IT(Information Technology) çalışanı ve uzmanı ne iş yapar?

Hells Bells

Hectopat
Makaleler
1
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Yazılım geliştirme uzmanı
Şu anda yazılım sektöründeyim. İgdaş genel müdürlüğünde yazılım geliştirici olarak çalışıyorum ve kendimi bu alanın dışında IT alanında da geliştirmek istiyorum ve IT ile alakalı bir firmada çalışmak istiyorum. Sorum şu IT çalışanı veya uzmanı ne iş yapar, hangi bilgilere becerilere ve programlara hakim olmalıdır.

Şu anda yazılım sektöründeyim. İgdaş genel müdürlüğünde yazılım geliştirici olarak çalışıyorum ve kendimi bu alanın dışında IT alanında da geliştirmek istiyorum ve IT ile alakalı bir firmada çalışmak istiyorum. Sorum şu IT çalışanı veya uzmanı ne iş yapar, hangi bilgilere becerilere ve programlara hakim olmalıdır.
Genel olarak Sistem Yöneticisi denebilir. Network Altyapısını yönetmek, Firewall, Güvenlik, Windows Server yönetimi gibi konuları bilmesi kaçınılmazdır. Administraktör gibi bir şey.

Son düzenleyen: Moderatör:
Genel olarak Sistem Yöneticisi denebilir. Network Altyapısını yönetmek,Firewall,Güvenlik,Windows Server yönetimi gibi konuları bilmesi kaçınılmazdır. Administraktör gibi birşey.
Bu arada bende araştırma yaptım aslında çok çok geniş bir alanı var yazılım mühendisleri, geliştiriciler, teknik yazarlar, veritabanı uzmanları, ağ uzmanı, web geliştirme uzmanı veya donanım uzmanı gibi gibi dahada uzuyormuş liste neyse ki az aşinalık var adapte olmakta zorlanmayacağım. :)

Bu arada bende araştırma yaptım aslında çok çok geniş bir alanı var yazılım mühendisleri, geliştiriciler, teknik yazarlar, veritabanı uzmanları, ağ uzmanı, web geliştirme uzmanı veya donanım uzmanı gibi gibi daha da uzuyormuş liste neyse ki az aşinalık var adapte olmakta zorlanmayacağım. :)
Ama maalesef işte canım ülkem Türkiyemiz'de Bilgi İşlem yani İnformation Technology uzmanları her şeyi bilmek zorunda misal Photoshop'ta bilmelisin bilemezsen öğrenmelisin Excel'i sular seller gibi bilmelisin telefondan anlamalısın falan falan bu liste öyle uzar gider.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ama maalesef işte canım ülkem Türkiyemiz'de Bilgi İşlem yani İnformation Technology uzmanları herşeyi bilmek zorunda misal photoshop'ta bilmelisin bilemezsen öğrenmelisin excel'i sular seller gibi bilmelisin telefondan anlamalısın falan filan bu liste öyle uzar gider.
Gerçekten öyle imiş bir arkadaşımın firmasından CV istedim neler gerekli diye yazılımdan tut donanıma kadar A'dan Z'ye her şey varmış.

Çok geniş bir alan. Bütün gün neler yaptığımı görseniz daha iyi anlardınız. Ay sonu olduğu için biraz rahatım yoğun bir günde sadece günlük rutinleri yazabilirim. Genel anlamda ne iş yapar sorusuna aşağı yukarı cevap verilmiş zaten.

Geri
Yukarı