IT uzmanı olmak için ne yapmalıyım?

Tabii diğer arkadaşlarında dediği gibi son kullanıcılara da destek vermen gerek. Buna mouse pili değiştirmek de dahil.

Sana şöyle diyeyim. Ben sorumlusu olarak bir Otel'de iş yapıyorum. Tabiki burası otel olduğundan bu kadar olacağını tahmin etmiyordum. Arkadaşın dediği gibi Yazıcı kurulum , Mail , toner değişimi vs rutin olarak yapılıyor bunda sorun yok. Ama yeri geliyor Server kurulumu, Switch kontrolleri, Otele gelen misafirlerin sorunları , Daha doğrusu Fişe takılan ne varsa senin oluyor. Daha kurumsal bir yere girersen sana sadece birkaç vazife verirler. Onları yaparsın. 2-3 şeye bakarsın ama bu sektörde pek tecrübe kazanamazsın. Yada Benim gibi kendini Otel'e atacaksın. Her şeyiyle sistemi ''baştan sona'' öğreneceksin. Yeri geliyor güvenliği zafiyetleri öğreniyorsun, yeri geliyor insanlarla nasıl uğraşılacağını nasıl sabredileceğini öğreniyorsun. Bu benim 2. deneyimim IT olarak. Ayriyetten Başka bir şirkette çalışan arkadaşıma (Müşteri temsilcisi bilgisayar kategorisi) yardımcı oluyorum. Biryandan ingilizce çevirmenlik yapıyorum. Biryandan da kendime vakit ayırmaya çalışıyorum. 2 saat neyime yetiyorsa işte. Bu arada bunlardan herhangi bir ücret almıyorum :)
Ha ek olarak, Firewall'u atladım.
Hocam peki yurt dışına çıkma imkanı nedir?
Şahsen o kadar iş yapıp bir kaç sene tecrübeli olupta az maaş almak istemezdim.

Hocam peki yurt dışına çıkma imkanı nedir?
Şahsen o kadar iş yapıp bir kaç sene tecrübeli olupta az maaş almak istemezdim.
Evet az maaş alıyorum mağlesef. Bana Upwork'den zamanında iş ilanları gelmişti.

Linkedin üzerinden de geldi. Ve halen de geliyor. İstanbulda Yabancı bir şirket beni aramıştı. Ama arayan kişi hollandadan arıyordu beni :D Telefonda ufak mülakat yapmıştık. Genelde arayanlar ve Sana iş konusunda linkedin de yazanlar yeni mezun olmuş ama otu b.ku bilecek şunu yapan bunu yapan cinsten sadece türkler var. Onun haricinde Yabancılar sana pek türkler gibi iş ilanı vermezler.

Bu arada Türkiyede çalıştıktan sonra gitmen daha mantıklı olur. Yoksa orada IT olarak biryer bulamazsın. Bir şekilde kendini kanıtlaman lazım. Ha imkanın var ise direkt olarak git. IT olma da ne olursan ol yine Karlı :D

Evet az maaş alıyorum mağlesef. Bana Upwork'den zamanında iş ilanları gelmişti.

Linkedin üzerinden de geldi. Ve halen de geliyor. İstanbulda Yabancı bir şirket beni aramıştı. Ama arayan kişi hollandadan arıyordu beni :D Telefonda ufak mülakat yapmıştık. Genelde arayanlar ve Sana iş konusunda linkedin de yazanlar yeni mezun olmuş ama otu b.ku bilecek şunu yapan bunu yapan cinsten sadece türkler var. Onun haricinde Yabancılar sana pek türkler gibi iş ilanı vermezler.

Bu arada Türkiyede çalıştıktan sonra gitmen daha mantıklı olur. Yoksa orada IT olarak biryer bulamazsın. Bir şekilde kendini kanıtlaman lazım. Ha imkanın var ise direkt olarak git. IT olma da ne olursan ol yine Karlı :D
YAni IT'de iyi değil mi yurt dışında?
Yazılımcıdan aşağı kalır yanı yok değil mi?
IT'de en yetkililer neler yapar mesela?

YAni IT'de iyi değil mi yurt dışında?
Yazılımcıdan aşağı kalır yanı yok değil mi?
IT'de en yetkililer neler yapar mesela?
En yetkililer Son kullanıcıyla pek iş yapmaz ilgilenmez.Daha çok satın alma, spesifik yaşanabilecekler sorunlar hakkında ön inceleme ve en kötüsü zaafiyet önleme konusunda çalışmalar yapar. Daha niceleri var yazamıyorum şuan :) ileride ekleme yaparım.

Geri
Yukarı