İthalat tamamen durdurulsa TL'nin değerine ne olur?

İthalatı tamamen durdurursanız TL'nin değeri inanılmaz düşer, çünkü üretim ithalata bağlıdır. Hiçbir ülke bu gün dünya koşullarında dışarıdan bağımsız bir şekilde yaşayamaz. Örneğin dışarıdan ithalatı kessek fabrikalar nasıl hammadde bulacak? Kimi işçilikleri bazen yurtdışına yaptırıyoruz, bunlar ne olacak? İçeride dönen ekonomik akış ne olacak.
Söyleyeyim, tamamen değersiz, uluslararası piyasalarda tanınmayan bir devlet haline gelir ve yok oluruz. Bu ekonomi bilimi ile de açıklanan bir durum zaten.

TL değerini arttırmak mı istiyorsunuz;
  1. Önce merkez bankası bağımsız olacak. Başına gerçekten ekonomi alanında eğitim almış gerçek ekonomi uzmanları getirilecek.
  2. Kurumlar şeffaflaştırılacak, bağımsızlaşacak.
  3. Hukuk devleti olacağız, hukuk kusursuz işleyecek.
  4. Yapısal reformlar hayata geçirilecek.
  5. Üretim desteklenecek, ihracat değerleri arttırılacak.
  6. Tek adam rejimi ortadan kaldırılacak.
Bakın izleyin ondan sonra o dolar nasıl düşüyor, ülkecek nasıl refah seviyemiz, alım gücümüz artıyor. Bu konuda yazmış olduğum her maddenin de arkasındayım, her türlü tartışmaya açığım bilimsel olmak kaydıyla.

Ha bu arada buraya ekleme yapayım, bunlar da TL'nin değerini artırmaz sadece yatırımcı getirir. Ülkeye yatırımcı çekmek önemlidir ama Türkiye eğer parasının değerini arttırmak istiyorsa, ilk önce nitelikli iş gücü ve sağlam bir sanayi kurmalıdır, saydıklarınız günü kurtarır geleceği değil. Fakat şunu da ekleyeyim söylediklerinize elbette katılıyorum.

@bugzone2.0 bunlar hep söyleniyor fakat benim gibi bilmeyen insanlar sadece bu maddeleri okuyor ve hiçbir şey öğrenmiyor. Bu maddeleri kısaca açıklarsanız daha iyi olur :)

Sizin için madde madde açıklayayım.
  1. Merkez bankası ülkenin en önemli kalelerinden biridir. Merkez bankasında hala faiz enflasyonun nedenidir tartışması yapılıyor, bu bilimsel olarak yanlışlığı ispat edilmiş bir şeydir. Önce merkez bankasının başına gerçekten ekonomi alanında ihtisas yapmış, uzman kişileri getireceksiniz. Burada ülke ekonomisi yönetmekten bahsediyoruz daha burada işleri savsaklarsanız yabancı yatırımcılar bunlardan bir şey olmaz der, değer kaybetmeye daha burada başlarsınız. Merkez bankasının bağımsız olması gerektiğinden bahsettim. Eğer merkez bankası iktidara bağlı değil, bilime bağlı olur kararlarını kendi içerisinde uzmanlar ile birlikte alırsa ekonomi bağımsız olur. Faiz arttırımı merkez bankalarının en kuvvetli silahlarından biridir, yabancı yatırımcı merkez bankasının her an faiz arttırabileceğini bilirse TL'nin değer kaybedeceği fikrini baz alan yatırımlar yapmaktan korkar.
  2. Kurumların şeffaflaştırılması konusu, önce belediyeler, devlet kurumları ne yapıyor kimlerle yapıyor, yolsuzluk var mı yok mu? Kararları kendi uzmanları mı alıyor yoksa hiçbir bilgiye sahip olmayan siyasetçiler mi alıyor bunu göstermemiz gerekiyor. Ülkede kurumlar bile hiçbir mantık olmadan çalışırken ülke geleceğini pozitif görmek zaten anlamsız.
  3. Hukuk devleti olmak zorundayız! Hukukun işlemediği yerde adalet olmaz, düzen olmaz. Düzen olmayan yerde endişeleneceğimiz en son şey ekonomi olur.
  4. Yapısal reformlar. Örnek olarak eğitim sistemini verelim, ezbere dayalı anlamsız bir eğitim sistemimiz var, eğer bunu tutup evrensel standarta geçirebilirsek yani bu alanda olumlu yönde değişiklik yaparsak bu yapısal bir reformdur. Yapısal reform örnekleri çoğaltılabilir.
  5. Üretim ve ihracat konusunu açıklamaya gerek bile duymuyorum. Cari açık verdiğimiz sürece ekonomimiz daralır. Ekonomiyi destekleyen en önemli unsurlardan biri ülkenin ne aldığı ne verdiğidir. Borçlu değil alacaklı olmalıyız.
  6. Tek adam rejimine gelirsek, buna katılmayan fanatik dostlarımız olacağını düşünüyorum fakat yine de bu böyle. Ülke cumhurbaşkanını inceleyip yargılayabilecek birini tanıyor musunuz? Ülkedeki iktidarın içerisinde fikir ayrılığını hiç görüyor musunuz? İktidarda fikirler Emir'ler kimden geliyor? Ülkede söz hakkı, ülkenin vatandaşına mı yoksa iktidara mı ait? Yarın gelip şurayı yıkıyoruz, bunu değiştiriyoruz deseler engelleyebilir miyiz?
Bu maddeler çoğaltılabilir, bu alanda aynı görüşlere sahip olduğum, söyleşilerini sıklıkla takip ettiğim çok değerli bir insanın bir videosunu atacağım size. Sadece 5 dakikasını izleyin, eğer bu adam boş konuşuyor derseniz kapatın. Ama lütfen izleyin.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

@bugzone2.0 bunlar hep söyleniyor fakat benim gibi bilmeyen insanlar sadece bu maddeleri okuyor ve hiçbir şey öğrenmiyor. Bu maddeleri kısaca açıklarsanız daha iyi olur :)

Sana basit bir şekilde anlatayım, sen bir fırın işletiyorsun bu fırında ekmek yapmak için un, tahta, şeker, tuz ve maya gibi temel maddelere ihtiyacın var. Her birinden 1 ton aldığında maliyetin de örnek olarak 100₺ olsun ve bu malzemelerden 100 tane ekmek çıkardın yine bu ekmekleri 110₺'ye sattın. İşte maliyetini gelirinden çıkardığında sana 10₺ kaldı. Ancak bunu değiştirelim sen tonu 100₺'den demir aldın ve bununla bir sanayi ürünü ürettin maliyetinin 100₺ olduğunu ve ürettiğin ürünün de değerinin 1000₺ olduğunu düşün bu sefer karın 900₺ oldu. İşte kısaca katma değer budur, ekmeği herkes yapabilir ama ağır sanayi ve enerjiyi herkes üretemez, bunlara olan arz ve talep senin ithalatını ve ihracatını etkiler. Eğer Türkiye katma değeri yüksek ürünler üretirse TL değer kazanır, ithalatı veya ihracatı kısmak ekonomiyi büyütmez aksine daraltır ve kriz çıkartır. Umarım anlamışsındır. :)

Sana basit bir şekilde anlatayım, sen bir fırın işletiyorsun bu fırında ekmek yapmak için un, tahta, şeker, tuz ve maya gibi temel maddelere ihtiyacın var. Her birinden 1 ton aldığında maliyetin de örnek olarak 100₺ olsun ve bu malzemelerden 100 tane ekmek çıkardın yine bu ekmekleri 110₺'ye sattın. İşte maliyetini gelirinden çıkardığında sana 10₺ kaldı. Ancak bunu değiştirelim sen tonu 100₺'den demir aldın ve bununla bir sanayi ürünü ürettin maliyetinin 100₺ olduğunu ve ürettiğin ürünün de değerinin 1000₺ olduğunu düşün bu sefer karın 900₺ oldu. İşte kısaca katma değer budur, ekmeği herkes yapabilir ama ağır sanayi ve enerjiyi herkes üretemez, bunlara olan arz ve talep senin ithalatını ve ihracatını etkiler. Eğer Türkiye katma değeri yüksek ürünler üretirse TL değer kazanır, ithalatı veya ihracatı kısmak ekonomiyi büyütmez aksine daraltır ve kriz çıkartır. Umarım anlamışsındır. :)
Benim de aklımda elektrik motoru tasarlayıp üretmek gibi fikirler var ancak Almanyanın vb. ülkelerin onlarca yıllık deneyimleri var. Bu deneyimleri youtube'dan elektrik motoru nasıl çalışır diye 100 video izlesen kazanabilir misin? Emin değilim belki de kazanmışımdır o deneyimi. 🤣

Bir örnek de ben vereyim o zaman, örnek olarak bir cep telefonu üreten firma kurulsun. İşlemciyi başka yerden alalım, bellekleri başka yerden, montajını başka ülkede yapalım. Sadece tasarımını biz yapıyor olalım.
Maliyeti bize 300$ olsun, biz bunu 350$ fiyatla dünyaya sattığımız an bir katma değer ile satıyoruz demektir.
Buna yerli milli demeyenler oluyor ülkede, yok efendim işlemciyi başka firma üretti bu ürün yerli değil. E kardeşim ürün bizim? 🤣 🤣
Bir şeyler üretemiyorsak bile birleştirip bir ürün ortaya koymalı, buradan para kazanmalıyız.

Ve son olarak kendimize değil, dünyaya hizmet etmeliyiz ki dünyadan da hizmet alabilelim. Adamlar bize iPhone üretiyor, peki biz onlara geri ne veriyoruz? Geriye bir şey vermeyip para vermek söz vermek gibidir. Söz verdikçe sözümüzün değeri azalır arkadaşlar.

Bir örnek de ben vereyim o zaman, örnek olarak bir cep telefonu üreten firma kurulsun. İşlemciyi başka yerden alalım, bellekleri başka yerden, montajını başka ülkede yapalım. Sadece tasarımını biz yapıyor olalım.
Maliyeti bize 300$ olsun, biz bunu 350$ fiyatla dünyaya sattığımız an bir katma değer ile satıyoruz demektir.
Buna yerli milli demeyenler oluyor ülkede, yok efendim işlemciyi başka firma üretti bu ürün yerli değil. E kardeşim ürün bizim? 🤣 🤣
Bir şeyler üretemiyorsak bile birleştirip bir ürün ortaya koymalı, buradan para kazanmalıyız.

Ve son olarak kendimize değil, dünyaya hizmet etmeliyiz ki dünyadan da hizmet alabilelim. Adamlar bize iPhone üretiyor, peki biz onlara geri ne veriyoruz? Geriye bir şey vermeyip para vermek söz vermek gibidir. Söz verdikçe sözümüzün değeri azalır arkadaşlar.
Bu da yerli ve millidir, her şeyi tek başına yapabilecek bir toplum yok dünyada. Türkiye'nin son 10 yılda en büyük ithalat sektörü Araba montajı ve araba yedek parçasıdır, çoğu insan montajı bir gelirden bile saymazken, Türkiye sadece geçen sene 32 Milyar Dolarlık bu alanda ihracat yapmış ve 21 Milyar dolarlık ithalat yapmış. 11 Milyar dolar çok önemli bir miktar. Sen dışarıdan ağır sanayi alıp bunu ülkende işleyip daha üst bir fiyata satıyorsan bu milli ve yerlidir. TOGG projesi desteklenmelidir mesela, yatırımcıyı kaçırırsan her fırsatı tepersin. Akılcı olmak gerekir Türkiye bugün üretim gücünü %100'e çıkarsa diğer ülkeler sabit kalsa bile dünyada ekonomik anlamda ilk 10'a giremiyor. Bazı şeyleri çözebilmenin yolu eğitim ve istihdam ile gerçekleşir, beni işin siyasi tarafı ilgilendirmez, bir iktisatçı olarak önemli olan şeyler istihdamı ve üretimi sürekli kılmaktır, sürdürülebilir bir sanayimiz olursa işte o zaman Türkiye bir noktaya gelebilir. Tekrar söylüyorum dediklerine katılıyorum ve gerçekten çok değerli bir insanı takip ediyorsun, Özgür Demirtaş bu işin piridir.

Bu da yerli ve millidir, her şeyi tek başına yapabilecek bir toplum yok dünyada. Türkiye'nin son 10 yılda en büyük ithalat sektörü Araba montajı ve araba yedek parçasıdır, çoğu insan montajı bir gelirden bile saymazken, Türkiye sadece geçen sene 32 Milyar Dolarlık bu alanda ihracat yapmış ve 21 Milyar dolarlık ithalat yapmış. 11 Milyar dolar çok önemli bir miktar. Sen dışarıdan ağır sanayi alıp bunu ülkende işleyip daha üst bir fiyata satıyorsan bu milli ve yerlidir. TOGG projesi desteklenmelidir mesela, yatırımcıyı kaçırırsan her fırsatı tepersin. Akılcı olmak gerekir Türkiye bugün üretim gücünü %100'e çıkarsa diğer ülkeler sabit kalsa bile dünyada ekonomik anlamda ilk 10'a giremiyor. Bazı şeyleri çözebilmenin yolu eğitim ve istihdam ile gerçekleşir, beni işin siyasi tarafı ilgilendirmez, bir iktisatçı olarak önemli olan şeyler istihdamı ve üretimi sürekli kılmaktır, sürdürülebilir bir sanayimiz olursa işte o zaman Türkiye bir noktaya gelebilir. Tekrar söylüyorum dediklerine katılıyorum ve gerçekten çok değerli bir insanı takip ediyorsun, Özgür Demirtaş bu işin piridir.
TOGG'u araştırdım 3 milyar TL'lik bir yatırım almışlardı dolar 5,5 iken şuan bu yatırım 600 milyon dolarlardan 350 milyon dolarlar seviyesine indi maalesef. Bu arada yerli lityum iyon pil üreticimizden temin edecekler pilleri yani en azından en önemli 2 parça olan motor ve pil arasından pil yerli olacak ona sevindim. Öte yandan Türk malı elektrikli motorlarımız da var ancak bu motorlar mühendislik açısından arabaya uygun olmadığı için mi yetersiz teknolojiye sahip olduğu için mi bilmiyorum yerli otomobilin elektrik motorunu alman firması bosch'tan temin edeceğiz maalesef.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Türk malı lityum-ion pili üretiminde girişimi olan firma ASPİLSAN bu arada.

İthalat tamamen durursa en temel ihtiyaçlarının dışında hiçbir şey alamazsın hatta temel ihtiyaçların bile yarısını alabilmeye başlarsın.

Hocam valla hayal bile edemiyorum tohumu bile İsrail den getiriyoruz. Bunun yerine bazı önlemler alınsa, bazı teşvikler yapılsa 20 yılda durumu oldukça toplamış oluruz.

Yeni konular

Geri
Yukarı