İyi derecede bildiğiniz diller

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Kürt sorunu siyasi bir sorun değil, milli bir sorundur.
Siyasi tartışmaya zaten girmem, bazı kimselerin kendi çıkarları için kurulan ve insanları bölen partileri tutmam.
Bu arada imzamı okursan sevinirim.
Kürtçe'yi, Kürt'leri inkar ederek milliyetçilik yaptığını mı sanıyorsun?
Yoksa Kurtuluş savaşından beri var olan bir milleti yok sayarak, asıl bölücülüğü sen mi yapıyorsun?

Bunları ben yazmadım herhalde.
İmzanı yazdığın günden beri sevinebilirsin ayrıca Atatürk'ü kendi siyasetine karıştırdığın içinde ayrıca üzgünüm.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sercan, Antalya'lı, Çanakkale'li komutan bile doğu da Kürt'çe konuşuyor.
Yöre halkı ile anlaşamaz ise orada görev yapamaz.
Bilip bilmeden konuşmuyoruz da, sen anlamadan konuşuyorsun.
Anlaman için daha açık yazayım.
Doğuda çalışan, resmi, askeri görevini yapan veya kamu kurumunda çalışan bir çok kişi Kürtçe biliyor.
Bu insanların ana dili Kürtçe demedim.

Evet kürtçe biliyor. Fakat bu konuştukları manasına mı geliyor?

Neyse konu dışına çıkmayalım. Japonca konuşan var mı? :D

Yöre halkı ile anlaşamaz ise görev yapamaz orada diyorsunuz da,
oranın Kürtlere ayrıldığını da ne kolay yediriyorsunuz bize. Bu demek oluyor ki, Türkçe biliyorsan ve Kürtçe bilmiyorsan doğunun kapıları sana kapalı. Alın ayırdınız bizi birbirimizden, az evvel arkadaşa kızıyordunuz.

Hepimiz 'Türkiye'de yaşıyoruz ve 'Türkiye Cumhuriyeti' vatandaşıyız. Bizi birbirimize bağlayan bağlar var. Her ne kadar bir kısmımız o savunulan ''dil'' yüzünden sonumuzun geleceğini bilmese de bu bağlar var işte. Bilmem anlatabildim mi.

Hiç bir dil bir ülkenin sonu olmaz. Sizin gibi düşünenler bu ülkenin sonunu getirir.
Türk'üz adı altında bölücülük yapılmasa sorun kalmayacak.
Kimse Türk olduğunu inkar etmiyor, eden vatan hainidir.
Kürtçe konuşanları, Türk'lüğünü inkar ediyormuş gibi göstermeye çalışmayın.

Bölücü, terörist vatan haini arıyorsanız meclis tv'yi açın.
Doğuda ki nenem dedem terörist değil.

- - - Güncellendi - - -

Yöre halkı ile anlaşamaz ise görev yapamaz orada diyorsunuz da,
oranın Kürtlere ayrıldığını da ne kolay yediriyorsunuz bize. Bu demek oluyor ki, Türkçe biliyorsan ve Kürtçe bilmiyorsan doğunun kapıları sana kapalı. Alın ayırdınız bizi birbirimizden, az evvel arkadaşa kızıyordunuz.

Başka tarafa çekiyorsun, git bakalım mezraya. Malesef okuyamadığı için, köyden çıkamadığı için Türkçe konuşmayı bilmeyen insanlarımız var.
Doğu da görev yapan personelin Kürtçe'yi öğrenmesi kendi insaniyeti ve görev aşkıdır.

Siz dil üzerindeki bu ısrarınız ve ezik kompleksiniz olmasa, önce bunu hazmedebilseniz bu ülke bölünmez evelallah. Dili, Kürtçe'yi dayatan sizsiniz sonuçta.

Elazığ'lıyım, Kürtçe bilmiyorum, parti tutmuyorum ama Türk'lüğünü inkar etmeyen her bireyi savunuyorum.
Siz hepsine vatan haini gözü ile bakmaya devam edin. Gelmiş burda çoluk çocuk ile tartıştığım şeye bak. :D
Salağım ben, salaklığımın cezasını istiyorum. :D Yapıştırın cezayı.

- - - Güncellendi - - -

Siz dil üzerindeki bu ısrarınız ve ezik kompleksiniz olmasa, önce bunu hazmedebilseniz bu ülke bölünmez evelallah. Dili, Kürtçe'yi dayatan sizsiniz sonuçta.

Resmi olmayan Kürtçe ve Lazca'yı sen inkar mı ediyorsun?

Bizi hali hazırda birbirimize bağlayan bağlar varken (Türkçe), bunları kaldırıp başka bir dil sokamazsınız aramıza. Ben üzülüyorum arkadaşım, bir Kürt arkadaşıma bir şey deyip anlaşılmadığım zaman. Unutma ki biz Kürtçe konuşup kendimizi anlatmak zorunda değiliz ama Kürtçe bilenler Türkçe konuşmak zorunda bizimle. O 'dil'i biz yaratmadık. Buyurun savunduğunuz dili şu an bir yana bırakın. O sizi sadece o bölgede anlaşılır kılar, gidin orada savunun o 'dil'i.

- - - Güncellendi - - -

Çoluk çocuk derken dikkatli olmanızı tavsiye ederim. Hepimiz bireyiz elhamdülillah.

Bizi hali hazırda birbirimize bağlayan bağlar varken (Türkçe), bunları kaldırıp başka bir dil sokamazsınız aramıza. Ben üzülüyorum arkadaşım, bir Kürt arkadaşıma bir şey deyip anlaşılmadığım zaman. Unutma ki biz Kürtçe konuşup kendimizi anlatmak zorunda değiliz ama Kürtçe bilenler Türkçe konuşmak zorunda bizimle. O 'dil'i biz yaratmadık. Buyurun savunduğunuz dili şu an bir yana bırakın. O sizi sadece o bölgede anlaşılır kılar, gidin orada savunun o 'dil'i.

Ben de o dili bilmiyorum.
Ama Türkçe bilmiyor diye suçlamayın, bir turistmiş gibi bakın.
Bak ne güzel dedin, keşke doğuda okul sayısı artsa, ana dilleri olan Türkçe'yi öğrenseler.
Ben demedim ki Kürtçe resmi dil olsun, okullar da Kürtçe eğitim verilsin diye.

Kürtçe, Lazca diye diye bizi ayırmayın diyorum. Resmi olmayan bir birikimi savunmayın öyleyse. Şu an yaptığınız tehlikeli bir şey. Bugün dil verirsin yarın bir bakmışsın doğu bizim değil. O zaman herkes rahatça konuşur dilini değil mi?

- - - Güncellendi - - -

Tamam Mirkan arkadaşım, sorun yok. :)

Kürtçe, Lazca diye diye bizi ayırmayın diyorum. Resmi olmayan bir birikimi savunmayın öyleyse. Şu an yaptığınız tehlikeli bir şey. Bugün dil verirsin yarın bir bakmışsın doğu bizim değil. O zaman herkes rahatça konuşur dilini değil mi?

- - - Güncellendi - - -

Tamam Mirkan arkadaşım, sorun yok. :)

Bu mantık da Kürtçe bilen herkesi asmamız gerek. Ben kardeşime, dedeme kıyamam.

Var olan bir dil ve bir toplum var. Bu toplum Türkiye'nin 3/1'ini oluşturuyor.
Malesef %10'luk bir kısmı hala Türkçe bilmiyor, okuyamıyor ve yazamıyor.

Farklı dil konuşanı ayıran ve inkar eden ben değilim dikkatinizi çekerim.
Ama sizde ki ''Kürtçe bilenler doğuyu ele geçirecek'' kaygısını anlayamadım.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı