İtopya.com Gigabyte G24F-2 monitörde 2 ölü piksel

Selam,

Gigabyte G24F-2 monitörüm dün geldi 2-3 saat test edebilme fırsatım oldu bu akşam yine bakacağım.

Çok çok ufak 2 ölü piksel gördüm ekranın sol üstünde. Tam karşıdan bakınca bir şey yok hafif sola eğince belli oluyor ama uzaktan değil dibine girince ekranın.
60Hz'den 180Hz e geçiş gayet güzel ama 165Hz 144Hz de geçseydim aynı şeyi hissedeceğime neredeyse eminim siyah kalitesi bayağı iyi netlik filanda tatmit etti gayet incecik çerçeve mükemel bir şey yukarı aşağı inip kalkması güzel ama neden sağa sola sönme veya pivot modu koymamışlar üzücü. Ama onu da amortisörlü monitör tutucu alıp çözmeyi planlyorum...

Daha yeni aldım sonuçta üşen miyim ve stokları var gözükmekte vakit kaybetmeden, değiştirmeli miyim? İtopya internetten almıştım, bana en yakın mağazasında stokda görünüyor orada gidip direk gün içinde halledebilirsem iyi olur aslında.

Başka moniör deneyimlemedeim fakat biraz sanki abartılmış gibi geldi Gigabyte. 60Hz ASUS IPS kullanıcısıyım 180Hz eyvallah renk gamutları kontrast değeri ve Gigabyte kalitesi çok iyi fakat gerçekten değer mi 3400e bilemedim bana kuponla 2700TL'e geldi bu arada. Fakat örnek ASUS'un 165Hz IPS'i 3050TL'ye satıldı (VG249Q1A şu anda da 3100TL) oda bana 2350TL'ye gelecekti. Hatta pivot özellikli 144Hz IPS XG2405-2 modelini de yaklaşık 2400TL'e gelecekti...

Şimdi ben ileriye dönük daha çok değerlenecek bir model aldığıma inanarak ve Technopat forum tavsiyesi ile Gigabyte G24F-2'yi aldım. Eskidende 24 inç kullanıyordum şimdi yine para döktük özellikler katlandı fakat yine 24 aldım... Acaba diyorum 27 mi almalıydım? Ya da bekleyeylim kullanaym, ocak zammından sonra 2.elde güzel fiyata okutup 27inç 2K 144Hz+ IPS mi kovalamalıyım. Ya da amortisörlü tutucu alıp kafam estiğince göre gözüme yaklaştıırım büyük hissederim.

Yani saydığım monitörleri kaç TL'ye alabildiğimi ve modellerini belirttim aralarında en çok prim yapacak olan gerçekten Gigabyte mı? Bugün olan son indirimlerde piyasa fiyatı 3400TL civarında olacak daha iyibir monitör gelme ihtimali varmdıır? Öyle olursa iade geçip direk onu mu almalıyım yoksa bunu çok iyi fiyattanmı kaptım?

Bu arada ekran kartımda Gigabyte 3 fanlı RTX3050 ve markanın kalitesinden çok memnumum sorun çıkmadı aylardır. Ama açık söylemek gerekirse bu çelişkilere düşmemin nedeni derinlerde yatan ASUS fanboy luğudur. :)

Hocam SS atabilir misiniz? Belki bende de vardır ama göremiyorumdur.

Ben mağazasından farklı bir monitör almıştım direkt ölü piksel testi yaptılar. Ölü piksel çıkma durumlarında direkt olarak yenisini veriyorlarmış , çıkanı o markanın fabrikasına geri gönderiyorlarmış. Sorun çözülmezse Outlet ürünü olarak bayilerinde çok daha ucuza satılıyormuş. Aynı yerde 2-3 ölü piksel ya da farklı yerler olmak üzere 3 ölü piksel altına değişim yapmadıklarını söylediler. Bunları Beylikdüzü şubesinden aldığım bilgilere göre söylüyorum. Şansınızı deneyebilirsiniz tabii webden aldığınız için ayrıcalık yapılabilir. En kötü webden iade edip mağazından test yaparak alabilirsiniz fiyat farkı yoksa.

Değişim talep etmelisiniz. Yazdığınız diğer marka-modellerde aklınız kalmasın, aşağı yukarı aynı kaliteyi sunuyorlar.
24" den 27" e geçmek her şeyi değiştirirdi. Model yükselttiğiniz halde boyutta sabit kalmanız kötü veya iyi değil, 24" alıştıysanız oyunlarda sıkıntı yaşamazsınız. Para kasıp 27" 1440p alabilirseniz ona bir şey diyemem. İmkan varsa geçiş yapılır, ileriye dönük olur ama ekran kartınız 2k için yeterli gelir mi bilmiyorum, düşük FPS'de düşük Hz değerlerindeki ghosting durumuna bakılmalı.

Özetle sağına soluna bakıp memnun kaldıysanız devam edin, ama mutlaka değişim isteyin. Hayırlı olsun.

Bu arada, monitörün pivot özelliğinden ziyade hoparlör olmaması en büyük eksisi diyebilirim.

Eve geçip atacağım

Değişim talep etmelisiniz. Yazdığınız diğer marka-modellerde aklınız kalmasın, aşağı yukarı aynı kaliteyi sunuyorlar.
24" den 27" e geçmek her şeyi değiştirirdi. Model yükselttiğiniz halde boyutta sabit kalmanız kötü veya iyi değil, 24" alıştıysanız oyunlarda sıkıntı yaşamazsınız. Para kasıp 27" 1440p alabilirseniz ona bir şey diyemem. İmkan varsa geçiş yapılır, ileriye dönük olur ama ekran kartınız 2k için yeterli gelir mi bilmiyorum, düşük FPS'de düşük Hz değerlerindeki ghosting durumuna bakılmalı.

Özetle sağına soluna bakıp memnun kaldıysanız devam edin, ama mutlaka değişim isteyin. Hayırlı olsun.

Bu arada, monitörün pivot özelliğinden ziyade hoparlör olmaması en büyük eksisi diyebilirim.
Gittim 2 el hoparlör aldım onun için varya. Asus umdan çok alışmıştım.... 20tl ye usb den çalanlar bitane aldım fakat monitöre bağlayıp test edemedim. Sıfırları mahallede sordum 150 - 200.. internette en dip 60t-70 tl..

Şimdi kutusana koyup basıp gidicem itopyaya 10 da kapatıyormuş 1-2 saat de çözerlermi acaba

1669396587996.png
1669396614886.png
1669396639206.png

kesinlike fark edilmiyorlar bu arada ben bilerek isteyerek arayınca gördüm 3 tane sol köşede 1 tane sağ alta 1 tane sağ üste var 5 tanesinden 1tane si uzak tan bakınca belli oluyor diğerleri yok gibi

Son düzenleme:
Bende aldığımda bir problem yoktu bir ay sonra bir tane kırmızı nokta çıktı gitmiyor ne yapmam lazım

1 ay içerisinde bende de 2 ölü piksel oluştu başta tertemizdi bu Kasım indirimlerinde alanlarda bu problem çıkıyormuş firmaya geri gönderdim değişim için bakalim ne diyecekler

Son düzenleme:
Bende aldığımda bir problem yoktu bir ay sonra bir tane kırmızı nokta çıktı gitmiyor ne yapmam lazım

1 ay içerisinde bende de 2 ölü piksel oluştu başta tertemizdi bu Kasım indirimlerinde alanlarda bu problem çıkıyormuş firmaya geri gönderdim değişim için bakalim ne diyecekler
Ne yaptılar hocam?
Eve geçip atacağım

Gittim 2 el hoparlör aldım onun için varya. Asus umdan çok alışmıştım.... 20tl ye usb den çalanlar bitane aldım fakat monitöre bağlayıp test edemedim. Sıfırları mahallede sordum 150 - 200.. internette en dip 60t-70 tl..

Şimdi kutusana koyup basıp gidicem itopyaya 10 da kapatıyormuş 1-2 saat de çözerlermi acaba

Eki Görüntüle 1584078Eki Görüntüle 1584079Eki Görüntüle 1584080

kesinlike fark edilmiyorlar bu arada ben bilerek isteyerek arayınca gördüm 3 tane sol köşede 1 tane sağ alta 1 tane sağ üste var 5 tanesinden 1tane si uzak tan bakınca belli oluyor diğerleri yok gibi
Merhaba değişim yaptılar mı?

Geri
Yukarı