğini söyledi. Okulum olduğundan dolayı tam zamanlı olarak gidemesem de boş vakitlerimde gidip çalışabilirim.

Düşündüğüm zaman, arkadaşın yapacağı bir hatada (dükkanı batırmak veyahut vergi ödememek gibi) benim herhangi bir yükümlülüğüm olmuyor. Mantıklı gelse de, emin olamıyorum. Benim çalışan olarak gösterileceğim bir yerde(ve muhtemelen yarı zamanlı olarak gireceğim) benim ustalık belgemle dükkânı işletmemiz mümkün müdür? En kötü ihtimalde, kendi hak edişimi alamamam dışında, neler olabilir? Cevaplarsanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

Çözüm
Bu devirde babana bile güvenmeyeceksin. Arkadaşın kötü niyetli ise yükünü kaldıramayacağın sonuçlar doğurabilir başına. Bu işlere akraba ricasıyla, arkadaş ricasıyla girilmez. Çok istiyorsa gidip alsın dükkan açma belgesini. Hemen seni kar ortağı yapmaya çalışıyor aklını çelmek için, arkadaşın kurnazmış.

Örneğin eczacı olmayan ama sermayesi olan biri, sermayesi olmayan bir eczacının üstüne dükkan açabiliyor. Ya da T.C vatandaşı olmayan biri yatırım için araya 3. kişiyi sokarak istediğini yapabiliyor. Bu konuda çok fazla açıklar ve bu açıklar cortlarsa sıkıntısı dükkanı yasal olarak üzerine alan kişi olacağından bu duruma düşmeni hiç önermem. Devlet böyle bir durumda dükkan sahibini tanır, haberin olsun.

Üzerine (hiçbir şeyden haberi olmadan) ödenmeyen vergi yükü çöken çok mağdur var, o mağdurlara eklenecek bir kişi daha olma.
Bu devirde babana bile güvenmeyeceksin. Arkadaşın kötü niyetli ise yükünü kaldıramayacağın sonuçlar doğurabilir başına. Bu işlere akraba ricasıyla, arkadaş ricasıyla girilmez. Çok istiyorsa gidip alsın dükkan açma belgesini. Hemen seni kar ortağı yapmaya çalışıyor aklını çelmek için, arkadaşın kurnazmış.

Örneğin eczacı olmayan ama sermayesi olan biri, sermayesi olmayan bir eczacının üstüne dükkan açabiliyor. Ya da T.C vatandaşı olmayan biri yatırım için araya 3. kişiyi sokarak istediğini yapabiliyor. Bu konuda çok fazla açıklar ve bu açıklar cortlarsa sıkıntısı dükkanı yasal olarak üzerine alan kişi olacağından bu duruma düşmeni hiç önermem. Devlet böyle bir durumda dükkan sahibini tanır, haberin olsun.

Üzerine (hiçbir şeyden haberi olmadan) ödenmeyen vergi yükü çöken çok mağdur var, o mağdurlara eklenecek bir kişi daha olma.

Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı