İTÜ MTAL Nasıl Bir Lisedir?

Zurich

Kilopat
Şimdi bu liseyi istiyorum, fakat ne kadar bu lise de iyi olurum bilmiyorum. Düşünüyorum fakat direkt üniversitesine geçiş var ise 430 gibi bir puan alıp böyle bir liseye gitmek mantıklı mı? Lisesinden mezun olup üniversitesine direkt geçiş mi oluyor?
Bilişim bölümünü istiyorum.

Teknik bölümü varsa gidilebilir bence. Ama ben teknik değil, meslek öğreneceğim derseniz sizin tercihiniz. Tekniğin ne olduğunu bilmiyorsanız; belli bir ortalama puanına ulaşarak geçtiğiniz meslek programı. Bu programda sayısal derslerinizin sayısı değişmez. Üniversiteye yöneliktir. Meslek ders saatleri azdır. En fazla 18 saat meslek dersiniz olur.

Meslek dalında kalırsanız 30 saat veya daha fazla meslek dersi görürsünüz. Kültür dersleriniz az olur. Meslek öğretme amacı öndedir. Ben tekniğe gitme tarafındayım. Ben teknik bölümündeyim ve olduğum bölümde mutluyum.

Teknik bölümü varsa gidilebilir bence. Ama ben teknik değil, meslek öğreneceğim derseniz sizin tercihiniz. Tekniğin ne olduğunu bilmiyorsanız; belli bir ortalama puanına ulaşarak geçtiğiniz meslek programı. Bu programda sayısal derslerinizin sayısı değişmez. Üniversiteye yöneliktir. Meslek ders saatleri azdır. En fazla 18 saat meslek dersiniz olur.

Meslek dalında kalırsanız 30 saat veya daha fazla meslek dersi görürsünüz. Kültür dersleriniz az olur. Meslek öğretme amacı öndedir. Ben tekniğe gitme tarafındayım. Ben teknik bölümündeyim ve olduğum bölümde mutluyum.
Hocam okul 3 bölüme alım yapıyor. Bilişim 420 puan, elektronik 400 puan, denizcilik 390 puan. Her birinden 30 toplam 90 kontenjan alıyorlar. Mesleki teknik Anadolu lisesi. Şu anlık kendimi lisede yazılım alanında geliştirmek, ve yazılım mühendisi olmak istiyorum. Bu lisede de bilişimi seçeceğim. İlk yıl 1 yıllık hazırlık ingilizce dersi alıyorlar. İngilizceye ağırlıklı bir lise. Hocalar adı mesleki olsa bile mesleki bir okul değil diyorlar. Vizyonları üniversiteye liseden başlamak yani liseden teknisyen üniversitede uzmanlaşmak. Okul mesleki ve teknik Anadolu lisesi.

Öyleyse senin için güzel bir fırsat. 1 yıllık hazırlığı kaçırmazdım şahsen. Hazırlık süresince de yazılıma başlayabilirsin. Pyhton veya C öğrenmeye de başlayabilirsin şimdiden. Veya başka diller olabilir.

Öğretmenlerin de sana yardımcı olacaktır. Yolunu bozma. Başarılar dilerim.

Öyleyse senin için güzel bir fırsat. 1 yıllık hazırlığı kaçırmazdım şahsen. Hazırlık süresince de yazılıma başlayabilirsin. Pyhton veya C öğrenmeye de başlayabilirsin şimdiden. Veya başka diller olabilir.

Öğretmenlerin de sana yardımcı olacaktır. Yolunu bozma. Başarılar dilerim.

Bakalım hocam 420 puan tuttursam hayatım için dönüm noktası olacak. Bursluluğuda kazanırsam çok güzel olur. Dediğiniz gibi 1 yıl hazırlıkta öğrenmeye çalışıcam. Zaten okul bilişim dersinde veriyor. İlerlerde kendi yazılım şirketi veya teknolojik ürünleri üreten bir firma açmak istiyorum. Onun haricinde ingilizcemi çok geliştirip üniversiteyi bitirdikten sonra yurtdışında çalışmak. Oradaki birikimler ile firma açmak.

Okul he ne kadar önemli olsa da daha önemli olan lise ve üniversite hayatımızda hayallerimiz, hedeflerimiz, çalışmalarımız, konfor alanımızdan ne kadar çıktığımız ve seçtiğimiz arkadaşlarımız bizleri ileriye taşıyacak, mutlu ve huzurlu kılacaktır. Bana göre başarının yüzde 75 kişide, yüzde 25'i okuldadır.

Şimdi bu liseyi istiyorum, fakat ne kadar bu lise de iyi olurum bilmiyorum. Düşünüyorum fakat direkt üniversitesine geçiş var ise 430 gibi bir puan alıp böyle bir liseye gitmek mantıklı mı? Lisesinden mezun olup üniversitesine direkt geçiş mi oluyor?
Bilişim bölümünü istiyorum.
Şu an tüm liseler üniversiteye yerleşmede eşit (MTOK hariç)
İTÜ MTAL'de Hazırlık, 9. ve 10. sınıflarda mesleki gelişim, 11. ve 12. sınıflarda HEDEF İTÜ (YKS) ağırlıklı çalışıyoruz. İTÜ MTAL olarak öğrenci, öğretmen, veli, yönetim, sektör ve basın ile el ele vermemiz neticesinde çalışmalarımız daha güçlü oluyor.
Okulumuzda 25'i sosyal olmak üzere 100 civarında takım bulunmaktadır. Ahilik kültürü çerçevesinde usta-çırak ilişkisi ve kardeşlik duyguları ile milli ve yerli üretim için sizlerle daha güçlü bir ekosistem oluşturuyor. Okul ile ilgili güncel bilgilere ve duyurulara;

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI İSTANBUL / BEŞİKTAŞ / İstanbul Teknik Üniversitesi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

genel bilgilere;

http://www.itumtal.com/belgeler/

adresinden ulaşabilirsiniz.

Geri
Yukarı