MacBook Pro M1 pil sağlığının azalması

megastasyon

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
Fizik Mühendisi
Merhabalar. 77 döngü içinde pil %92 sağlık düzeyine düşmüş. Bu hesabı doğrusal alırsak 1000(garantide belirtilen) dolum içinde pilin sağlık değeri 0'a ulaşacak.

Bir sorun olduğunu, pil sağlığının bu kadar hızlı düşmemesi gerektiğini düşünüyorum. Cihazı yormuyorum ve pilde kullanımımda %20'nin altına hiçbir zaman inmeme konusunda dikkat ediyorum.

Cihazı satın alalı 6 ay oluyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu hesabınız pillerin yaşam döngüsü göz önüne alınırsa yanlış oluyor. 2 yıl garantili ürün zaten bir problem olursa Apple Store'dan teknik yardım alabilirsiniz. En güncel sürümü kullanmanızı öneririm.

Piller doğrusal olarak bir kayıp yaşamıyor. Notebook, telefon ya da elektrikli arabalar gibi birçok sektörde standart olarak lityum iyon piller kullanılıyor. Piller genel olarak ilk kullanıma başladıkları dönemde yüksek kayıplar yaşıyorlar. Özellikle şarjın %10'a düşmesi ve sürekli %100'e kadar şarj edilmesi ile bataryanın tamamen bitmesi gibi nedenlerle hücreler ölüyor. Ortalama 5 yılda ideal kayıp %20 civarıdır. Bundan daha yüksek kayıplar ise kullanımdan bağımsız bir hataya işaret eder. Umarım açıklayabilmişimdir.

İyi günler, 1 Haziran'da kullanmaya başladığım MacBook Air M1 cihazımın pil sağlığı ocak ayından itibaren %100'den düşmeye başladı. Genel olarak şarjda kullandım ve cihazı asla yormadım. 1 ay gibi sürede yüzde 2-3 düştü. Şu an pil sağlığım %96 ve pil döngüm 14, Monterey güncellemesinden sonra böyle olduğunu tahmin ediyorum. Servise göndersem ne gibi bir sonuç alırım, tecrübesi olanlar cevaplarsa çok sevinirim. 1 ay geçmeden %2 düştü.
Bende aynı sorunu yaşıyorum. Yapacak bir şey yok gibi gözüküyor. Şuan pil döngüm 16, pil sağlığım %96. Şaşırıyorum açıkçası.

Geri
Yukarı