İtalya Grand Prix'si sonuçları

Ek01000

Hectopat
Makaleler
4
Yer
Birmingham
Daha fazla  
İnanılmaz bir yarıştı! Açık ara izlediğim en iyi yarıştı. Pierre Gasly'nin birinciliği, Ferrari'nin yarış dışı kalması, Leclerc'in korkutan kazası, Max Verstappen'in yarış dışı kalması ve Hamilton'ın 10 saniye cezası, inanılmazdı bugün ama s Sport'un yaptığının ne olduğunu halen anlamadım. Yarışın ortasında yayını kesti ve yüzsüz gibi Twitter'dan tweet attı. Yine de ne olursa olsun izleyebildim bir şekilde. Siz ne düşünüyorsunuz yarış hakkında?
1599405782011.png

Son düzenleme:
TiviBu S Sport'tan kesintisiz izledim ben.

YArış cidden keyifliydi. Gasly'nin kazanmasına çok çok sevindim. Küllerinden doğdu çocuk. Geöen sene RBR'dan kovulduğundan beri çok istikrarlı. Bana göre Verstappen'den sonra RBR koltuğu için en iyi aday.

Sainz ve Mclaren de çok iyiydi. Sainz de en az Gasly kadar hak etti galibiyeti. Birkaç tur daha olsa alırdı sanırım.

Nottas her zamanki gibi, Hamilton ise yanlış stratejinin kurbanı oldu. O pite girmelerine hiç gerek yokken gereksiz risk aldılar.

Ferrari...

Bildiğiniz gibi yine. Fren yok, yere basma gücü yok, ivmelenme yok ve takvimin en hızlı ve tehlikeli pistine çıkıyordun. Çok şükür Vettel'in arızası Ascari'de ya da Parabolica'da yaşanmadı. Fren yüzünden birçok sürücüye mezar olmuş virajlar bunlar. Vettel'e bir şey olmazdı belki ancak araçtan fırlayan bir parça ya da başka araçlara çarpması felaket olurdu.

SF1000H yarışmaya hiç uygun değil bana göre. Freni tutmayan araç mı olur ya...

Çok az defa "iyi ki tükürdüğümü yalamışım" dediğim an vardır, bugünkü yarış onlardan biri oldu. 2 hafta önce bu yıl Türkiye yarışı hariç diğer yarışları izlemeyeceğimi söyledim, geçen hafta Belçika için bu sözümü tuttum ama bugün dayanamayıp izledim. İyi ki izlemişim.

Son 10 turda Sainz için bağırmaktan sesim kısıldı, lastik dezavantajına rağmen hızlıydı ama 1-2 tur farkla geçişi kaçırdı. Önemli değil çünkü Gasly de eline geçen fırsatı iyi kullanarak sonuna kadar hak etti. Norris'in temposu Stroll'ün gerisinde kaldı, son 15 turda 2 ihtimal de uzun süre aradan sonra beni en çok heyecanlandıran ihtimal oldular. Sainz'ın yarışı kazanıp 8 yıl sonra McLaren galibiyeti görmek ya da podyumda 2 McLaren'ı birlikte görmek. İkisi de olamadı ama olsun.

Ferrari çok kötüydü, Leclerc kontrolünü kaybetmeden önce sezonun ilk yarışındaki gibi beklenmedik bir sonuç alabilecek fırsatı ele geçirmişti ama bu fırsatın elinden kaçması sadece 1 tur sürdü. Hamilton ve Mercedes büyük hata yaptılar ve bence iyi ki yaptılar. :D Bu sayede Gasly'nin galibiyetini ve McLaren'ın podyumunu görebildik. Gerçi Hamilton ceza ile sonlara düşmeseydi de Sainz podyum alacak durumdaydı.

Raikkönen için üzüldüm kendimi onun yerine koyunca. Kırmızı bayraktan sonra çok iyi bir sırada başladı ama her turda tokatlana tokatlana hayatından soğumuştur. :D

Bu arada McLaren'ın kırmızı bayrak öncesinde çok iyi çift pit stop yapması da güzeldi.

@SideWinder Takip eden ve seven ciddi bir kitle var ama "normal bilet fiyatlarına" %99'unun alım gücü yetmiyor. Bu durumda ancak uzaktan takip edilebilen bir organizasyon oluyor çoğu kişi için ne yazık ki.

Üstelik bilet fiyatlarına vize/pasaport + yolculuk + konaklama + yapılacak giderlerin parası da eklenince çok yüksek bir miktar oluyor.

@SideWinder Takip eden ve seven ciddi bir kitle var ama "normal bilet fiyatlarına" %99'unun alım gücü yetmiyor. Bu durumda ancak uzaktan takip edilebilen bir organizasyon oluyor çoğu kişi için ne yazık ki.

Üstelik bilet fiyatlarına vize/pasaport + yolculuk + konaklama + yapılacak giderlerin parası da eklenince çok yüksek bir miktar oluyor.

Maalesef öyle. O nedenle seven ve takip eden dedim, izlemek kendi ülkemizde yapılsa bile ciddi anlamda pahalı. :( Şu an ucuza geldi. Ancak diyelim ki seneye de devam etti, imkanı yok bu kadar ucuz olmasının.

@Darkisback Heyecandan değil, KPSS yüzünden konu açamadım. Yarışı izlemedim son 10 tur izledim. Şansa 20.30 da tekrarı yayınlandı, izleme zevkim kaçmasın diye o saate kadar hiçbir F1 ile ilgili video ve habere bakmadım. Yarışı sonra tam izledim eğlendim açıkçası.

Bu senenin en heyecanlı yarışıydı, podyumda sürpriz isimler vardı. Gasly'ın galibiyetine sevindim ama gönlüm Sainz'tan yanaydı.

Gasly iyi bir yarış çıkardı, baskı altında hata yapmadı. Şans faktörü de yanındayız SC girmeden 2-3 tur önce Gasly pite geldi, diğerlerinin pite girmesiyle ön sıralara geldi yoksa o zamana kadar Alpha Tauri için işler bu kadar yolunda değildi. Sainz ve Gasly arasında Alfa sürücüleri ve Stroll vardı bu sürede Sainz bunları geçmeye çalışırken Gasly yarış yeniden başladığında Stroll'u çabuk geçti ve önünde kimse olmayınca aradaki farkı iyice açtı, Sainz önündekilerini geçmeye çalışırken fazla zaman kaybetti doğal olarak.

Sainz aradaki farkı iyi kapattı, yakınlaştıkça kirli hava ve azalan downforce yüzünden aracı takip etmek zorlaşıyor bu durumda geçiş yapmak zor hale geliyor. Sainz trafiğe takılmasaydı ya da 1 tur daha olsaydı geçerdi. Mod değişimi serbest olsaydı da Sainz geçebilirdi diye düşünüyorum. Renault en güçlü ikinci motor.

Bir de yanlışsam düzeltin Sainz medium lastiğe sahipti, Gasly de hard lastik vardı. Uzun takipte hard lastik avantaja dönüşüyor. Yarış yeniden başladığında Gasly de medium kullanıyor diye ekranlara geldi ben mi yanlış gördüm yoksa hatalı görsel mi bilmiyorum. Ben yanlış gördüğümü sanmıyorum. Leclerc kaza yapıp yarış durdurulduğunda o anda pitte lastik değişimi oldu mu bilmiyorum, olmaması gerekiyor.

Bugün normal şartlarda da Sainz ikinci olacak tempoya sahipti Hamilton ceza almasaydı, SC, Mclaren için aslında kötü bir şanstı.

Hamilton kendine yakışacak bir yarış çıkardı, o kadar geriye düşüp gelip 7. sırayı alması büyük başarı, hem motor modu değişimi yapmadan bunu yapması takdire şayan. Bottas berbattı, yarış temposu HAM kadar iyi değil, atak yapmakta da HAM kadar iyi değil. Bottas'a neden memur diyoruz bugün tekrar bizi haklı çıkardı.

Motor modlarının yasaklanması diğer yarışları daha da sıkıcı hale getirecek. Monza gibi bir pistte bile geçişlerin zor yapılıyor olması, ileriki yarışlarda neler göreceğimizi ortaya koyuyor. Motor modlarının yasaklanması son derece yanlış bir karar.

Diğer takımlara gelirsek Redbull bu hafta sonu çok kötüydü, tempo olarak neden bu kadar kötüydüler anlam veremedim. Verstappen motor sorunu yaşadı ama yarış dışı kalmadan öncede performansı kötüydü. Albon rezaletti zaten.

Ferrari daha da kötüye gidiyor. Vettel fren sorunu yaşadı, Leclerc hata yaptı. Leclerc'in yerinde Vettel kaza yapsaydı Vettel'e etmedikleri lafı bırakmazdılar. Araç berbat halde, bu araçta sürücülerin yapabileceği bir şey yok.

Renault, SPA'ya göre tempo olarak iyi değildi, yine iki araçla puan aldılar. Monza da Renault'un zorlanması ilginç.

Perez virüs sonrası iyi sürmüyor. Pembe Mercedes'te istikrarsız sonuçlar alıyor. Yarış tempoları sıralama turları kadar iyi değil. Son haftalarda zorlanıyorlar Stroll'un podyumu onlar için sevindirici.

Bir de yanlışsam düzeltin Sainz medium lastiğe sahipti, Gasly'de hard lastik vardı.
İkisi de medium olması lazım. Yalnız biliyorsun ki bazı şeyleri yanlış hatırladığım olabiliyor, emin değilim. :D Yukarıda lastik dezavantajına rağmen diye yazdım ama lastikleri o anda yanlış hatırladım sanırım.

Leclerc'in yerinde Vettel kaza yapsaydı Vettel'e etmedikleri lafı bırakmazlardı.
Ben bir matematik sorusunda hata yaparsam birisi bana laf eder mi? Etmez. Matematik profesörü benim çözebileceğim bir soruda hata yaparsa laf edilir mi? Affedilmez. :D Arada tecrübe farkı var, Vettel'in bazı hataları bu kadar fazla yapmaması gerekiyor.

İşteydim izleyemedim ama takip ettim ilk fırsatta izlemek istiyorum çok merak ettim bu şekilde bile olsa Mercedes hegomanyası em azından bir süre son bulmalı renk gelmeli

Yeni konular

Geri
Yukarı