İtopya iademi kabul etmedi

Her zamanki gibi "bilgisi olmadan fikri olan" birçok kişi ortalığı bulandırmış.
Daha önce elektronikten tekstile birçok markada peraken de işletme yönetimi yaptım.
Hem tüketici olarak, hem de işletme yöneticisi olarak tüketici hakem heyetlerinde, tüketici mahkemelerinde davalarım oldu.
Kutuyu nasıl açtığınla ilgisi yok. TK ya göre uzak mesafeli satışlar (internet) 14 gün sorgusuz sualsiz iade hakkın var.
Ürünü Red ettikleri yazı ile birlikte faturanızla tüketici hakem heyetine başvurun. Dava 6 ay kadar sürer sonuç lehinize olacaktır ve kargo masrafınız oldu ise onları dahi firmadan tahsil edeceksiniz.

Bilgili insan geldi :)

Tüketici olarak o kutuyu tamamen parçalasanız dahi sizin iade hakkınıza engel olmaz. Satış sözleşmesindeki ilgili maddeler tüketici kanununda yer alan maddelere aykırı olmadığı ölçüde geçerlidir. Tüketici kanununa göre sizin 14 gün koşulsuz iade hakkınız vardır. Bu hüküm emredici olup satıcı-tüketici arasındaki sözleşme ile bertaraf edilemez. Burada satıcı ürünü kabul etmek zorunda olup, sözleşme maddelerini öne sürüp kabul etmemesi hukuken geçerli değildir. Tüketici hakem heyetine giderek hakkınızı arayabilirsiniz.

Her zamanki gibi "Bilgisi olmadan fikri olan" bir çok kişi ortalığı bulandırmış.
Daha önce elektronikten tekstile bir çok markada perakende işletme yönetimi yaptım.
Hem Tüketici olarak, hem de işletme yöneticisi olarak Tüketici Hakem heyetlerinde, Tüketici mahkemelerinde davalarım oldu.
Kutuyu nasıl açtığınla ilgisi yok. TK ya göre Uzak mesafeli satışlar (internet) 14 gün sorgusuz sualsiz iade hakkın var.
Ürünü red ettikleri yazı ile birlikte faturanızla Tüketici hakem heyetine başvurun. Dava 6 ay kadar sürer sonuç lehinize olacaktır ve kargo masrafınız oldu ise onları dahi firmadan tahsil edeceksiniz.
Çok teşekkür ederim. Hakem heyetine başvurdum. İtopya ile aramda geçen mail yazışmalarını da belge olarak ekledim. Umarım sonuç dediğiniz gibi olur. Benim tahminimce, ürün iade tarihini geçirmek için böyle bir şey yapmışlardı ama ben 14 gün içerinde hakem heyetine başvurdum. Tekrardan teşekkür ederim.

THH sizi hakli gorse bile ben Itopya'nin yanindayim. "Urunu burdan aciniz" yazisi olmasa da bir insan acilacak delik arar, paketi yipratmadan acmaya calisir. Satici olsam bende tekrar satamayacagim, ambalajda ciddi zarar bulunan urunu kabul etmezdim.

THH sizi hakli gorse bile ben Itopya'nin yanindayim. "Urunu burdan aciniz" yazisi olmasa da bir insan acilacak delik arar, paketi yipratmadan acmaya calisir. Satici olsam bende tekrar satamayacagim, ambalajda ciddi zarar bulunan urunu kabul etmezdim.
Ürünü deniyor olmanın da bir maliyeti vardır.
Mesela, mağazalarda teşhir için sunluan PC leri açılmamış kutu fiyatına satmazlar. Bu ticaret yapıyor olmanın gerekliliği. İnternetten sattığı da ona göre de bir kar/zarar payı içerir. Üretici firmalar ile bu yönde anlaşma da yapabilirler.

Tüketici mahkemesinden ayıplı bir ürün ile karar olursa; asla zararları olmaz. Çünkü bunu onlar müşterilerine geri öderken, ürünü de üreticisine iade edip karşılığını geri alırlar.

THH sizi hakli gorse bile ben İtopya'nin yanindayim. "Urunu buradan AC'iniz" yazisi olmasa da bir insan acilacak delik arar, paketi yipratmadan acmaya calisir. Satici olsam bende tekrar satamayacagim, ambalajda ciddi zarar bulunan urunu kabul etmezdim.

İşte o yüzden siz heyet gibi yerlere ulaşamazsınız.

Konuyu sonradan gördüm. Kutuyu açma şekline biraz takılmış insanlar ve üstünden eğlenmişler. İtopya iade konusunda çok zor bir firma. Bunun kutuyla vesaire alakası yok. Bir kere alışverişim oldu. 2 adet fan sipariş ettim. 10 gün sonra iade etmeye karar verip geldiği gibi kutusuna koyup (Gayet normal bir şekilde açılmıştı.) aynen geri yolladım. Aradan 1 hafta geçti ve ürünü bana aynen geri kargoladılar ve iadeyi reddettiler. Böyle firmalar ürün iadelerinde zorluk çıkarırlar. Tavsiyem alacağınız ürün Amazon üzerinde varsa oradan alın. İade konusunda baya yardımcı oluyorlar :) .

Buradaki saniyorum genç arkadaşlar iade koşullarında yazan tekrar satilabilirliği kismini hic bir bilgisi olmadan olduğu gibi düşünüyor. Sen o kadar para ver ram al vs bişey al sonra o bozuk ciksin veya çıkmasın ama kutusu yirtik diye iade edemesin. Böyle bişey söz konusu bile değil. Bu sadece firmalarin tüketiciyi oyalamak, iade surecini burnundan getirmek, iade almamak icin müşteriyi bıktırmaktan ibaret. Senin kutuyu ne şekilde açtığını ister parçala ister makasla düzgünce aç hic bir önemi yok. O parça bozukta çıkabilirdi? Ne yani sen kutuyu parçaladin diye iade edemicek misin. Yok öyle bişey. Tüketici hakem heyetine zamanında gidip faturanla dilekçe veriyorsun ve süreç başlıyor. Ayrıca zaten o kutuyu açtığın zaman hic bir şekilde eski sıfır haline donduremiceksin çünkü o öyle dizayn edilmiş bir kutu değil.

Yeni konular

Geri
Yukarı