İyileştirilmiş pil şarjı kapatılmalı mı?

Oğuzhan T

Megapat
Makaleler
56
Yer
Kahramanmaraş
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
MacBook Pro M1 Pro 14' • i5 13400F 4060 Ti • Magic Mouse • Aerox 3
Meslek
Lead Frontend Developer
Ekran Resmi 2021-10-11 19.46.42.png

Arkadaşlar genelde prize bağlı kullanıyorum. Bazen şarj gücünü otomatik olarak kesiyor. Bazen kütüphaneye gidip ders çalışıyorum ve pilde kullanıyorum.

Yukarıdaki gibi olunca birden %94'e düşüyor ve döngü zamanla tamamlanmış oluyor. Siz nasıl kullanıyorsunuz?

Akımı kesip 90-95'e kadar düşmesini beklemesi normal bir olay; batarya hücrelerinin ömrünü uzatmak için kullanılıyor genelde.
Sürekli prize takılı ise 8-10 günde bir pilde iken, yüzde 8 seviyesine kadar kullandıktan sonra kapatıp tamamen şarj olana kadar açmamak lazım.

Akımı kesip 90-95'e kadar düşmesini beklemesi normal bir olay; batarya hücrelerinin ömrünü uzatmak için kullanılıyor genelde.
Sürekli prize takılı ise 8-10 günde bir pilde iken, yüzde 8 seviyesine kadar kullandıktan sonra kapatıp tamamen şarj olana kadar açmamak lazım.

%8 seviyesine kadar kullanıp kapattıktan sonra tamamen şarj etme olayını hangi amaçla yapıyoruz ne işe yarıyor öğrenebilir miyim?

%8 seviyesine kadar kullanıp kapattıktan sonra tamamen şarj etme olayını hangi amaçla yapıyoruz ne işe yarıyor öğrenebilir miyim?
Üretilen piller tasarımları gereği düzenli olarak deşarj ve şarj döngüsünde tutulması lazım. Pillerin önceden belirlenmiş bir doldur boşalt döngüleri vardır, bu sayıya yaklaştıkça tam dolum kapasitesi düşer.

Ayrıca sürekli tam dolu vaziyette beklemeleri de pili tembelleştirir. Öyle ya da böyle pil zayıflıyor; 10 günde bir doldur boşalt yapmamız zayıflama oranını minimumda tutmaya çalışmak aslında.

Kendi bilgisayarımı 2021 Mart başından itibaren kullanıyorum, değerleri de resim olarak ekliyorum. Şu an pil sağlığı çok iyi durumda, bunu günlük kullanımda da hissediyorum.

Genelde bilgisayarı maç izleyeceğim zaman pilde televizyona bağlayarak kullanıyorum; 1 saat 30 dakikalık süre sonunda (güç tasarrufu modunda) şarj yüzde 72'de oluyor.

Burada tam dolum kapasitesini tasarım kapasitesine bölerek pil sağlığını bulabiliyoruz.

Örnek;

Ekran görüntüsü 2022-01-12 121956.png
Ekran görüntüsü 2022-01-12 122026.png

Pil sağlığımın yüzde 97 olduğu gözüküyor.

Rapor için:

CMD Yönetici modunda açılacak; [CODE title="pil raporu" highlight="1"]powercfg /batteryreport[/CODE]

Ekran görüntüsü 2022-01-12 122821.png

Son düzenleme:

Geri
Yukarı