İtalya ve Almanya için meslek liseleri daha mı iyi?

Daha fazla  
Ben yurt dışında yaşamak istiyorum. İtalya veya Almanya için meslek lisesine gitsek daha mı fazla imkan olur normal bir liseye göre?

Son düzenleyen: Moderatör:
Yani işçi olarak gitmek istiyorsan mantıklı olabilir. Ama onun yerine dili öğrenebileceğin bir liseye gitmen daha mantıklı kariyer planın için.

Yani işçi olarak gitmek istiyorsan mantıklı olabilir. Ama onun yerine dili öğrenebileceğin bir liseye gitmen daha mantıklı kariyer planın için.

Peki ya meslekde iyi para kazandıran işler var mı meslek lisesinde bir tane %40'lık dilimle alan var LGS puanıyla ve daha iyi bir liseye gitmek varken Almanya'da yaşam için kötü lise tercih etmek mantıklı olur mu eğer ki gidemezsen yine iyi para kazandıracak bir iş vs var mı meslek lisesinden elde edilebilecek.

Peki ya meslekde iyi para kazandıran işler var mı meslek lisesinde bir tane %40'lık dilimle alan var LGS puanıyla ve daha iyi bir liseye gitmek varken Almanya'da yaşam için kötü lise tercih etmek mantıklı olur mu eğer ki gidemezsen yine iyi para kazandıracak bir iş vs var mı meslek lisesinden elde edilebilecek.

Bir tanıdığım İsveç'te duvar ustalığı yaparak iyi kazanıyordu. Tam miktarı bilmiyorum.

Avrupa ülkelerinde işçilik çok pahalı ve bu işleri pek yapan olmadığı için değerli de meslek grubu. Bir iş öğrenip o işte ustalaştıktan sonra rahatlıkla Almanya gibi ülkelere gidebilirsin. Almanya'nın çoğunluğu okuduğu için ara meslek elemanına fazlasıyla ihtiyaç var ve bunu zamanında yapılan göç anlaşmalarından vs. rahatlıkla anlayabiliyoruz. Ülkemizde yavaş yavaş o duruma gidiyor maalesef. Zorunlu eğitim sonucunda meslek öğrenen grup pek kalmadı. Geçtiğimiz zamanlarda 30m² duvarın boyanması için eve usta çağırdık ve 4 bin TL istedi. İşine geliyorsa boyatırsın, gelmiyorsa da boyatmazsın dedi üstüne. Talep fazla, işi yapan az.

Geri
Yukarı