İtopya kulaklık iadesi kabul etmiyor

Betalurji

Hectopat
Daha fazla  
4 gün önce İtopya'dan Dell alianware AW920 kulaklığını satın aldım. Bugün elime ulaştı kulaklığı kutusuna zarar vermeden çıkardım ve taktım. Kulaklığı taktıktan sonra kafama inanılmaz bir baskı yaptı ve çok rahatsız etti bu sebeple arayıp iade etmek istediğimi söyledim. İade olamayacağını hijyen nedeniyle ve boyutunu belirttiklerini söylediler. Yaklaşık 7000₺ para verdim ve iade edemiyorum ne yapmam gerek?

Hijyen sınıfı olarak kabul edilen ürünler tekrar satılamayacağı için ambalajı açılıp kullanıldıysa kabul edilemiyor. Bunu belirtiyorlar. Kabul ettiğiniz satış sözleşmesinde de yazmakta. Sizin açınızdan kötü bir durum lakin bir hastalığınız olabilir ve cilde uzun süre temas eden ürününüz sebebiyle başkasına bulaşabilir. Bunu hiçbir firma göze almıyor. Sizin açınızdan da kötü olmuş :(

2.El olarak satabilirsiniz. Aklıma gelen o sadece.

NOT: Kulak üstü kulaklıklar hijyen sınıfına dahil edilmiyormuş aşağıdaki yorumlardan da görebileceğin gibi. Sadece kulak içi kulaklıklar hijyen ürünüymüş. Saçma ama durum bu. İade et, kabul etmezlerse THH ile çözeceksindir.

Son düzenleme:
Tüketici hakem heyetine başvuruyorsunuz, faturanızı, ürün resimlerinizi yüklüyorsunuz. Itopya ile mailleşiyorsunuz maile de aynı şeyi yazarlarsa maili de tüketici hakem heyeti başvurunuza atıyorsunuz. Hepsini yaptıktan sonra isterseniz iadeli taahhütlü kargo olarak ürünü taraflarına gönderebilirsiniz fakat uğraştırır.

Tüketici hakem heyetine başvuruyorsunuz, faturanızı, ürün resimlerinizi yüklüyorsunuz. İtopya ile mailleşiyorsunuz maile de aynı şeyi yazarlarsa maili de tüketici hakem heyeti başvurunuza atıyorsunuz. Hepsini yaptıktan sonra isterseniz iadeli taahhütlü kargo olarak ürünü taraflarına gönderebilirsiniz fakat uğraştırır.

THH'nin lehine sonuç vereceğini düşünmüyorum. Çünkü bu alınmış bir karar. Satış Sözleşmesi ve İade Koşullarında kabul ettiği kısımlarda bunlar açıkça yazılıyor. Aldığına göre kabul de etmiş. Kabul ettiği bir şeyi çiğneyip üründe de ayıp yok iken iade almaması çok normal. Ürün sağlam, arkadaş konforsuz bulmuş.

Konudan bağımsız ürün eğer sıkıntılı olsa THH ile çözerdin. Zira orada sıkıntı ayıplı ürün satılması.
Kulak üstü kulaklık hijyen ürünü sınıfına dahil değilmiş. Bu durumda iade edilebilir.

Son düzenleme:
THH'nin lehine sonuç vereceğini düşünmüyorum. Çünkü bu alınmış bir karar. Satış Sözleşmesi ve İade Koşullarında kabul ettiği kısımlarda bunlar açıkça yazılıyor. Aldığına göre kabul de etmiş. Kabul ettiği bir şeyi çiğneyip üründe de ayıp yok iken iade almaması çok normal. Ürün sağlam, arkadaş konforsuz bulmuş.
Ben olumlu cevap alır demedim? Hakkını bu şekilde arayabilir, Itopya'da belki insiyatif uygulayarak savunmasını yapar veya konuyu kabullenerek iade gerçekleştirir.

Ben olumlu cevap alır demedim? Hakkını bu şekilde arayabilir, İtopya'da belki inisiyatif uygulayarak savunmasını yapar veya konuyu kabullenerek iade gerçekleştirir.

Böyle bir hakkı yok olay o zaten. Beğenmemiş olabilir tamam. Kullandığı zaman o hakkı maalesef kaybolacak/kayboluyor, bunu da daha ürünün parasını ödemeden kabul ediyorsun.

E arkadaş da İtopya'ya belirtmiş. İtopya'da gerekli cevabı vermiş. Söylediğin şeyleri yapması olumlu ya da olumsuz haksız olduğu bir şeyi kurcalamak ve yorulması ile sonuçlanır. Denemek istiyorsa yapabilir, fakat böyle bir hakkı yok. Bunun bilincinde ya olursa mantığıyla yapıyorsa bir şey diyemem. Yapabilir.

THH zaten aldığı kararı çiğneyip iadesi kararına varırsa öyle THH'nin vay haline.
Kulak üstü kulaklık hijyen ürünü sınıfına dahil değilmiş. Bu durumda iade edilebilirmiş. Tuhaf ama gerçek :D

Son düzenleme:
Hijyen sınıfı olarak kabul edilen ürünler tekrar satılamayacağı için ambalajı açılıp kullanıldıysa kabul edilemiyor. Bunu belirtiyorlar. Kabul ettiğiniz satış sözleşmesinde de yazmakta. Sizin açınızdan kötü bir durum lakin bir hastalığınız olabilir ve cilde uzun süre temas eden ürününüz sebebiyle başkasına bulaşabilir. Bunu hiçbir firma göze almıyor. Sizin açınızdan da kötü olmuş :(

2.el olarak satabilirsiniz. Aklıma gelen o sadece.

Hocam öncellikle yanlış bilgilendirmenizi düzelterek hemen konuya girmek istiyorum altını çizerek söylüyorum kulak üstü kulaklıklar hijyen ürünü değildir forumda binlerce kulak üstü kulaklıktan THH gidip de tüketici haklarının kulak üstü kulaklıklara hijyen ürünü demediğinizi görüntüleyebilirsiniz aşağıda bırakacağım iki görsel iki farklı satıcıdan almış olduğum kulkaüstü kulaklıklarının cayma hakkı kapsamında iade ettiğim görsellerdir insanlara yanlış bilgilendirme yapmayınız.

Dosya Ekleri

• Screenshot_20231008_203113_Trendyol.jpg
    Screenshot_20231008_203113_Trendyol.jpg
    86,1 KB · Görüntüleme: 28
  • Screenshot_20231007_140125_MediaMarkt.jpg
    Screenshot_20231007_140125_MediaMarkt.jpg
    64,4 KB · Görüntüleme: 35
Hocam sizin diğer postta attınız mesajlar için diğer postun linkini atacaktım. Ben atamadan fotoğraflarla yapıştırmışsınız bile.

Yeni konular

Geri
Yukarı