IWAGUMI Akvaryum Nasıl Yapılır?

Hocam konunuzu okudum. Bence akvaryum tercihiniz çok küçük. En azından 50/60 cm uzunluğunda kurarsanız siz daha rahat edersiniz. Çünkü küçük akvaryumun bakımı cidden zor oluyor. Alan çok kısıtlı olduğu için. Ayrıca tek balıktan fazlasını bence kaldirmaz. Bende uzun araştirmalar sonucu geçen ay 35x25x20 boyutlarında kurdum. Şimdi pişman oldum. Bence akvaryum boyutunu bir daha gözden geçirin. Sadece öneri.

Şu şekilde yaptım bende. Taşları bilemeden büyük almışım. Bitkileri de internetten temin ettim. Bence çok küçük.

Bu arada dediğiniz bitki için karbondioksit çok büyük bir ihtimalle şart gibi gözüküyor. CO2 olmazsa bitkiniz gelişmez ve akvaryum tabanını halı gibi kaplamaz malesef. Ben atakanpetshoptan temin ediyorum bitkileri. Dediğiniz bitki mevcut şuan. Açıklamasında da zaten CO2 ve ışık gereksinimi yüksek bir bitki yazıyor.
Monte Carlo için CO2 çok gerekli değil tabiki gelişiminde fark olacaktır lakin olmasada olur.

İlgilendiğiniz için öncelikle teşekkür ederim. Tuğkan abi yani Karınca Çiftliğim kanalındaki abinin Iwagumi akvaryumunun boyutunun aynısını yapmak istediğim için bu boyutu aldım. Akvaryum boyutu olarak aynısını yapmak istedim içindeki şeyler farklı olacak tabikide. Işığı hallederim masa lambası ile yüksek Kelvin ve watt`lık ampul alırsak iyice hızlı olur bitkinin dağılışı ve balıkların alışması -karınca çiftliğim kanalından izlediklerimle diyorum bunu- ben ilk akvaryumumu yapacağım için güzel gözüksün istiyorum ki daha çok uğraşmak isteyim ve şevkleneyim. Videodaki akvaryumun ekran görüntüsünü atayım.
Eki Görüntüle 1612950
Bu ilk kez yapan birisi için küçük mü bilmiyorum gerçi çok büyük olabilir sorun yok boş bir oda var oraya kuracağım yer olarak sorun yok, ilk kez yapan birisi olacağım için o dengeyi kurmakta zorlanacağımı düşünüyorum. Peki sizce önerdiğiniz boyut var mıdır? Ve CO2`yi nasıl sağlayacağım? Yani pahalı bu gaz diye biliyorum. O2 sağlamak fazla pahalı değil internette 100-150 TL`ye bulunuyor. Balık olarak karar vermedim gösterişli bir şey arıyorum zaten ve bitki olarak monte carlo yapacağım izlediğim kanalda bunu yapıyor değişini yapmak istemiyorum izlemeden yapmak istemiyorum yani.
Açıkçası betta yapacaksanız iç filtre yerine pipo daha iyi olur. Pipo daha az akıntı yapar lakin görünüşü pek hoş değildir. Taşların arkasına falan saklayabilirseniz güzel olur.

Oksijen sağlamak zor değil. Pipo filtre veya şelale filtre alırsınız su yüzeyi birazcık hareketli olursa zaten oksijen sağlanıyor. Tabi küçük tanka kesinlikle iç filtre alma. Hatta büyük tank alırsan bile alma.
Karbondioksit tarafı çok masraflı oluyor. Bunun gazı, regülatörü, vanaları, borulari vs baya masraflı. DIY CO2 sistemi kuranlar var ama efektif mi bilmiyorum. Fazla CO2 den hem bitkiler hem balıklar zarar görüyor diye biliyorum. CO2 kısmını detaylıca araştırmak gerekiyor. Dediğim gibi monte carloya gerçekten CO2 gerekiyorsa gelişmez bitki.

Planlama önemli akvaryum hobisinde. 10-20 litrelik akvaryuma zaten Bettadan başka ne olur bilmiyorum. Lepistes olmaz çünkü çok çabuk çoğalıyorlar. Japon olmaz akvaryum bitkili olacağı için zarar veriyorlar. Betta bence seversiniz. Cok durgun balık değil. Benimki çok hareketli, suya elimi yaklastirinca parmağıma zıplıyor o derece hareketli. Ama bettalarin sıkıntısı da ışıktan cok rahatsız oluyorlar. Işık biraz güçlüyse kayaların arasinda oylece duruyor. Loş ışıkta da kum üstü bitkileri ne kadar gelişir bilmiyorum.

Tavsiyem biraz büyük akvaryum alın. 50-60 litre olacak şekilde. Yerim var diyorsunuz zaten. Hem bitki yerleştirmek budamak vs cok daha kolay olur sizin için. 50-60 litre olduğunda bakabileceğiniz balık çeşitleri de artıyor.
İyice araştırıp planlayın. Akvaryum hobisi ciddi anlamda göründüğü kadar kolay değil.
Hocam 50-60 litre çok büyük ya. Okadar büyük bir şeye bakabilir miyim bilmiyorum. Büyük bir akvaryuma bakmaktan korkuyorum yani tabiki daha rahat falan. Peki 25-30 litrelik bir akvaryumun boyutu ne olabilir? Bettalar ışıktan rahatsız oluyorsa monte carlo etrafa yayılmaz ki yani zaten karınca çiftliğimdeki videoda boşluk bırakarak koyuyordu ki kendileri yayılsın diye. Sade çok ayrıntılı içimde çok farklı şeyler olmayacak ilk kez yapacağım için cahilce olacağı için biraz daha iyi yönetmek istiyorum alanı.

Monte Carlo için CO2 çok gerekli değil tabiki gelişiminde fark olacaktır lakin olmasada olur.

Açıkçası betta yapacaksanız iç filtre yerine pipo daha iyi olur. Pipo daha az akıntı yapar lakin görünüşü pek hoş değildir. Taşların arkasına falan saklayabilirseniz güzel olur.
Hocam görünüş önemli benim için biraz. Sanırım betta balığından vazgeçmem gerekecek, istediği şeyler fazla gibi. Zaten tuğkan abinin videosunda sıvı gübreler kullanıyordu fakat bu zamanlarda çok paradır. Sadece oksijen kullanarak monte carlo yayılabiliyor mu? Akvaryuma suyu koyarken sıkıntı olacak gibi bitkiler açısından. Sıcaklığını nasıl sağlayacağım akvaryumun? Tuğkan abi 25 derecede tutuyordu akvaryumu bir etken olmalı 25 derecede durması için yoksa düşer kendi kendiliğinden. Hocam ya şimdi kararsız kaldım. Arkadaş büyük akvaryum yap diyor daha kolay olur içindeki yönetim diyor haklıda 25 litre ne kadar akvaryum istiyor bilmiyorum ama içini yönetmek isterim dizayn etmek falan. Monte carlonun yeri kaplamasını isterim sade bitki çünkü, birde yosun çıkar mı korkusu var. Ne balığı seçeceğime karar vermedim gönlüm bettada çünkü çok güzel görünüyor arkadaşın dediği gibi hareketliymiş fakat güneşi sevmiyor. Karbondioksit kullanmayacağım için monte carlolar hızlı gelişemicek ve ışıkta kullanamayacağım saklanacaklar. Küçük akvaryum olursa pipo kötü gözüküyor diyorsunuz ben görüntüye önem veriyorum. Hepsi birbiri ile zıtlaşıyor. Bu iş cidden emek istiyormuş, girmeden anladım bunu ama yapmak istiyorum ciddi anlamda.

Son düzenleme:
Hocam litreden bağımsız soyleyeyim o zaman. 50x30x25 şeklinde 37 litrelik işinizi görür sizin anladığım kadarıyla, veya 35x35x35 şeklinde 40 litre kare geniş bir akvaryum da olur. Akvaryum uzunluğu ve genişliği rahat kurulum ve bakım demek zaten.
Zaten 20-50 litre aralığında küçük boy sıvı gübre veua normal gübre, bakteri kültürü, ihtiyaç olursa su düzenleyici alirsaniz uzun süre sizi götürür. Tabi hepsi masraf. İlk kurulum masraflı oluyor ama sonra pek bir masrafı yok akvaryumun.
Sıcaklığı ayarlamak içinde akvaryum isiticisina ve gözlem için termometreye ihtiyaciniz var.

Yukarıda dediğim ölçülere yakın alırsanız zaten betta harici baliklarda bakilabilir.
Önce bi akvaryumunuzu alın. Zaten monte carlo istiyorsunuz. Baliksiz şekilde kurun akvaryumunu. Akvaryum oturduktan sonra zaten alicaksiniz balığı. Azot döngüsünün oturması gerekiyor önce buda zamanla oluyor. (Bakteri kültürü ile hizlandirilabilir). Azot döngüsü oturmadan yani akvaryumu kurduğunuz ilk 1 hafta 10 gün balık kesinlikle atmayin içine. Yoksa ölürler.
Pipo filtreyi aslında arkadaşın dediği gibi taşlarin arasına saklarsınız hem kötü görüntü ortadan kalkar ve aradan çıkan hava kabarcığı güzel görüntü oluşturabilir.
Ben küçük bir şelale filtre kullanıyorum. Bu filtrede akvaryum camina tutunmuş şekilde duruyor.

Son düzenleme:
Hocam litreden bağımsız soyleyeyim o zaman. 50x30x25 şeklinde 37 litrelik işinizi görür sizin anladığım kadarıyla, veya 35x35x35 şeklinde 40 litre kare geniş bir akvaryum da olur. Akvaryum uzunluğu ve genişliği rahat kurulum ve bakım demek zaten.
Zaten 20-50 litre aralığında küçük boy sıvı gübre veua normal gübre, bakteri kültürü, ihtiyaç olursa su düzenleyici alirsaniz uzun süre sizi götürür. Tabi hepsi masraf. İlk kurulum masraflı oluyor ama sonra pek bir masrafı yok akvaryumun.
Sıcaklığı ayarlamak içinde akvaryum isiticisina ve gözlem için termometreye ihtiyaciniz var.

Yukarıda dediğim ölçülere yakın alırsanız zaten betta harici baliklarda bakilabilir.
Önce bi akvaryumunuzu alın. Zaten monte carlo istiyorsunuz. Baliksiz şekilde kurun akvaryumunu. Akvaryum oturduktan sonra zaten alicaksiniz balığı. Azot döngüsünün oturması gerekiyor önce buda zamanla oluyor. (Bakteri kültürü ile hizlandirilabilir). Azot döngüsü oturmadan yani akvaryumu kurduğunuz ilk 1 hafta 10 gün balık kesinlikle atmayin içine. Yoksa ölürler.
Pipo filtreyi aslında arkadaşın dediği gibi taşlarin arasına saklarsınız hem kötü görüntü ortadan kalkar ve aradan çıkan hava kabarcığı güzel görüntü oluşturabilir.
Ben küçük bir şelale filtre kullanıyorum. Bu filtrede akvaryum camina tutunmuş şekilde duruyor.
Hocam 50x30x25 dediğiniz şeyi gözüm kestirdi ve 37 litre dediğiniz şey toprak konulmamış hali sanırım bide ona 2 kilo toprak gitse 35 litre su yeri kalıyor. Bu dediğiniz şeylerin linkleri varsa veya internette ucuza kaliteli bildiğiniz şeyleri atar mısınız? Haklısınız ben balık konusuna fazla taktım, ekosistem tamamen oturunca almak daha mantıklı. Akvaryum ısıtıcısı 150-200 TL arası bulunuyor, termometre ise 30-40 TL`ye internette var fakat bunu internet harici bir yerden alınıyor mu? Akvaryuma özel gibisinden bir ayrılma var mı? Eğer yoksa internetten ortalama 220-250 TL arasında ısıtma işlemini tamamlayabiliyoruz. Azot döngüsü için bakteri kültürü ilacını siz gene önerirsiniz internette bayağı bir marka var hangisi iyidir bilmiyorum. Pipoyu tamam saklamak için taş kullanılabilir, pipo dediğiniz şey pil ile mi çalışıyor? Yani taşlara saklayacaksınız dediniz ozaman pipo akvaryumun taşlarının arasında olacaksa bir kablo geçiyorsa kötü durur fakat şeffaf kablo ile elektrik aracılığı ile çalışıyorsa birşey farketmez. Taşları nereden bulabilirim? Ekosistemi bozacak taş var mı bilmiyorum fakat akvaryuma özel taş var mıdır? Bu arada 50x30x25 almaya karar verdim o daha rahatmış görsellerden inceledim. Şelale filtrede olabilir dekor ve görünüşe önem verdiğim için 50 TL 60 TL fazla gitsin sorun olmaz, kötü duracağına fazla para verip iyi görüneni alma tercihindeyim. Bir de hangi kumu önerirsiniz?

Ben kumları,bitkileri, taşları diğer malzemeleri internetten Atakanpetshoptan aldım. Çok çeşit bitki bulunuyor bu sitede. Bettamarketim sitesinede bakabilirsiniz. Mağazasından bazi ürünleri buradan almıştım. Ben Seachem marka aldım sıvı ürünleri. Sıkıntı çıkmadı.
Pipo filtre kullanmadım, görmedim de gerçekte. Ama internetten baktığımda pipo filtreye hava motoru bağliyorsunuz sanırım. Bu adını söylediğim sitelerde taşlarin bitkilerin ve diğer ekipmanlarin özellikleri hep yazıyor. Akvaryuma renkli boyalı taşlar harici herşey olur sanırım. Tabi bazı taşlar ph değiştirebilir mi o kadarını bilmiyorum.

Ben kumları,bitkileri, taşları diğer malzemeleri internetten Atakanpetshoptan aldım. Çok çeşit bitki bulunuyor bu sitede. Bettamarketim sitesinede bakabilirsiniz. Mağazasından bazi ürünleri buradan almıştım. Ben Seachem marka aldım sıvı ürünleri. Sıkıntı çıkmadı.
Pipo filtre kullanmadım, görmedim de gerçekte. Ama internetten baktığımda pipo filtreye hava motoru bağliyorsunuz sanırım. Bu adını söylediğim sitelerde taşlarin bitkilerin ve diğer ekipmanlarin özellikleri hep yazıyor. Akvaryuma renkli boyalı taşlar harici herşey olur sanırım. Tabi bazı taşlar ph değiştirebilir mi o kadarını bilmiyorum.
Bitki olarak karar verdim bakması kolaymış ama arkaya güzel gözüksün diye birşeyler bakabilirim. Kum olarak ne önerirsiniz peki? Hangisi daha iyi olur monte carloya? Tamamdır bakacağım o sitelere.

Kum hakkında pek bir bilgim yok malesef. Ben akvaryum aldıktan sonra öğrendim bir çok şeyi. Yani çok geç olmuştu. Bitki kumlarinin içinden çıkamadım. Biraz büyük akvaryum kuracaktim bende çünkü 35 cmlik akvaryum çok küçük geldi. 50-60 cm bitkili akvaryum bende kuracağım ama askiya aldım şimdilik.
Benim bu küçük akvaryumumda altta silis kum, üstünde hagen var. Taşlarda lav kayası. Adını bilmediğim bi bitki var uzun yapraklı. Bu bitki baya büyüdü hatta kökünden alıp iki adet fidan dikmiştim başka yerlerde. Onlarda büyüyor.
Monte Carlo için hangi kum olur bilemem malesef. Kum konusunu bilgili birine sormakta fayda var veya internette araştırıp bulabiliriz.

Kum hakkında pek bir bilgim yok malesef. Ben akvaryum aldıktan sonra öğrendim bir çok şeyi. Yani çok geç olmuştu. Bitki kumlarinin içinden çıkamadım. Biraz büyük akvaryum kuracaktim bende çünkü 35 cmlik akvaryum çok küçük geldi. 50-60 cm bitkili akvaryum bende kuracağım ama askiya aldım şimdilik.
Benim bu küçük akvaryumumda altta silis kum, üstünde hagen var. Taşlarda lav kayası. Adını bilmediğim bi bitki var uzun yapraklı. Bu bitki baya büyüdü hatta kökünden alıp iki adet fidan dikmiştim başka yerlerde. Onlarda büyüyor.
Monte Carlo için hangi kum olur bilemem malesef. Kum konusunu bilgili birine sormakta fayda var veya internette araştırıp bulabiliriz.
Haklısınız. Biraz daha araştırma yapmam lazım bu konuda. Ben AtakanPetshop`tan sepete koyduğum şeyleri atayım, eksik varsa söyler misiniz.
1671973126455.png

Anlayamadığım birşey var. Termometreyi aldım o sıcaklığı ölçecek. Pipo filtresi yani 85 liralık olan oksijen üretiyor. Alttaki bitki gübresi diğeri bakteri kültürü -ayrıntılarını okuyacağım hepsini detaylı öğrenmek istiyorum almadan önce- ve gözüme kestirdiğim rastgele bir kaya. Daha alınacak bir şey var mı? Üretim filtresinin görevi oksijen üretmek ise sıcaklığı nasıl aynı derecede tutacağım onun aletini bulamadım ve suyu hangi malzeme temizleyecek bilmiyorum.

Akvaryumun sıcaklığı ayarlamak için ısıtıcı alman gerekiyor. Isıtıcı sekmesinde bulabilirsin. Ama bu mağaza markalı ürünler satıyor. Fiyatları biraz pahalı. Isıtıcıyı seçerkende alacağın akvaryumun hacmine göre watt değerleri değişiyor. Yani küçük bir akvaryuma 100 wattlık ısıtıcı fazla gelir gibi. Açıklama kısımlarında kaç litreye kadar işe yarar diye yazar.

Pipo filtrenin yanında ayrıca hava motoru alman gerekiyor. Bu filtre hava motoru ile çalışıyor. Hava motoru filtrenin içine hava basıyor, bu hava yukarı doğru çıkarken süngerin içinde akım (su akımı) oluşturuyor. Bu akıma sürekli yeni su dahil oluyor ve sudaki biyolojik pislikler ve süngerin yakınlarına gelen büyük pislikler süngere yapışıyor. Suya eklediğin bakteri kültürü ile ve suyun kendisinden oluşacak bakteriler bu süngere yerleşiyor ve su bu şekilde biyolojik olarak temizleniyor. Sende haftalık olarak dip çekimi yapman, etrafta gördüğün pislikleri kendin alman gerekiyor.

Geri
Yukarı