İtemsatış kimlik doğrulaması sorun yaratır mı?

Furkan Kızılay

Hectopat
Apex Legends hesabımı satmak için item satış adında bir siteye kaydolup satışı gerçekleştirdim. Parayı İninal Kart'a çekmek için talep ettim ama kimlik doğrulaması (kimlik ön yüz, arka yüz ve özçekim) fotoğrafı istedi. Gereken şeyleri yapıp parayı çektim. Sitenin hakkında kısmını okudum Sakarya üniversitesi Teknokent'in ürünü olan bir e-ticaret sitesi. Site doğrulama için gönderilen fotoğrafları 256 bit SSL şifreliyormuş. Olası bir dolandırma olduğunda Adliye'nin talebi sonucu bu fotoğraflar savcı ve hakim ile artık her neyse paylaşılıyormuş. Yani sadece adli olaylarda adalet bakanlığıyla paylaşıyormuş. Siteyi araştırdığım kadarıyla vergi veren bir site. Ancak yine de sormak istedim bu kimlik doğrulaması şeyi başıma bir dert açar mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam kimlik ön yüz, arka yüz ve özçekim istemesi anormal aslında benden sadece T.C kimlik no istemişti, bende oradan 5 - 6 satış gerçekleştirdim güvenilir ve başınıza bir dert açacağını sanmıyorum.

Hocam kimlik ön yüz, arka yüz ve özçekim istemesi anormal aslında benden sadece T.C kimlik no istemişti, bende oradan 5 - 6 satış gerçekleştirdim güvenilir ve başınıza bir dert açacağını sanmıyorum.

Ben de sordum o siteyi kullanana ininale çekmek için bunu istiyordu çoğu kişi yapmış güvenilir diyor. Üniversiteye bağlı bir şey olması içimi rahatlattırdı ama yine de o kimlik fotosunun falan bir yerde kaydedilmesi biraz tedirgin ediyor :p neyse hocam teşekkürler.
Yaratmaz. Artık peynir ekmek gibi her yerde T.C. bilgilerini istiyorlar. Bir sıkıntı çıkaracağını düşünmüyorum.

Tamamdır teşekkürler :)

Ben de sordum o siteyi kullanana ininale çekmek için bunu istiyordu çoğu kişi yapmış güvenilir diyor. Üniversiteye bağlı bir şey olması içimi rahatlattırdı ama yine de o kimlik fotosunun falan bir yerde kaydedilmesi biraz tedirgin ediyor :p neyse hocam teşekkürler.

Tamamdır teşekkürler :)

Canlı desteğe sordum üniversiteye bağlı değil özel şirketiz diyor sadece teknokent ile anlaşmalı olduğunu söylüyor güvenilir hesaba yükselltim pişman oldum verilerimin silinmesini talep ettim 5 yıl boyunca saklayacağız diyorlar bu site gerçekten güvenilir mi? Yoksa bizimi yiyorlar?

Canlı desteğe sordum üniversiteye bağlı değil özel şirketiz diyor sadece teknokent ile anlaşmalı olduğunu söylüyor güvenilir hesaba yükselltim pişman oldum verilerimin silinmesini talep ettim 5 yıl boyunca saklayacağız diyorlar bu site gerçekten güvenilir mi? Yoksa bizimi yiyorlar?
1 yıl önce açmıştım bu konuyu şu ana kadar herhangi bir sıkıntı yaşamadım. Sitenin discord adresine gidip oradan da yardım alabilirsin.

Sen yeniden yazınca aklıma takıldı benim de. Biraz daha araştırdım Etbis'e kayıtlı bir siteymiş. Dolayısıyla güvenilir olacağını düşünüyorum.
Peki güvenilir diyelim patlama olasılığı yok mu bu sitenin Yemeksepeti, Akbank gibi büyük frimalardan veri çaldılar bu siteyi sizce sağ çıkarırlar mı ve kimlik bilgilerimi atarken sözleşmeyi onayladım sözleşmede eğer bir durum yaşanırsa sorumluluk kabul etmiyoruz gibisinden benim kimliğim patlasa sorumlu yok. Üstüne üslük 5 yıl veri saklayacaklar 2027 kadar beklemek zorundayım verilerimin silinmesi için. O zamana kadar kimliğim sağ çıkarsa bir mucuzedir.

Peki güvenilir diyelim patlama olasılığı yok mu bu sitenin Yemeksepeti, Akbank gibi büyük frimalardan veri çaldılar bu siteyi sizce sağ çıkarırlar mı ve kimlik bilgilerimi atarken sözleşmeyi onayladım sözleşmede eğer bir durum yaşanırsa sorumluluk kabul etmiyoruz gibisinden benim kimliğim patlasa sorumlu yok. Üstüne üslük 5 yıl veri saklayacaklar 2027 kadar beklemek zorundayım verilerimin silinmesi için. O zamana kadar kimliğim sağ çıkarsa bir mucuzedir.
Yani bu da bir bakış açısı ama verilerini sildik deseler dahi inanıcak mısın ki? Ha bir de 5 yıl sonra hesabın açık olsa dahi siliniyor mu? Yoksa hesabını kapattıktan sonraki 5 yılda mı siliniyor? Bu da bir soru.

Geri
Yukarı