İyi bir CV'nin PDF uzantılı dosyada olması şart mı?

Egid Dikmen

Hectopat
Yer
Mersin
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Macbook Pro 16" M1 Pro Silver
Meslek
Ağa/Paşa
Merhaba aklımda bir CV tasarımı var ancak bunu gerçekleştirecek yeterli Microsoft Word bilgisine sahip değilim bu yüzden Figma ile bir CV tasarlamak istiyorum ancak absürt mü kaçar diye düşünüyorum. Bu CV yurtdışındaki yazılım şirketlerine gönderilecek Erasmus+ kazandığım için yurtdışındaki şirketlere staj amacıyla mailler atacağım ve bunu kullanacağım o yüzden karasız kaldım. Figma ile JPG yapsam daha sonra MacOS'un hızlı eylemleri ile bunu PDF yapsam olur mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Eğer grafik tasarımcısı değilseniz yaratıcı bir CV yapmaya çalışmayın. Bunun standart bir şablonu var şimdi adını unuttum ama en yaygın olanı. Düz, siyah beyaz, görselsiz. PDF'i JPG'den çevirirseniz PDF dosyasındaki yazıları onları otomatik tarayan sistemin okuyamaması ihtimali var, buna dikkat edin. Yazıların seçilebildiği bir şey olmalı.

Eğer grafik tasarımcısı değilseniz yaratıcı bir CV yapmaya çalışmayın. Bunun standart bir şablonu var şimdi adını unuttum ama en yaygın olanı. Düz, siyah beyaz, görselsiz. PDF'i JPG'den çevirirseniz PDF dosyasındaki yazıları onları otomatik tarayan sistemin okuyamaması ihtimali var, buna dikkat edin. Yazıların seçilebildiği bir şey olmalı.
Fazla cafcaflı cv tasarımları güzel değil bence, hele akademik olarak kullanılacaksa. Akademik CV şablonları var, bu şablolanları Canva gibi yerlere yükleyip düzenleyebilirsniz.
Sizlere katılıyorum fazla görsel düzenleme bulunan cvler amacından sapıyor bu yüzden elimden geldiğince sade yapmaya ve bilgileri normal baloncuklar içine koymaya çalışıyorum. Oluşturduğum proje A4 büyüklüğünde çıktıyı pdf yapacağım sizce iptal edip word den mi yapmalıyım yoksa görseldeki sorun olmaz mı?
Bu arada sizce boy kilo yaş gibi bilgiler de olmalı mıdır yoksa sadece yeteneğe mi bakarlar?
Ekran Resmi 2022-12-27 23.20.25.png

Naçizane tavsiyem, yapmayın. Bu bile sade değil. Şu gösterdiğiniz CV’ye hiç gerek yok hatta negatif. Fotoğrafınızı zaten koymayın, boy, kilo falan da koymayın kesinlikle. Türkiye’de belki koyuluyordur bunlar (sanmıyorum) ama ABD ve Batı Avrupa’da bunlar standart olarak CV’de yer almıyor. Kendi CV şablonunuzu oluşturmaya çalışmayın. En iyi ihtimalle can sıkıcı bulunur, en kötü ihtimalle de otomatik bunların üstünden geçen sistemin kafasını karıştırıp hiç kimse CV’nizi görmeden sizi eler.

Aradığım şablonu buldum, en standardı budur. Bunu kullanın.

Naçizane tavsiyem, yapmayın. Bu bile sade değil. Şu gösterdiğiniz CV’ye hiç gerek yok hatta negatif. Fotoğrafınızı zaten koymayın, boy, kilo falan da koymayın kesinlikle. Türkiye’de belki koyuluyordur bunlar (sanmıyorum) ama ABD ve Batı Avrupa’da bunlar standart olarak CV’de yer almıyor. Kendi CV şablonunuzu oluşturmaya çalışmayın. En iyi ihtimalle can sıkıcı bulunur, en kötü ihtimalle de otomatik bunların üstünden geçen sistemin kafasını karıştırıp hiç kimse CV’nizi görmeden sizi eler.

Aradığım şablonu buldum, en standardı budur. Bunu kullanın.
Bu Latex ile yazılmış sanırım. Benim CV'm de bu şekilde. Latex ile yazılan CV'ler harika oluyor. Hem boyut olarak çok küçük oluyor, hem de çözünürlük sıkıntısı olmuyor. Aynı zamanda yazı fontları, büyüklükleri ve yerleşimleriyle çok profesyonel görünüyor. Latex Miktex ile oluşturmuştum ben kendi CV'mi.

Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim daha sade bir cv hazırlıyorum ve zaten figmada bulanıklık sorunu yaşadım word üzerinden tasarlıyorum şuanda.

Yeni konular

Geri
Yukarı